Определение № 10 от 19.02.2015 по гр.д. № 6/2015 на ВКС и ВАС - смесен петчленен състав

Начало на блога

Това определение е част от съдебната практика по темата Бъркотията с разясненията на съдилищата за законовата регулация на вписванията и по темата Отговорност за вреди от грешки при вписванията

Публикувано тук на 05.08.2024. Актуализация: 21.02.2025

.

Казус. Препирня (спор) за подсъдност при иск срещу АВп за вреди от погрешно вписване на друго лице за собственик.

.      

Из определението:

"Производството по вписване следва да бъде определено като охранително, съгласно част шеста на ГПК (Част шеста, Глава 54, Чл. 569, т.5 ГПК: "Нотариални са производствата, по реда на които се извършват 5. вписвания, отбелязвания и тяхното заличаване"). Актът с който същото приключва -вписване, респ.отказ то да бъде извършено,не може да бъде определен като индивидуален административен акт,според установените в чл.21 ал.1 АПК критерии.Дейността на длъжностните лица на ответника  не е административна по смисъла на чл.1 ал.1 ЗОДОВ и чл. 203 ал.1 АПК. (ответникът е АВп, длъжностните лица са правно-неграмотните служители на АВп - вж Главните и старши специалисти от дирекция "Имотен регистър" са лица със средно образование, съдиите по вписванията не са към АВп, а към районните съдилища)

       "Макар дейността по вписване се осъществява от Агенцията по вписванията, като администрация на министъра на правосъдието, нейните завършващи актове (завършващите актове не са на АВп, т.к. служителите-среднисти извършват само админ-техн. дейност - така отговарят от АВп, ако им пишете, че има грешка във вписванията) не могат да бъдат определени като индивидиуални административни актове. Самата дейност по своя характер не е административна ,а е с характер на охранително производство . Поради това редът по АПК за разглеждане на спора е неприложим. От изложеното следва,че отговорността за незаконосъобразни действия служител на Агенцията по вписванията при осъществяване на дейност по извършване на вписване в имотния регистър следва да се реализира по общия исков ред."

           (същият текст като горния е наличен и в широко рекламираното определение от 06.11.2019, с което според публикациите в юридическите сайтове - lex.bg, ВАдвС и др. - ВКС бил разяснил как се търси отговорност за вреди от съдия по вписванията; единствената разлика е, че в публикуваното тук определение № 10 от 19.02.2015 по гр.д. № 6/2015 не става дума за съдията по вписванията, а за служителите на АВп от т.нар. имотен регистър, които нямат юридическо образование; да не се бъркат с ДЛР от Търговския регистър - тe са юристи!

 

.

              Коментар. Вписването по закон се извършва в нотариално производство - чл. 569 т.5-7 ГПК: "Нотариални са производствата, по реда на които се извършват: 5. вписвания, отбелязвания и тяхното заличаване в случаите, предвидени в закон; 6. даване на справки по нотариалните книги, включително по чл. 577, ал. 2 (за отказите, б.м.); 7. издаване на удостоверения за наличие или липса на тежести". Служителите-среднисти на АВп няма как да провеждат нотариално пр-ство. Само съдиите по вписванията имат такива правомощия. 

               Според мен, дейността е смесена - на СдВп е охранително-нотариална, а на служителите - административно-техническа. Обаче ролите не са ясно разпределени, а и в чл. 49 ПрВп пише, че за грешки отговаря само АгВп, Дори да са допуснати от СдВп, отговорността е изцяло на АгВп. Такова е положението от 2004 г. насам - (Чл. 49 ПрВп, изм. - ДВ, бр. 86 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 31.07.2004 г.: "Когато се констатира несъответствие между данните по книгите за вписване и издадените удостоверения и препис, взема се под внимание това, което е вписано в книгите, но Агенцията по вписванията отговаря за вредите, които произтичат от допуснатите неточности в тия удостоверения и преписи." ) Преди това, в редакцията на ПВп от 1997, цялата отговорност е била на СдВп, но тогава още не е имало служители на АгВп и СдВп сам си е правил всичко. Е, и тогава е имал помощници, но в ПрВп е пишело, че лично регистрира, подрежда и нанася данните по партидите. Хаосът настъпва през 2004 г., когато е създадена АгВп и ПрВп е изменен от "СдВп прави всичко и отговаря за всички вреди" на "служителите правят всичко по разпореждане на СдВп, а АгВп отговаря за всички вреди (по подразбиране - и за вредите, причинени от СдВп)".

