06.03.2017 Становище на Българската асоциация на съдиите по вписванията

Начало на блога

Обратно към Официални становища и предложения на тема имотен регистър  

.

Тук пише за важната роля на съдията по вписванията при осъществяване на охранителното производство по предоставяне на удостоверения за тежести. "Обемът на информация в същите, базиращ се на правен анализ след цялостна проверка на персоналните партиди на проверяваните лица, гарантира сигурност на оборота с недвижими имоти.

Публикувано в този блог със съкращения на 15.01.2024

Р. Стоянова

.

Източник: http://www.vss.justice.bg/root/f/upload/14/stanovishte-basv.pdf

.

ЧРЕЗ ГРАЖДАНСКИЯ СЪВЕТ КЪМ ВИСШИЯ СЪДЕБЕН СЪВЕТ

.

ДО МИНИСТЪРА НА ПРАВОСЪДИЕТО Г-ЖА МАРИЯ ПАВЛОВА (служебно правителство 27.01.2017-04.05.2017)

.

С Т А Н О В И Щ Е 

.

ОТ „БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ НА СЪДИИТЕ ПО ВПИСВАНИЯТА"

.

ОТНОСНО: Необходимостта от разработване на комплексни мерки - организационни и нормативни за увеличаване на правната сигурност в правния обмен с недвижими имоти, насочени към: стабилизиране на фигурата на съдията по вписванията като орган към съдебната система и разширяване на правомощията, с оглед предстоящото създаване на имотен регистър и преминаването от персонална към поимотна система на вписване.

.

Правомощията на съдията по вписванията по повод вписване на актове са регламентирани основно в ГПК /чл. 364 ал.1, чл.400 ал.2, чл.402 ал.3, чл.498 ал.1/, ЗС/чл.100, чл.112, чл.113, чл.114, чл.115/ и ПВ, както и в други нормативни актове, сред които: ТЗ /чл.16 ал.4, чл.73 ал.5, чл.263и ал.6, чл.264 з ал.4, чл.265о ал.3, чл.649, чл.717з, чл.718/, ЗЗД / чл.99, чл.101, чл.162, чл.166, чл.167, чл.168, чл.172, чл.175,чл.181, чл.183, чл.212, чл.222, чл.225, чл.228, / ЗН / чл.23-чл.27 / във вр. с чл.82 ал.2 от ЗННД, ЗУТ /чл.15,чл.16, чл.180-чл.181, чл.192, чл.193/, СК /чл.39 ал.3, чл.57/, ЗОЗ /чл.21ал.3/, ЗДС -чл.74, ЗОС- чл.34 ал.7, чл.58 и др. закони.

.

Вписването се извършва чрез подреждане на акта в нотариалните книги, като за прехвърлителя/отчуждителя се открива персонална партида, в която се нанасят данни за извършените от съответното лице прехвърлителни сделки или вписани срещу това лице искови молби, възбрани и пр. (само за прехвърлителя/отчуждителя ли се открива персонална партида? обясненията на БАСВ не са съвсем добри, б.м.)

.

Съществена е ролята на съдията по вписванията и при осъществяване на охранителното производство по предоставяне на удостоверения за вписвания, отбелязвания и заличавания, на осн. чл.46, чл. 47 и чл. 48 от ПВ (чл. 48 ПрВп е отменен ДВ, бр. 2/2021, б.м.). Обемът на информация в същите, базиращ се на правен анализ след цялостна проверка на персоналните партиди на проверяваните лица, гарантира сигурност на оборота с недвижими имоти. (ПРАВЕН АНАЛИЗ! СдВп Анни Константинова не е извършила такъв правен анализ, а направо е приложила недостоверните справки от 15.08.2023 към неубедителното си становище от 28.08.2023, потвърждавайки написаното за нея в писмо, изпратено на 25.09.2023 до РС-Плевен с копие до ОС-Плевен, в опита си да го опровергае)

 

.

Поимотното вписване би следвало да замени съществуващата персонална система на вписванията, само ако гарантира същата сигурност относно правата върху недвижимите имоти. Имотен регистър не следва да бъде въведен в действие преди да бъде изграден така, че в него да се съдържа цялата правно-релевантна информация от нотариалните книги, водени до момента по персоналната система. (затова без отлагане трябва да се въвеждат паралелно данните и по персоналните, и по имотните партиди и то под контрола на СдВп, б.м.)

