Дейността по вписване е смесена - нотариално-охранителна и административно-техническа

Начало на блога

Обратно към материала Вписване, отбелязване и заличаване в преходния период от поименната (персоналната) към поимотната (реалната) система на вписване

 .

Накратко. Дейността е смесена, т.к. първо СдВп провежда охранително нотариално производство (извършва правен анализ, цялостна проверка, преценка и т.н.), а после служителите (деловодителите) извършват административно-техническа дейност (подреждат актовете в книгите, нанасят оповестителния текст по партидите и т.н.)

 

.

Това е мое лично мнение. Публикувано в този блог на 07.07.2024

.

          Законовата регулация на вписването е въпрос с повишена трудност дори за върховните съдии - вж съдебната практика в раздел  Бъркотията .... Затруднява ги и въпросът, "Какъв е видът на дейността по вписване и издаване на удостоверения?", който пък е в тясна връзка с въпроса, "На какво законово основание следва да се предявяват исковете за обезщетение за вреди от грешки при вписвания или при издаване на неверни удостоверения?" - вж Определение от 06.11.2019 по ч. гр. дело № 3479/2019 на ВКС, което започва с думите, че отговорност за вреди, настъпили от действия на съдия по вписванията, се търси по общия исков ред, а завършва с "Ето защо отговорността за незаконосъобразни действия [на] служител на Агенцията по вписванията при осъществяване на дейност по извършване на вписване в имотния регистър (несъществуващия) следва да се реализира по общия исков ред." (а пък СдВп не е служител на АгВп! ха, де?)

         Очевидно е, че бъркотията се предизвиква от наличието на нормативни актове, които уреждат две различни системи на вписване - персонална и реална. Оттук и споровете за приложимостта на законодателството, и за вида на дейността по вписване и издаване на удостоверения - охранителна или административна.

         Според мен, независимо каква е системата на вписване (персонална или реална), дейността по вписванията и издаването на удостоверения е смесена. Първо СдВп провежда охранително нотариално производство (извършва правен анализ, цялостна проверка, преценка и т.н. - вж Становище на Българската асоциация на съдиите по вписванията от 06.03.2017), а след това служителите (деловодителите) извършват административно-техническа дейност по разпореждане на СдВп (подреждат актовете в книгите, нанасят оповестителния текст по партидите и т.н.). Но - за да нанесат текста, СдВп би трябвало да го е написал. При това не ръкописно, на хартия, а в електронен формат, така че служителите направо да го копират, за да не допускат грешки - вж Какво представлява разпореждането на съдията по вписванията.

.

           ИСТОРИЧЕСКИ ПРЕГЛЕД

           1927 г.          

           В първия ПВп, от 1927 г., нотариусът лично е извършвал всичко - изповядвал, вписвал и давал справки:

           Правилник за вписванията от 1927 г. Чл. 1: „Вписването се състои във възпроизвеждане съществените условия на подлежащите на вписване актове във водените от нотариуса книги, наречени "Книги за вписване". Oтбелязването се състои във възпроизвеждане съществените условия на подлежащите на отбелязване актове в особена графа отстрани на извършените вписвания." (според мен, този правилник е много по-добър от сегашния)

.
        1997 г.

        През 1997 г. в правния мир се появява фигурата на съдията по вписванията. Функциите на нотариуса по вписване и даване на справки отпадат. Съдията по вписванията вече вписва и дава справки, като носи и лична отговорност за верността им:

         Правилник за вписванията от 1997

         Чл. 7 ПВп в редакцията му от 1997. Вписването се извършва от съдията по вписванията

         Чл. ПВп в редакцията му от 1997. (Изм. - ДВ, бр. 86 от 1997 г.) Веднага след представянето за вписване на подлежащия на вписване акт съдията по вписванията записва акта в предназначения за това входящ регистър, като отбелязва върху самия акт номера, под който е записан той в този регистър, датата, както и тома и страницата на партидната книга, в която е нанесено вписването. В службите по вписванията, където има въведен програмен продукт за водене на имотни партиди, съдията по вписванията записва в подлежащия на вписване акт и номера на имотната партида (любопитно: ЗКИР още не е съществувал, обаче в ПВп вече е предвидено водене на имотни партиди и създаване на имотен регистър; и до ден днешен имотен регистър няма, бел. блогър, 29.06.2024)  След това съдията по вписванията подрежда акта в съответната книга и връща на правоимащия втория екземпляр от вписания акт, като отбелязва върху него данните по ал. 1, а така също номера по ред и тома на книгата, в която е подреден актът.