        Хаосът продължава вече 20 години. Никой сякаш не забелязва, че с промяната на чл. 49 ПВп през 2004 г. на практика се дерогират т. 6 и т.7 от чл. 569 ГПК: "Нотариални са производствата, по реда на които се извършват: 6. даване на справки по нотариалните книги, включително по чл. 577, ал. 2 (за отказите, б.м.); 7. издаване на удостоверения за наличие или липса на тежести". Заради тази промяна съдиите се оплитат в обясненията си по какъв ред се търси отговорност за вреди от грешки при вписванията - вж съдебната практика на тема Бъркотията с разясненията на съдилищата за законовата регулация на вписванията и Отговорност за вреди от грешки при вписванията

         Според мен, най-добре ще бъде съдиите по вписванията да станат служители-юристи на Агенцията по вписванията, каквито са например ДЛР от Търговския регистър, и да се отменят т. 5-7 от чл. 569 ГПК, а отговорността им да бъде по ЗОДОВ, както е уредено за ДЛР в Търговския регистър от 2016 г. насам с добавянето на ал. 2 към чл. 28 от ЗТРРЮЛНЦ: "(Нова - ДВ, бр. 105 от 2016 г.) Агенцията отговаря за вредите, причинени на физически и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на длъжностни лица по регистрацията, по реда на Закона за отговорността на държавата и общините за вреди". Интересна подробност е, че преди 2016 съдиите се объркваха и за отговорността на ДЛР - вж т. 7 от Тълкувателно постановление № 2/2014 от 19 май 2015 год. на ВКС и ВАС.

 

.

Цялото определение на ВКС и ВАС - смесен петчленен състав

 .

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 10
София, 19.02.2015 година

Върховният касационен съд на Република България и Върховният административен съд на Република България, петчленен състав, в закрито заседание на тринадесети февруари две хиляди и петнадесета година в състав
ПРЕДСЕДАТЕЛ: СИМЕОН ЧАНАЧЕВ
НАТАЛИЯ МАРЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ: РУМЯНА ПАПАЗОВА
ДИАНА ХИТОВА
ДАНИЕЛА СТОЯНОВА

разгледа докладваното от съдия Диана Хитова гр.дело N 6 /2015 г. и за да се произнесе, съобрази следното:
Производството е по чл.135 ал.4 ГПК.
Образувано е по спор за подсъдност между Административен съд -Бургас и Окръжен съд -Бургас за това, кой е компетентният съд, който да разгледа исковата молба на „О. БГ"-Е. срещу А. и А., С.-гр.Б., за присъждане на обезщетение за имуществени вреди, изразяващи се в претърпени вреди и пропуснати ползи в размер на сумата 425 234,94 лв., ведно със законната лихва, причинени от незаконосъобразни действия на служител на ответника при вписване на имоти в имотния регистър.
По делото настоящият петчленен състав от съдии от ВКС и ВАС установи следното:
Исковата молба е постъпила в Административен съд-Бургас.С определение № 23/05.01.2015 г. по адм.д.№2536/2014 г. производството е прекратено и делото изпратено по компетентност на Окръжен съд-Бургас.Административният съд е приел,че спорът не му е подведомствен, тъй като твърдяното в исковата молба незаконосъобразно действие-неправилно извършено вписване в имотния регистър, няма характер на административна дейност.Според разпоредбата на чл.18 ал.1 т.1 от Устройствения правилник на Агенцията по вписванията, службата по вписвания е с правомощия да извършва вписвания, отбелязвания и заличавания по разпореждане на съдията по вписванията,чийто статут е регламентиран със ЗСВ.Производството по вписване следва да бъде определено като охранително, съгласно част шеста на ГПК.Актът с който същото приключва -вписване, респ.отказ то да бъде извършено,не може да бъде определен като индивидуален административен акт,според установените в чл.21 ал.1 АПК критерии.Дейността на длъжностните лица на ответника не е административна по смисъла на чл.1 ал.1 ЗОДОВ и чл. 203 ал.1 АПК.
С определение № 145/15.01.2015 г. по гр.д.№44/2015 г. Бургаският окръжен съд е прекратил образуваното пред него производство и е повдигнал препирня за подсъдност.Посочил е, че е налице практика на различни административни съдилища, вкл. и на ВАС,които са разгледали спорове за обезщетение на вреди от незаконосъобразни действия на служители на Агенцията по вписванията.Счита, че неправилно Административен съд-Бургас е приел, че се касае за действия, извършени от съдия по вписванията при положение,че липсват такива твърдения в исковата молба.
Настоящият петчленен състав на ВКС и ВАС приема,че компетентен да се произнесе по предявения иск е Окръжен съд-Бургас.
В чл.2 ал.1 от Устройствения правилник на Агенцията по вписванията, е посочено,че агенцията е администрация към министъра на правосъдието, а според чл.18 ал.1 т.1 службите по вписванията извършват вписвания, отбелязвания и заличаване по разпореждане на съдията по вписване. Съгласно чл.1 от Правилника за вписванията, вписването се състои в даване гласност на подлежащите на вписване актове, по начин предвиден в правилника. Производството е безспорно и едностранно.То завършва с акт за вписване или с отказ да бъде извършено.Съдебният контрол при отказ се извършва от окръжния съд, по реда на чл.32-а ал.ІV от Правилника за вписване, който е идентичен с този по чл. 538 ал.2 вр. чл.278 ГПК за контрол на всички охранителни актове.
Съгласно чл.1 ал.1 ЗОДОВ държавата и общините отговарят за вредите, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни действия и бездействия на техни органи и длъжностни лица при и по повод изпълнение на административна дейност, а според чл.1 ал.2 ЗОДОВ исковете се разглеждат по реда, установен от АПК.
Макар дейността по вписване се осъществява от Агенцията по вписванията, като администрация на министъра на правосъдието, нейните завършващи актове не могат да бъдат определени като индивидиуални административни актове. Самата дейност по своя характер не е административна ,а е с характер на охранително производство . Поради това редът по АПК за разглеждане на спора е неприложим.
От изложеното следва,че отговорността за незаконосъобразни действия служител на Агенцията по вписванията при осъществяване на дейност по извършване на вписване в имотния регистър следва да се реализира по общия исков ред.
По изложените съображения настоящият петчленен състав от съдии от ВКС и ВАС
ОПРЕДЕЛИ:
КОМПЕТЕНТЕН да се произнесе по искова молба, предявена от „О. БГ"-Е. срещу А. и А.,С.гр.Б. за присъждане на обезщетение за причинени имуществени вреди и пропуснати ползи в размер на 425 234,94 лв.от незаконосъобразни действия на служител на Агенцията по вписванията е Окръжен съд-Бургас.
ИЗПРАЩА делото по компетентност на Окръжен съд-Бургас.