.

започването на мащабна реформа за смяна на действащата персонална система на вписване на актовете относно недвижими имоти с поимотна такава, предполага дълъг период от време вписването в различните съдебни райони да се извършва паралелно по двете отделни системи - персонална (поименна) и реална (поимотна). (затова именно без отлагане трябва да се въвеждат паралелно данните и по персоналните, и по имотните партиди и то под контрола на съдиите по вписванията, но те бездействат в очакване министърът на правосъдието да издаде заповед по чл. 70 ЗКИР, б.м.)

.

              По въпроса, защо министърът на правосъдието не издава заповед по чл. 70 ЗКИР, попаднах на писмо, изпратено на 19.05.2022 г. от Надежда Йорданова, тогавашен министър на правосъдието, до Богомил Петков, нар. представител от партия ПП (Продължаваме промяната) в 47-то НС, в което тя обяснява, че заповед по чл. 73 ЗКИР се издава едва след 100% кадастр. покритие, и завършва с отговор на конкретния въпрос - за район Габрово. За този район не била издадена заповед по чл. 70 ЗКИР, понеже нямало било 100 % кадастр. покритие. (Ха де! Нали 100% трябваха за заповед по чл. 73 ЗКИР? Какво стана сега - за коя заповед трябват 100%? изглежда и министрите не са наясно, а народните представители приемат отговорите им, без да се замислят, б. м.)

.

Предприемането на такава фундаментална промяна, от своя страна, изисква създаването на изчерпателна и прецизна нормативна уредба, водеща до ясно разграничаване на приложимите правни разпоредби, свързани с вписванията, в зависимост от конкретния етап на развитие на процеса по създаване на имотен регистър за конкретния съдебен район. Мястото на тези разпоредби безспорно е в Гражданския процесуален кодекс, с оглед обезпечаване на конституционно установената закрила на правото на собственост върху недвижими имоти на правните субекти (сега съдиите по вписванията ще чакат промени в ГПК, все нещо им пречи; ако наистина за загрижени за "конституционно установената закрила на правото на собственост върху недвижими имоти на правните субекти", нямаше да допуснат неквалифицираните служители на АгВп да създават имотни партиди, б.м.)

.

Предвид приетата с Решение № 394 на МС от 03.10.1994 г. Концепция за система на поземлен регистър в Република България, изготвена въз основа на такава, изработена от проф. Живко Сталев, е трудно обясним и неприемлив поредният пропуск на законодателя да предвиди в новия действащ ГПК от 2008 г. конкретни правила за създаване на един от главните регистри - този за собствеността върху недвижими имоти. Създаването на устойчиви правни гаранции за охраняване имуществените права на гражданите и юридическите лица в трудния процес по преминаване от персонална към реална система на вписване, изисква този съществен пропуск да бъде отстранен при бъдещи изменения в процесуалния закон. (ГПК, та ГПК, а ЗКИР за какво е?, б.м.)

.

Какви са реалностите в момента, които обосновават необходимост от законодателни промени по отношение дейността и правомощията на съдията по вписванията:

.

І. През 2004 г. с изменението на ЗКИР в ДВ, бр. 36 от 2004 г., се създаде Агенция по вписванията, като изпълнителна агенция към министъра на правосъдието, със задача да организира работата по създаването и поддържането на имотния регистър и осигурява връзката между имотния регистър и други регистри (чл. 58а и чл. 58б от ЗКИР). Със създаването на тази административна структура се допусна разкъсване на дейностите, отговорностите и приложимите процедурни правила по отношение на единния процес на вписването. Вписването като юридическа дейност е изцяло от компетентността на съдиите по вписванията, докато техническото въвеждане на информация в партидите на лицата и съхраняването на книгите за вписване бе възложено със закон на административна структура. (Няма разкъсване, съдията по вписванията разпорежда, служителят изпълнява; въпросът е, какво и как разпорежда съдията по вписванията? - вж Одитния доклад на Сметната палата 2017-2019, б.м.)

.

„Файловите партиди" на имотите се създават в информационната система за вписване от служителите към Агенцията по вписванията, без наличие на разпореждане на съдията по вписванията (защо без разпореждане? В ЗКИР пише, че вписванията в Имотния регистър стават по разпореждане на СдВп и че създаването на ИР започва след издаване на заповед по чл. 70 ЗКИР; кой реши да бъде въведен чл. 65, ал. 4 ЗКИР, който противоречи на чл. 70 и чл. 71 ЗКИР? както и да е, след като е въведен чл. 65, ал. 4, редно е съдиите по вписванията да не стоят безучастни, а да помагат за създаването на ИР)

.

