Заповед по чл. 70 ЗКИР: неясноти и въпроси

Начало на блога

Обратно към материала Вписване, отбелязване и заличаване в преходния период от поименната (персоналната) към поимотната (реалната) система на вписване или към материала Отделни членове от законодателството с мои бележки

.

Авторски материал. Публикуван в този блог на 24.06.2024

.

Тук става дума за прословутата заповед по чл. 70 ЗКИР, с която се полага началото на създаването на имотен регистър. Прословута, защото се очаква от 2001 г.  Досега е издадена само за 7 от общо 113 съдебни района.

 -----------------

         СПРАВКА за 7-те заповеди по чл. 70 ЗКИР

         2005 - Балчик

         2006 - Асеновград, Благоевград, Каварна и Добрич

         2020 - Троян и Несебър.

--------------------

Предполагам, че докъм 2050 ще бъде издадена и за останалите 106.

.

           Но с издаването на заповед по чл. 70 ЗКИР само ще се открие производство по създаване на имотен регистър. Това означава, че ще започне изготвяне на партиди на имотите - нищо повече (чл. 70, ал. 2 ЗКИР). Най-важната заповед е тази по чл. 73 ЗКИР - за въвеждане на имотния регистър. За издаването ѝ е необходимо 100% кадастрално покритие.

               Към настоящия момент кадастралното покритие в страната е почти 100%, като столицата е със 100% кадастрално покритие - https://www.cadastre.bg/odobreni-s-vlyazla-v-sila-zapoved-kadastralna-karta-i-registri-za-grad-sofiya. Но за София няма заповед по чл. 70 ЗКИР. А би могло да има даже и по чл. 73 ЗКИР.

  

          ------------------

СПРАВКА ЗКИР - Глава девета.

СЪЗДАВАНЕ НА ИМОТНИЯ РЕГИСТЪР

Чл. 70, ал. 1 ЗКИР Производството по създаване на имотния регистър за всеки съдебен район се открива със заповед на министъра на правосъдието в съответствие с програмата по чл. 94, ал. 2.

              --------------------

               Чл. 94, ал. 2 ЗКИР Министерският съвет по предложение на министъра на регионалното развитие и благоустройството и министъра на правосъдието приема дългосрочна и годишна програма за дейността по създаването на кадастъра и имотния регистър.
                По дългосрочната програма кадастърът и имотният регистър трябваше да са готови още до 2015 г. - вж материала 14.04.2016 Дебати в Народното събрание за кадастъра и имотния регистър  Сами си признават, че от 2000 г. се туткат да правят кадастър и имотен регистър, а през 2016 са до под кривата круша. Не стига това, ами и през 2004 се били похвалили пред света с успешна 100% реституция и сега всички им се смеели. (б.м.)

                   --------------------------

Чл. 70, ал. 2 ЗКИР В заповедта по ал. 1 се посочват съдебният район и графикът за изготвяне на партиди на недвижимите имоти по отделните райони съгласно чл. 35, ал. 2

                  ----------------------------

            СПРАВКА Чл. 35 ЗКИР. (1) (Изм. - ДВ, бр. 29 от 2006 г.)       Производството по създаване на кадастрална карта и кадастрални регистри се открива със заповед на изпълнителния директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър. (2) Заповедта по ал. 1 съдържа наименованието и границите на района, за който ще се изработят кадастрална карта и кадастрални регистри, правоспособното лице, на което се възлага изработването на кадастрална карта и кадастрални регистри, и графика за извършването на тази дейност. В нея се посочва и срокът за означаване на границите на поземлените имоти, който не може да бъде по-кратък от 30 дни от обнародването на заповедта. 

       --------------------------------

                 СПРАВКА  Чл. 73, ал. 1 ЗКИР След влизането в сила на заповедта по чл. 49а, ал. 3 и след одобряването на кадастралната карта и регистри за съответната територия министърът на правосъдието издава заповед, с която обявява въвеждането на имотния регистър за територията. (а не за целия съдебен район, б.м.)

                               СПРАВКА Чл. 49а, ал. 3 Приетите кадастрална карта и кадастрални регистри по ал. 1 се одобряват със заповед на началника на службата по геодезия, картография и кадастър, съответно на изпълнителния директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър.

    --------------------------

 

          Според мен, изразът "отделните райони"  в чл. 70, ал. 1 ЗКИР ясно показва, че в заповедта по чл. 70, ал. 1 ЗКИР не е задължително да се посочва цял съдебен район. Достатъчно е да се посочват отделни райони от него, стига само за тях да е издадена заповед по чл. 35, ал. 2 ЗКИР.

.

          На сайта на АГКК са публикувани издадените заповеди на осн. чл. 35, ал. 2  за отделни райони в рамките на цели области. За целта изпълнителният директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър е издал 75 броя заповеди за период от 4 години.

.

          На сайта на Министерство на правосъдието не намирам публикувани заповеди на осн. чл. 70, ал. 1 ЗКИР, но попадам на една стара публикация от 2014 г., в която пише: "С внесената промяна в Закона за кадастъра и имотния регистър министърът на правосъдието ще издава заповеди по чл. 70 от същия закон, отнасящи се до производства по създаване и организация на имотен регистър не за всеки съдебен район, а за влязла в сила кадастрална карта на определена територия." Чудесно! Точно така е! Това обаче и до ден днешен не е станало.  Не е ясно защо.

.

            После проверявам броя на създадените имотни партиди:
            По официални данни на АВп - статистика на сайта на АВп за "Брой молби/откази за вписване на актове и брой имотни партиди", броят на имотните партиди в мнозинството съдебни райони е НУЛА. Ясно е, че това се дължи на липсата на заповед по чл. 70 ЗКИР (такава е издадена само за 7 от общо 113 съдебни района, вж тук по-горе).