Препис от определението да се изпрати за сведение на Административен съд-Бургас.

Определението не подлежи на обжалване.


 .

А това е определението на долната инстанция

.

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 15.01.2015 г.

Бургаският окръжен съд граждански състав

На петнадесети януари две хиляди и петнадесета година

в закрито заседание в следния състав:



Председател: Иво Добрев

като разгледа докладваното от съдията Добрев

гражданско дело № 44 по описа на Бургаски окръжен съд за 2015 година, за да се произнесе, взе предвид следното:



Ищецът „ОЙЛ БГ" ЕООД с ЕИК: *** е предявил искова молба срещу Агенция по вписванията на Република България с адрес: гр. София, кв. „Гео Милев", ул. Елисавета Багряна" № 20 с искане ответникът да бъде осъден да заплати сумата от 425 234,94 лв., представляваща обезщетение за претърпени имуществени вреди и пропуснати ползи, поради незаконосъобразно действие на служител на Агенция по вписванията.

Окръжен съд - Бургас след преглед на делото, установи следното:

Твърди се в исковата молба, че поради грешка при вписването, допусната от служител на Агенцията по вписванията, отговорен за извършваните в регистъра отбелязвания се е стигнало до невярно отразяване на обстоятелства, възникнали по повод извършване на сделка с недвижими имоти, находящи се в с.Равда, общ.Несебър, обл.Бургас - подробно индивидуализирани. Това незаконосъобразно действие на длъжностното лице довело като резултат до вписване на „ГМ КАПИТАЛ" ЕООД като собственик на посочените в молбата недвижими имоти, вместо действителния купувач- собственик „НИЯ" ЕООД с ЕИК:***. Така описаното незаконосъобразно действие на служителя на Агенцията по вписванията заблудило ищеца, който сметнал, че неговият длъжник „ГМ КАПИТАЛ" ЕООД разполага с имоти, от които може да удовлетвори част от своите вземания. Въз основа на тази погрешна представа, породена от неправилното отбелязване в регистъра, последният започнал съдебни действия, свързани със заплащане на разходи за държавни такси, гаранции за обезпечение, разноски за адвокатска защита и т.н. След постановяване на арбитражното решение в полза на ищцовото дружество и издаване на изпълнителен лист било образувано изпълнително дело и предприети действия от съдебния изпълнител, който при посещение на място в с.Равда общ.Несебър за опис на имотите установил, че трето лице „НИЯ" ЕООД претендира собственост върху тях. При извършената проверка, служител от Агенция по вписванията обяснил на съдебния изпълнител, че е станала грешка при вписването на имотите, като длъжникът „ГМ КАПИТАЛ" ЕООД погрешно бил вписан като купувач, вместо като продавач на същите.

