Как би трябвало да бъде устроена работата в Имотния регистър
Този материал е част от Статии и предавания на тема Имотен регистър и от Вписване, отбелязване и заличаване в преходния период от поименната (персоналната) към поимотната (реалната) система на вписване
.
Лично мнение. Публикувано тук на 25.08.2024
.
Първо, как е устроена сега?
Съдията по вписванията разпорежда, деловодителите-среднисти изпълняват и като стане грешка, започват да си прехвърлят топката, понеже ролите им не са ясно разпределени - личен опит, вж нашите перипетии по заличаване възбраната на КПКОНПИ и на исковата им молба.
.
Хаосът в сегашното устройство е констатиран многократно, например:
В Решение от 23.03.2022 по дело номер 619/2022 на Админ. съд - София град, потв. на 05.04.2023 от ВАС, в което се казва: "Фактът, че службите по вписванията са към Агенцията по вписванията, а съдиите по вписванията - към районен съд, създава висок риск от злоупотреби, измами и невъзможност да се потърси ефективна отговорност при нарушени права на собствениците. Базата данни е неточна. Все още няма не само Имотен регистър за определен съдебен район, но и нито една имотна партида, съгласно закона.";
В интересния материал за ролята на съдията по вписванията в Германия и Франция, включен в автореферат от 2019 за докторска степен по право на Христо Светославов Симеонов;
В моя авторски материал Липсва ясно разпределение на задълженията между съдиите по вписванията и служителите на АВп
и на много други места.
.
Според мен, начинът на работа в Имотния регистър би трябвало да изглежда по следния начин:
1. Съдиите по вписванията да бъдат към АВп (такъв опит беше направен през 2022, но не успя - вж статията в lex.bg ot 23.02.2022 Относно идеята за създаване на Държавна агенция по вписванията - автор доц. д-р Красимир Димитров)
2. Да няма служители-среднисти, а само съдии по вписванията (както и да се наричат, това са просто лица с юридическо образование!). И тези лица да не разпореждат, а сами да си вършат работата, както правят юристите в Търговския регистър и в Регистъра на особените залози.
3. Изп. директор на АВп да издава заповеди по чл. 70 ЗКИР паралелно със заповедите на Изп. директор на АГКК по чл. 35 ЗКИР. Това отдавна е трябвало да стане - още със създаването на АВп съгл. чл. 58б ЗКИР (Нов - ДВ, бр. 36 от 2004 г., в сила от 31.07.2004 г.) (1) "Агенцията по вписванията: 1. организира работата по създаването и поддържането на имотния регистър;"
.
СПРАВКА ЗКИР
Чл. 35. (1) (Изм. - ДВ, бр. 29 от 2006 г.) Производството по създаване на кадастрална карта и кадастрални регистри се открива със заповед на изпълнителния директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър.
(2) Заповедта по ал. 1 съдържа наименованието и границите на района, за който ще се изработят кадастрална карта и кадастрални регистри, правоспособното лице, на което се възлага изработването на кадастрална карта и кадастрални регистри, и графика за извършването на тази дейност. В нея се посочва и срокът за означаване на границите на поземлените имоти, който не може да бъде по-кратък от 30 дни от обнародването на заповедта.
,
Този материал е част от Статии и предавания на тема Имотен регистър и от Вписване, отбелязване и заличаване в преходния период от поименната (персоналната) към поимотната (реалната) система на вписване
No TrackBacks
TrackBack URL: http://softisbg.com/MTOS-4.32-en/MT-5.2.10/mt-tb.cgi/2949
Leave a comment