            Чл. 12 ПВп в редакцията му от 1997. (Изм. - Изв., бр. 30 от 1955 г.) [...] Съдията по вписванията записва веднага молбата (исковата, б.м.) във входящия регистър, след което отбелязва накратко същественото от съдържанието й в партидната книга, като означава и номера, под който тя е записана във входящия регистър и поставя датата.

            Чл. 14 ПВп в редакцията му от 1997. (Изм. - Изв., бр. 30 от 1955 г.) Влезлите в сила решения, постановени по исковите молби по чл. 11, се отбелязват по начина, посочен в чл. 12, по представен препис от решението (т.е. като съдията по вписванията отбелязва накратко същественото от съдържанието на съдебното решение)

            Чл. 49 ПВп в редакцията му от 1997. Когато се констатира несъответствие между данните по книгите за вписване и издадените от съдията по вписванията удостоверения и препис, взема се под внимание това, което е вписано в книгите, но съдията по вписванията отговаря за вредите, които произтичат от допуснатите неточности в тия удостоверения и преписи.

.

           2004 г.

           През 2004 г. е създадена Агенцията по вписванията. Оттогава насам съдията по вписванията само разпорежда вписванията, а служителите-деловодители на АВп нанасят данните по партидите. И още една важна промяна - съдията по вписванията вече не носи отговорност за неверни справки:

           Чл. 49 ПВп в сила понастоящем (09.07.2024). (Изм. - ДВ, бр. 86 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 31.07.2004 г.) Когато се констатира несъответствие между данните по книгите за вписване и издадените удостоверения и препис, взема се под внимание това, което е вписано в книгите, но Агенцията по вписванията отговаря за вредите, които произтичат от допуснатите неточности в тия удостоверения и преписи.

 .

       И така, от 2004 г. насам вписванията се извършват като в приказката "Казали на лисицата, а тя на опашката си".  "Лисиците" са изгубили мотивация да извършват проверки и правни преценки, т.к. не носят никаква отговорност за грешките по вписванията, а и ВКС допълнително ги демотивира с ТР 7/12, като им нареди да вписват безотказно дори актове, които са в явно нарушение на закона. Същевременно "опашките" смело нанасят по партидите данни от всякакви актове, в т.ч. искови молби (чл. 12 ПВп) и съдебни решения (чл. 14 ПВп) по своя собствена правно-неграмотна преценка и без никакъв контрол.    

        Резултатът е плачевен, цитирам Решение от 23.03.2022 по дело номер 619/2022 на Админ. съд - София град, потв. на 05.04.2023 от ВАС:

        "Фактът, че службите по вписванията са към Агенцията по вписванията, а съдиите по вписванията - към районен съд, създава висок риск от злоупотреби, измами и невъзможност да се потърси ефективна отговорност при нарушени права на собствениците. Базата данни е неточна. Все още няма не само Имотен регистър за определен съдебен район, но и нито една имотна партида, съгласно закона."

            (в това решение между другото може да се прочетат оправданията на АВп с ниската квалификация на служителите-деловодители: "неточностите при вписванията се дължат на недостатъчна квалификация на кадрите."

        Струва ми се, че АВп нарочно държи неквалифицирани кадри, за да се оправдава с тях. Служителите от имотния регистър нямат юридическо образование (не става дума за ДЛР от Търговския регистър - те са юристи, а за служителите-среднисти от имотния).

.

Вж също така:

Липсва ясно разпределение на задълженията между съдиите по вписванията и служителите на АВп

Как се извършва вписването съобразно сега действащата персонална система на вписване

Как и какви данни от вписания акт се  се оповестяват (разнасят, нанасят)

Къде се оповестяват (разнасят, нанасят) данните от вписания акт

.

Начало на блога

Обратно към материала Вписване, отбелязване и заличаване в преходния период от поименната (персоналната) към поимотната (реалната) система на вписване

No TrackBacks

TrackBack URL: http://softisbg.com/MTOS-4.32-en/MT-5.2.10/mt-tb.cgi/2862

Leave a comment

About this Archive

Find recent content on the main index or look in the archives to find all content.