СПРАВКА ЗКИР

СЪЗДАВАНЕ НА ИМОТНИЯ РЕГИСТЪР

Чл. 70. (1) Производството по създаване на имотния регистър за всеки съдебен район се открива със заповед на министъра на правосъдието в съответствие с програмата по чл. 94, ал. 2.

        (2) В заповедта по ал. 1 се посочват съдебният район и графикът за изготвяне на партиди на недвижимите имоти по отделните райони съгласно чл. 35, ал. 2, както и се определя съответният съдия по вписванията.

        (3) Заповедта се обнародва в "Държавен вестник".

 

Чл. 71. (1) (Изм. - ДВ, бр. 29 от 2006 г., отм. - ДВ, бр. 49 от 2014 г.)

(2) (Доп. - ДВ, бр. 36 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 49 от 2014 г., изм. - ДВ, бр. 8 от 2023 г.) След издаване на заповедта по чл. 70, ал. 1, при сделка с недвижим имот:

1. службата по вписванията въвежда информацията в партидата по чл. 65, ал. 3 и вписаните актове с приложените към тях документи в електронното партидно дело;

2. съдията по вписванията едновременно с вписването проверява съдържанието, идентичността на електронната форма с хартиения носител, подписва партидата по чл. 65, ал. 3 на имота и записва в подлежащия на вписване акт нейния номер.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 29 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 49 от 2014 г.) Службата по вписванията предоставя в цифров вид на службата по геодезия, картография и кадастър партидите по чл. 65, ал. 3 за уточняване на кадастралната карта и данните за собствеността и другите вещни права в кадастралния регистър на недвижимите имоти, както и за даване на идентификатори.

 

ЗКИР Чл. 65. (4) (Нова - ДВ, бр. 57 от 2016 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 8 от 2023 г.) До издаването на заповед по чл. 70 Агенцията по вписванията изготвя (без разпореждане на СдВп?)електронна партида със съдържанието по чл. 59 - 64 и електронно партидно дело при всяко вписване, отбелязване или заличаване на акт по чл. 110 - 115 от Закона за собствеността, засягащ имот с идентификатор. Електронната партида се изготвя въз основа на съществуващите персонални партиди с наличните данни по вписания акт и предоставените данни за имота от Агенцията по геодезия, картография и кадастър и има значение на помощно средство за последващото изготвяне на имотните партиди по ал. 3 и по чл. 59.

.

(край на справката по ЗКИР)

---------------------------------------

(продължение на становището на БАСВ)

.

5. Обезпокоителен е и фактът, че с последните изм. и доп. на ЗКИР, обн. ДВ, бр. 57/2016 г., с новата разпоредба на чл.65, ал.4 от този нормативен акт се регламентираха тези „файлови партиди", наименувани в закона като „електронни партиди" [...].изготвяни само от Агенцията по вписванията (само от АгВп, защото Гарантът на правната сигурност повече от 20 години се оправдава, че въпросът с имотните партиди не бил уреден законодателно)

.

-----------------------------

СПРАВКА ЗКИР: ДВ, бр. 57/2016, изм. и доп. - ДВ, бр. 8 от 2023 г.: "В чл. 65 се създава ал. 4: „(4) До издаването на заповед по чл. 70 Агенцията по вписванията изготвя електронна партида със съдържанието по чл. 59 - 64 и електронно партидно дело при всяко вписване, отбелязване или заличаване на акт по чл. 110 - 115 от Закона за собствеността, засягащ имот с идентификатор. Електронната партида се изготвя въз основа на съществуващите персонални партиди с наличните данни по вписания акт и предоставените данни за имота от Агенцията по геодезия, картография и кадастър и има значение на помощно средство за последващото изготвяне на имотните партиди по ал. 3 и по чл. 59." (съдиите по вписванията считат, че щом в ал. 4 на чл. 65 ЗКИР не пише изрично "по разпореждане на СдВп", неквалифицираните служители на АгВп сами трябва да създават имотни партиди без никакъв контрол от страна на СдВп - вж статията от 17.01.2023 в actualno.com "Имотни страсти и неволи - съдия по вписванията алармира за нередности в системата", в която се казва: "Трудностите се обуславят от предприетия пасивен подход, използван при изграждането му (на имотния регистър, б.м.). Тоест, ще чакаме времето самó да изгради имотните партиди, без ние, съдиите по вписванията като специалисти, да се намесваме активно в съставянето му."
 .

