Как и какви данни от вписания акт се оповестяват (разнасят, нанасят)

.

Този материал е част от писмо до РС-Плевен с копие до ОС-Плевен от 25.09.2023

.

           В Правилника по вписванията този въпрос е уреден изрично само за исковите молби, влезлите в сила съдебни решения и актовете по чл. 171 ЗЗД:

         Чл. 12, ал. 2:Вписването (на ИМ, б.м.) се извършва по разпореждане на съдията по вписванията, като се нанася накратко петитумът на исковата молба по съответната персонална партида." Конкретно за вписването на нашата ИМ - вж 

             Чл. 14: „Влезлите в сила решения, постановени по исковите молби по чл. 11, се отбелязват по начина, посочен в чл. 12, по представен препис от решението." (тоест „се нанася накратко диспозитивът на влязлото в сила решение по съответната персонална партида", б.м.).

            Чл. 17, ал. 3: "Вписването (на актовете по чл. 171 ЗЗД, б.м.) се извършва по правилата на чл. 12, ал. 2. (тоест "се нанася накратко същественото от съдържанието на акта по съответната персонална партида, б.м.)

            .

          Забележка. ПрВп не урежда изрично какви данни се разнасят от останалите видове вписани актове, а и това е невъзможно поради огромното разнообразие от вписани актове. Затова по аналогия може да се приеме, че по персоналните партиди се разнася (нанася) накратко най-важното, най-същественото от съдържанието на всеки вписан акт. Преди обаче да започне разнасянето (нанасянето) на данните, съдията по вписванията следва да извърши правна преценка кое е най-същественото (най-важното) от вписания акт, защото само Съдията по вписванията е компетентен да прецени кое е съществено и кое - не. Служителите не са компетентни, т.к. нямат юридическо образование. Ако бъдат оставени сами да преценяват кое е най-същественото от съдържанието на вписания акт и как накратко да го обобщят, грешките са неизбежни, особено при съдебни актове, с които се ревандикират имоти, прехвърляни неколкократно преди това, какъвто е нашият случай. Тук ролята на Съдията по вписванията е изключително важна, както е показано по-нататък:

Ролята на съдията при оповестяване (разнасяне, нанасяне) на данните от вписания акт

.

      Конкретно за вписването на нашата искова молба и съдебното ни решение:

Вписване на искова молба - Съдът дава правната квалификация, а не ищецът. Затова при вписване на ИМ не се оповестява посочената от ищците правна квалификация, а се нанася накратко петитумът. Тук е даден пример с вписването на нашата искова молба и е приложена кратка извадка от съдебна практика.

Вписване на съдебно решение "Вписване на съдебно решение" е термин, който означава, че е изпуснат 6-месечния срок по чл. 115 ЗС и вписаната искова молба е изгубила действието си. "Отбелязване на съдебно решение по вписана искова молба" също е термин, който означава, че е спазен 6-месечния срок по чл. 115 ЗС и вписаната искова молба е запазила действието си. Тук е даден пример с отбелязването на влязлото в сила съдебно решение по нашето гр. д. № 1718/2018 на РС-Плевен.

.

.

No TrackBacks

TrackBack URL: http://softisbg.com/MTOS-4.32-en/MT-5.2.10/mt-tb.cgi/2667

Leave a comment

About this Archive

Find recent content on the main index or look in the archives to find all content.