            Същевременно в редица годишни доклади на АВп, както и в стратегическия ѝ план за развитие 2023-2030, пише, че имотните партиди са МИЛИОНИ: "От внедряването на информационната система на имотния регистър до 01.12.2021 г. има създадени почти 15 000 000 партиди от служителите в службите по вписванията" (на стр. 35 от стратегическия план 2023-2030)

            АВп предлага и платени справки по партида на имот (вж справка 3096 в справките чрез отдалечен достъп), макар да си признава, че справките са ненадеждни: "В част от партидите липсват попълнени данни за собственици на имота, за границите на имота, за адреса на имота, за идентификатор на имота, за мерната единица, в която е вписаната площта на имота. Достоверността и пълнотата на информацията във всички създадени електронни партиди, не е удостоверена от съдия по вписванията."
.

                 Съдиите по вписванията периодично изразяват неодобрението си, меко казано, от самодейно създаваните имотни партиди без разпореждане на съдията по вписванията и без никакъв контрол, както и от въртенето на търговия с платени справки по неверифицирани и незаконосъобразни имотни партиди.

                Например в Становище на БАСВ от 13.12.2022 на стр. 2 пише, че съдиите по вписванията "нямат правомощието" да работят законосъобразно, по ЗКИР, защото няма имотен регистър, а няма, защото министърът не е издал заповед по чл. 73 ЗКИР за нито един съдебен район, а не е издал, защото още няма 100 % кадастрално покритие за цялата страна (за необходимостта от 100% покритие в цялата страна не са прави, но изглежда така им е казано, защото го повтарят и в други становища).

.

 

        Получава се голямо разминаване. От една страна между кадастъра и имотния регистър, от друга - между данните, предоставяни от самата АВп, за броя на имотните партиди, от трета - между думите на АВп и на съдиите по вписванията.

.

            И накрая какво излиза?

           По закон имотните партиди не съществуват, докато не бъде издадена заповед по чл. 70 ЗКИР.

          По статистика, публикувана от самата  АВп, също не съществуват.        

          В стратегическия план на Агенцията обаче пише, че са създадени 15 млн до 2021 г. Предлагат се и справки по тях.

.

          Може би обяснението е в чл. 65, ал. 4 ЗКИР?

          -------------

                СПРАВКА  чл. 65, ал. 4 ЗКИР (Нова - ДВ, бр. 57 от 2016 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 8 от 2023 г.) До издаването на заповед по чл. 70 Агенцията по вписванията изготвя електронна партида със съдържанието по чл. 59 - 64 и електронно партидно дело при всяко вписване, отбелязване или заличаване на акт по чл. 110 - 115 от Закона за собствеността, засягащ имот с идентификатор.

          Коментар. В първоначалния вариант на ЗКИР е много по-добре формулирано: "Чл. 71, ал. 2 ЗКИР (ДВ бр.34 от 25 април 2000г., в сила от 01.01.2001) При сделка с недвижим имот, когато няма изготвена предварителна партида, едновременно с вписването съдията по вписванията изготвя предварителна партида на този имот и записва в подлежащия на вписване акт нейния номер.", б.м.).

         ----------------------------

            Такаа ... да обобщим.

             Значи Агенцията по вписванията изготвя партидите преди издаването на заповед по чл. 70.

 

           Ясно е, че не е самата Агенция, а нейните правно-неграмотни служители-среднисти (не става дума за ДЛР от търговския регистър - те са юристи).

 

          Ясно е, че служителите на АВп са получили право да изготвят имотните партиди, считано от януари 2023 (чл. 65, ал. 4 ЗКИР, ДВ бр. 8 от 25.01.2023).

 

          Ясно е, че те вече са изготвили милиони бройки много по-рано  - почти 15 000 000 до 01.12.2021 г. (вж на стр. 35 от стратегическия план 2023-2030), далеч преди изм. и доп. на чл. 65, ал. 4 ЗКИР в бр. 8 на ДВ от  2023 г. 

 

           Ясно е и, че с изм. и доп. на чл. 65, ал. 4 ЗКИР в бр. 8 на ДВ от  2023 г. се узаконява, така да се каже, самодейността им.

 

           Но не е ясно пак ли ще продължават да ги изготвят без разпореждане на съдията по вписванията, както и досега? 

 

         И не е ясно пак ли ще ги отчитат като "нулеви" в статистиката на сайта на АВп за "Брой молби/откази за вписване на актове и брой имотни партиди"

 

           Но най-вече не е ясно, какво ще правят съдиите по вписванията с десетките милиони самодейни "нулеви" партиди след издаване на заветната заповед по чл. 70 ЗКИР? Дали ще имат време да ги проверяват и верифицират? Ето това никак не е ясно. 

 .

Автор: Ренета Стоянова, дъщеря на пострадала от имотна измама

Образование: полувисше (медицина, 1978) и висше (англ. филология, 2004)

Автор на книгата "Хроника на едно предизвестено напускане", 2003

Ел. поща: rennie@softisbg.com

Блогът ми, посветен на преводаческите неуредици: http://rennie.blog.bg/ - вж Постиженията в борбата срещу незаконното регулиране на преводаческата дейност от МВнР

-

          

Начало на блога

Обратно към материала Вписване, отбелязване и заличаване в преходния период от поименната (персоналната) към поимотната (реалната) система на вписване или към материала Отделни членове от законодателството с мои бележки

 

No TrackBacks

TrackBack URL: http://softisbg.com/MTOS-4.32-en/MT-5.2.10/mt-tb.cgi/2813

Leave a comment

About this Archive

Find recent content on the main index or look in the archives to find all content.