Три слабости на вписването по персоналната система

Начало на блога

Обратно към материала Вписване, отбелязване и заличаване в преходния период от поименната (персоналната) към поимотната (реалната) система на вписване

 .

Повече са, но аз за толкова се сещам (бел. блогър)

.

Публикувано в този блог на 11.07.2024. Посл. актуализация: 30.08.2024

.

        1. За даден имот може да бъде издаден КНА, без собственикът да разбере

          Как става?  Някой отива при нотариус с трима лъжесвидетели, които заявяват, че той владее имота от над 10 години. Нотариусът му издава констативен нотариален акт по чл. 587, ал. 2 ГПК. Актът се вписва по неговата персонална партида. Той продава имота. Пет години след продажбата действителният собственик губи имота си завинаги на осн. чл. 79, ал. 2 ЗС. Опасността е най-голяма за поземлен имот, който не се обработва или за жилище, в което не се живее.

          Типичен случай от съдебната практика. С Решение на поземлена комисия е възстановено правото на собственост на наследниците на С.К.Ж. върху нива в землището на кв."Владиславово"-гр.Варна местност "Ментешето" с площ от 4,200дка (понастоящем "Ментешето" е сред най-бързо разрастващите се нови квартали на Варна, б.м. 11.07.2024).През 1998, М.Ц.Г. се снабдява с КНА за нивата и същия месец я продава на сина си. Наследниците подават искова молба чак през 2007. ОС-Варна се произнася, че на осн. чл.78 ЗС синът на М.Ц.Г. е безспорен собственик. ВКС оставя в сила - вж Решение от 15.07.2011 по гр. д. № 768/2010 на ВКС, 2-ро гр. отд.)

  ГПК Констативен нотариален акт

Чл. 587. (1) Когато собственикът на имот няма документ за правото си, той може да се снабди с такъв, след като установи с надлежни писмени доказателства пред нотариуса своето право.

(2) Ако собственикът не разполага с такива доказателства или ако те не са достатъчни, нотариусът извършва обстоятелствена проверка за придобиване на собствеността по давност чрез разпит на трима свидетели, посочени от кмета на общината, района или кметството или от определено от него длъжностно лице, в чийто район се намира недвижимият имот (това изискване невинаги се спазва, б.м.). Свидетелите се посочват по указание на собственика и трябва по възможност да бъдат съседи на имота (и изискването да са съседи невинаги се спазва, б.м.).

(3) Въз основа на доказателствата по ал. 1 и 2 нотариусът се произнася с мотивирано постановление. Ако с него правото на собственост се признава, нотариусът издава на молителя нотариален акт за собственост върху недвижимия имот. 

.

Закон за собствеността

Чл. 78. (Ал. 1, изм. - ДВ, бр. 100 от 1997 г.) Който придобие по възмезден начин владението на движима вещ или на ценна книга на приносител на правно основание, макар и от несобственик, но без да знае това, придобива собствеността.

Чл. 79. Правото на собственост по давност върху недвижим имот се придобива с непрекъснато владение в продължение на 10 години. Ако владението е добросъвестно, правото на собственост се придобива с непрекъснато владение в продължение на 5 години.

.

         2. Върху даден имот може да бъде наложена възбрана по персоналната партида на лице, което не е собственик на имота

          Как става? Някой подава молба до съда за налагане на възбрана върху даден имот. Съгл. ТР 6/2013 от 14.03.2014 на ОСГТК-ВКС, т. 5  съдът няма право да проверява, дали имотът е собственост на посоченото лице, а е длъжен да издаде заповед за налагането ѝ. Съгл. ТР 7/12 от 25.04.2013 на ОСГТК-ВКС, т.6 съдията по вписванията също няма право да проверява собствеността, а е длъжен незабавно да разпореди поисканото вписване. След това възбраненият имот се продава на търг, без действителният собственик въобще да разбере или пък да разбере, когато вече е късно и имотът е придобит от купувача по давност, която е пет години при търговете по ГПК, а по ДОПК - само една.

         Типичен случай от съдебната практика. Фирма губи терен от 20 дка, понеже не разбрала, че имотът ѝ е бил възбранен по чужда персонална партида и продаден на търг без нейно знание, затова не е предявила иск в едногодишния срок по по чл. 239, ал. 2 ДОПК - вж Определение №58 от 18.2.2020 по гр. дело №2585/2019 

-

     Данъчно-осигурителен процесуален кодекс

    Чл. 239, ал. 2 ДОПК Купувачът става собственик на продадената недвижима вещ дори и длъжникът да не е бил собственик, ако до изтичането на една година от обнародването в "Държавен вестник" на постановлението за възлагане не е предявен иск за собственост.

.

     Допълнителна информация

     Из статията ОСНОВАНИЯ ЗА ОТКАЗ НА СЪДИЯТА ПО ВПИСВАНИЯТА, 06.11.2017 "Грамада", автор: Ивайло Василев:

"Не може да бъде отказано вписване, защото е налице предходно вписване относно същия имот и поради тази причина ще е налице конкуренция между правата по вписаните актове. Според практиката на ВКС съдията по вписванията и съдът в производство по жалба срещу отказ не могат да преценяват какви са последиците от вписването на съответния акт и дали правата по този акт се конкурират с правата по друг вписан или невписан акт. Дадени са следните примери: вписването на възбрана върху имот не е пречка по-късно да бъде вписан акт, с който собственикът прехвърля собствеността върху същия имот; вписването на акт за прехвърляне на имота не е пречка след това по партидата на прехвърлителя да бъде вписан следващ акт за прехвърляне на същия имот или възбрана върху него - вж. опр. № 179 от 21.04.2016 г. по ч. гр. д. № 1467/2016 г., IV г. о. на ВКС."

.

       3. Удостоверението за тежести се издава по сложна и несигурна процедура - вж Как се извършват справки по имот съобразно сега действащата персонална система на вписване

        Типичен случай от съдебната практика - вж Решение от 23.06.2022 по гр.д.№ 2805/2021 на ВКС (водени две персонални партиди - по едната имотът бил чист от тежести, по другата - с възбрана) За този случай е статията Невярно удостоверение за тежести излезе на Агенцията по вписванията 185 000 лв.

-

         Затова от 1994 г. у нас се прави опит да се създаде имотен регистър - вж За дългото създаване на Имотен регистър 

  .

 

30.08.2024 Още слабости на персоналната система са описани в част III на статията от 01.03.2022 г. в lex.bg Предизвикателства пред създаването на имотен регистър, автор: адв. д-р Ивайло Василев 

.

Начало на блога

Обратно към материала Вписване, отбелязване и заличаване в преходния период от поименната (персоналната) към поимотната (реалната) система на вписване

 

 

 

 

No TrackBacks

TrackBack URL: http://softisbg.com/MTOS-4.32-en/MT-5.2.10/mt-tb.cgi/2854

Leave a comment

About this Archive

Find recent content on the main index or look in the archives to find all content.