Ищецът е предявил претенцията си пред Администратвен съд - Бургас, във връзка с което било образувано адм.дело №2536/2014г. Състав на Административен съд Бургас приел, че делото не му е подсъдно и изпратил същото на Окръжен съд - Бургас, с аргумент, че искът не попада в обхвата на чл. 1 ал. 1 ЗОДОВ. Изразил становище, че претенцията на ищеца намира своето правно основание в чл. 49, вр. с чл. 45 ЗЗД.

Окръжен съд - Бургас счита, че следва да се повдигне спор за подведомственост пред ВКС за определяне компетентния съд, който да разгледа настоящото дело. Налице е практика на различни административни съдилища, включително и на ВАС, които са решили по същество подобни дела за обезщетение срещу незаконосъобразни действия на служители на Агенция по вписванията по повод незаконосъобразно вписване на различни актове. Такива са например Решение № 3329 от 09.03.2011г. на ВАС по адм.д. № 5960/2010г.; решение № 30 от 18.03.2010г. на Адм.съд Перник по адм.д. №520/2009г., с което е осъдена Агенция по вписванията, поради ненавременно техническо вписване на искова молба от служителите Агенцията по вписванията (не го намирам в интернет, б.м.); Решение от 7.11.2011 г. на АдмС - Перник по адм. д. № 273/2011 г. (налично е непосредствено под  Решение от 26.11.2012 по адм. д. № 1185/2012 на ВАС: Аналогичен казус на този по адм. дело № 5960/2010 на ВАС с тази разлика, че там ВАС оставя в сила решението на Админ. съд Перник, а тук го обезсилва, б.м. ) ; Решение № 439 от 24.01.2014 г. на АдмС - София по адм. д. № 3415/2013 г. (налично е непосредствено под Решение от 19.12.2014 по адм. д. № 4606/2014 на ВАС(окончателно): Осъждат АВп по ЗОДОВ да плати 5000 лв неимуществени вреди за това, че вписали друго лице за собственик., б.м.)

Административният съд е възприел позиция, че се касае за действия, извършени от съдия по вписванията, чиито разпореждания изпълнявало длъжностното лице от Агенцията. В този смисъл са въведени аргументи за неподведомственост на делото, като е прието, че претенцията е насочена срещу действия на съдебен орган, независимо, че същият не е посочен в исковата молба като ответна по делото страна. Никъде в молбата не се твърди незаконосъобразно действие на съдия по вписванията, а единствено се претендира, че такива са осъществени от служител на Агенцията по вписванията, който технически е извършил самото отбелязване/вписване/. Следователно в определението на административния съд са направени изводи по съществото на спора, излизайки извън заявените твърдения в исковата молба, в която са въведени обстоятелствата, които според ищеца следва да бъдат предмет на установяване в процеса.

При това положение настоящия съдебен състав намира, че делото не му е подсъдно и следва да се повдигне пред смесен петчленен състав на ВКС и ВАС препирня за подведомственост, за определяне компетентния съд.

Мотивиран от изложеното и на основание чл.135, ал. 4 от ГПК, Окръжен съд - Бургас

О П Р Е Д Е Л И:



ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д.№ 44 / 2015 год. по описа на Окръжен съд - Бургас.

ПОВДИГА пред смесен петчленен състав на ВКС и ВАС препирня за подведомственост, за определяне компетентния съд, който да разгледа исковата претенция на ищеца.

ИЗПРАЩА делото на Върховния Касационен съд на Република България за определяне на подведомствения съд.

Определението не подлежи на обжалване.
Съдия :

 

.

Начало на блога

Това определение е част от съдебната практика по темата Бъркотията с разясненията на съдилищата за законовата регулация на вписванията и по темата Отговорност за вреди от грешки при вписванията

No TrackBacks

TrackBack URL: http://softisbg.com/MTOS-4.32-en/MT-5.2.10/mt-tb.cgi/2923

Leave a comment

About this Archive

Find recent content on the main index or look in the archives to find all content.