Какво представлява разпореждането на съдията по вписванията
Обратно към материала Вписване, отбелязване и заличаване в преходния период от поименната (персоналната) към поимотната (реалната) система на вписване
.
Публикувано в този блог на 09.07.2024
.
Според Одитния доклад на Сметната палата за периода 2017-2019:
"честа практика е съдиите по вписванията да разпореждат вписване единствено с полагане на подпис или текстове: „да", „да се впише", „да се заличи", „да се заличи частично" и други, които не дават яснота какво и къде трябва да бъде вписано и не осигуряват правилното нанасяне на данните по предвидените части на имотната партида. Служителите на службите по вписванията, без да притежават юридическо образование, създават партида и по тяхна преценка нанасят информация в отделните части на партидата." (Правна сигурност ли? Забравете!)
В нашия случай в СлВп-Плевен разпореждането също е било кратко и неясно - вж напр. Вписване на съдебно решение
.
Разпореждането на съдията по вписванията не е уредено никъде (не е дефинирано в нито един нормативен акт). Въведено е като термин в ПВп през 2004, но са пропуснали да напишат какво представлява.
.
В Закона за кадастъра и имотния регистър (ЗКИР) разпореждането представлява определение, без което вписването е недействително (чл. 82-85 ЗКИР), но и тук също са пропуснали да напишат какво представлява определението за вписване, в смисъл какво е задължителното му съдържание.
.
Какво би трябвало да бъде съдържанието на акта, с който се произнася СдВп, когато разпорежда вписване?
Според мен, най-важното е актът на СдВп за вписване (определението по ЗКИР) да съдържа оповестителния текст, който след това служителите да нанесат по партидите с копи-пейст. В никакъв случай не бива да се оставят служителите сами да извършват правна преценка, какъв текст да нанесат по партидите. Това не е по силите им, т.к. нямат юридическо образование (не става дума за ДЛР от Търговския регистър - те са юристи, а за служителите-деловодители със средно образование от имотния отдел, подвеждащо наречен "Имотен регистър") Впрочем и съдиите по вписванията понякога грешат, но това е отделна тема.
.
Обратно към материала Вписване, отбелязване и заличаване в преходния период от поименната (персоналната) към поимотната (реалната) система на вписване
.
No TrackBacks
TrackBack URL: http://softisbg.com/MTOS-4.32-en/MT-5.2.10/mt-tb.cgi/2867
Leave a comment