(край на справката по ЗКИР)

---------------------------------------

(продължение на становището на БАСВ)

.

Множеството изменения в кадастралната карта и регистри за съответните територии, извършени от нейното одобряване до настоящия момент, свързани с разделяне, обединяване на недвижими имоти, при които същите получават нови идентификатори, води до образуване от служителите в СВ на повече от една „електронна партида" и на имот с идентификатор. (защото съдията по вписванията не пишат номера на имотната партида върху подлежащия на вписване акт - чл. 9 ПрВп - вж редакцията му от 1997: "9. (Изм. - ДВ, бр. 86 от 1997 г.)  В службите по вписванията, където има въведен програмен продукт за водене на имотни партиди, съдията по вписванията записва в подлежащия на вписване акт и номера на имотната партида.")

.

Предвиденият в чл.65, ал.4 от ЗКИР начин на изготвяне на „електронна партида" на имот с идентификатор - от Агенцията по вписванията „въз основа на наличните данни по вписания акт и предоставените данни за имота от АГКК", и без регламентиран юридически контрол от съдията по вписванията, обуславя създаването на повече от една партида на имот с идентификатор в ИИСКИР. (защо съдиите по вписванията чакат да се регламентира юридическият им контрол, след като основен принцип и на ПрВп, и на ЗКИР е, че служителите на АгВп нямат право да извършват нищо БЕЗ разпореждане на СдВп?)

.

С оглед изложеното, образуването в информационната система на две или повече „файлови партиди", съответно „електронни партиди" за един и същи имот, създава неточна, непълна и недостоверна база данни, която не може да послужи като помощно средство, нито като основа за създаване на „имотни партиди" по реда, предвиден в ЗКИР, но може да доведе до заблуждение и да породи негативи за участниците в оборота с недвижими имоти. (вина за което според мен имат преди всичко и най-вече съдиите по вписванията, които не контролират служителите, нито сезират изп. дир. на АгВп за своеволията им, б.м.)

.

на съдиите по вписванията следва да се възложи задължение да изследват собствеността върху имота назад във времето по линия на праводаването с цел установяване на обстоятелството дали върху имота има ограничени вещни права и тежести (възбрани, ипотеки, вписани искови молби и др.) - данни, които следва да бъдат попълнени в бъдещата имотна партида. (данните за праводателите са налични в персоналните партиди и съдията по вписванията няма защо да чакат да им се възложи проверката за тежести по линия на праводателите - това е тяхно задължение с цел гарантиране на правната сигурност, но на тях изглежда не им се занимава, затова са оставили служителите сами да се оправят - така и така при грешки, плаща АгВп)

.

Като краен резултат, липсата на правомощия на съдиите по вписванията в процеса по създаване на имотен регистър ще доведе до обективна невъзможност за осигуряване на задължителната правна сигурност в оборота с недвижими имоти. (не им липсват правомощия, а не им се занимава с имотни партиди - вж чл. 65, ал. 4: До издаването на заповед по чл. 70 Агенцията по вписванията изготвя [по разпореждане на СдВп съгл. чл. 3, ал. 3 от ЗКИР: "Съдията по вписванията разпорежда вписванията в партидите на недвижимите имоти" , б.м.] електронна партида със съдържанието по чл. 59 - 64 и електронно партидно дело при всяко вписване, отбелязване или заличаване на акт по чл. 110 - 115 от Закона за собствеността, засягащ имот с идентификатор. Електронната партида се изготвя въз основа на съществуващите персонални партиди [под контрола на СдВп, който отговаря за верността на данните в персоналните партиди, откъдето служтелите ги нанасят в имотните, б.м.])

.

06.03.2017 г. УС на БАСВ

гр. София

.

Начало на блога

Обратно към Официални становища и предложения на тема имотен регистър

No TrackBacks

TrackBack URL: http://softisbg.com/MTOS-4.32-en/MT-5.2.10/mt-tb.cgi/2710

Leave a comment

About this Archive

Find recent content on the main index or look in the archives to find all content.