Решение от 23.03.2022 по дело номер 619/2022 на Админ. съд - София град, потв. на 05.04.2023 от ВАС

Начало на блога

Обратно към Хаос в организацията на дейността по вписванията

.

Цялото решение на Админ. съд София град

            Резюме. КЗЛД глобява АгВп. Прави подробни констатации за множество нередности в организацията на работата.

.

       Из решението с мои бележки в синьо:

        "Изяснено е, че съществен проблем произтича от факта, че Службите повписванията са част от структурата на Агенцията, а съдиите по вписванията, които създават Имотния регистър, са на подчинение на председателя насъответния Районен съд. Тази дуалност на взаимоотношенията ограничававъзможностите на АВ ефективно да организира работата по създаването и поддържането на ИР. Агенцията е лишена от възможност да въздейства на съдиите по вписванията, което води до неизпълнение на част от задълженията им и негативна практика. Това създава висок риск от злоупотреби, измами и невъзможност да се потърси ефективна отговорност при нарушени права на собствениците. Установено е още, че не е създадена необходимата нормативна рамка, която да осигурява условия за законосъобразно, ефективно и ефикасно създаване и функциониране на ИР, което довежда до прилагане на противоречива практика, както по отношение на имотните партиди и водените книги и регистри, така и по отношение на задълженията на съдиите по вписванията. През 2021 г. все още няма, не само Имотен регистър за определен съдебен район, но и нито една имотнапартида, съгласно закона. Множеството частични и „на парче" изменения в нормативната уредба, както и липсата на детайлна регламентация на процедурата по създаване на имотни партиди са една от основните причини за липсата на Имотен регистър към 2021 година. Констатацията за неточна база данни в Имотния регистър, направена от Сметната палата, представлява нарушение на задължението на АВ като администратор по отношение поддържане на данните точни и в актуален вид."

             "Производството пред КЗЛД е образувано на основание одит на Сметната палата на Република България „Ефективност на организацията и контрола на дейностите по водене и съхраняване на поддържаните от Агенцията по вписванията регистри", обхващащ периода от 01.01.2017 г. до 30.12.2019 г."

             "Агенцията по вписванията е изградила през 2020 г. нова платформа с цел модернизиране на системите, повишаване на качеството, осъвременяване на приложния софтуер и достигане до високи нива на сигурност и защита с наименование - Единният портал за заявяване на електронни административни услуги /ЕПЗЕУ/."

      "Административният орган (КЗЛД, б.м.) в десет точки, на основание чл. 57, § 2, б. „г" от Регламент /ЕС/ 2016/679, е разпоредил на администратора на лични данни Агенцията по вписвания, в шест месечен срок:

           8.Да поддържа данните, обработвани от Агенцията по вписванията, в точен и актуален вид.

 

        По точка осем от Решение № ПНМД-01-62/21.12.2021 г., КЗЛД е разпоредила - АВ да поддържа данните, обработвани от нея, в точен и актуален вид. По време на проверката е установено, че има неточна база данни в Имотния регистър. Същата констатация е направена и от Сметната палата. Това представлява нарушение на задължението на АВ като администратор по отношение поддържане на данните точни и в актуален вид.

        Според обясненията на АВ - неточни са най-често данните в част „А" на електронните партиди. Това са данните за имотите, които имат няколко различни източника: нотариусите, кадастралната карта, или въобще липсват /най-често при вписване на възбрани/. Задължението на СВ е данните да бъдат въведени така, както са посочени от нотариусите, тъй като системата все още не може да се квалифицира като кадастрална."

.

        В нашия случай кадастралните данни са перфектни. Неточните данни са в част В (други вещни права без ипотеки въбрани) и в част Д (възбрани) на пет имотни партиди. Объркани са и данните по осем персонални партиди - двете наши с брат ми и шестте на ответниците ни по гр.д. № 1718/2018 на РС-Плевен, в сила от 16.04.2020. Вж  Перипетии по заличаване възбраната на КПКОНПИ и на исковата им молба (бел. блогър, 16.06.2024)

.

"В останалата си част неточностите при вписванията се дължат на недостатъчна квалификация на кадрите."

        Струва ми се, че АВп нарочно държи неквалифицирани кадри, за да се оправдава с тях. Служителите от имотния регистър нямат юридическо образование (не става дума за ДЛР от Търговския регистър - те са юристи, а за служителите-среднисти от имотния).

.

Основните грешки в системата са свързани с дублиране на партиди на имоти и персонални партиди поради грешки в идентификацията.

.

     И при нас се започна с дублирани партиди, но се оказа много по-сериозно. А и не само при нас - вж например Определение от 09.03.2022 по дело №8791/2021 на Софийски градски съд  Mножество грешки при нанасяне на данните от вписани актове - сбъркани имена, погрешно ЕГН, дублирани имотни партиди и т.н. или Определение от 07.03.2023 по ч. нак. дело №1828/2023 на Софийски районен съд   - два пъти издавали "чисто" удостоверение за тежести на обременен имот, водели три персонални партиди на едно и също лице!

.

Цялото решение на Админ. съд София град

.

 

Начало на блога

Обратно към Хаос в организацията на дейността по вписванията



.

No TrackBacks

TrackBack URL: http://softisbg.com/MTOS-4.32-en/MT-5.2.10/mt-tb.cgi/2701

Leave a comment

About this Archive

Find recent content on the main index or look in the archives to find all content.