Вписване, отбелязване и заличаване в преходния период от поименната (персоналната) към поимотната (реалната) система на вписване

Начало на блога

Обратно към материала За дългото създаване на имотен регистър или направо към Перипетии по заличаване възбраната на КПКОНПИ и на исковата им молба

.

Тук се съдържат правила и пропуски в производствата по вписване и издаване на справки. Част от материалите, налични в този раздел, са изпратени на 25.09.2023 г. до РС-Плевен с копие до ОС-Плевен от 25.09.2023 във връзка с проблемите по частичното заличаване на една възбрана на КПКОНПИ, наложена през 2019 върху стотици имоти на Бировски, сред които и 4 наши с брат ми, наследствени ниви в плевенско. Ние с брат ми не сме длъжници на КПКОНПИ, а наследници на Йорданка Дикова Найденова, ЕГН 3301064135, поч. на 15.03.2017 г., пострадала от имотна измама през 2013 г.! 

.

1999, Светослав Лучников - Целта на вписването е да създаде правна сигурност

.

История на вписването Този материал е част от Становище на Висш адвокатски съвет, изпратено до ВКС през 2012 г. по тълкувателно дело № 7/2012, по което на следващата година излезе ТР № 7/25.04.2013 г. по тълк. дело № 7/2012 г. на ОСГТК на ВКС, в което по т. 6 се тълкува обхвата на проверката, извършвана от СдВп.

.

Караминков, 2002 - Исковите молби за собственост не подлежат на вписване  Изключително убедително написана статия с мои бележки в синьо. Има връзка с Определение от 2020 г. по ч. гр. д. № 73/ 2020 на ОС-Варна 
.

2013 г. - Извадка от дискусия за невписан акт за собственост от 1980-те години  Тук пише, че от соц-време са останали стотици хиляди невписани актове за собственост. Тук е и култовият лаф "че не се знае знае ли се" за вписванията в т.нар. имотен регистър: "В България НЯМА имотен регистър. Не правете проверки по имотни партиди, защото ще се опарите. Справките следва да се правят по персоналните партиди на лицата по веригата. Хубаво е да се 'видят' актовете на хартия, че не се знае, знае ли се!!!"
.

НЕПРЕКЪСНАТОСТТА НА ВПИСВАНИЯТА И ПРАВНАТА СИГУРНОСТ - сп. Нот. Бюлетин 2/16 - автор Димитър Танев. С мои бележки в синьо.

.

За принципа на непрекъснатост и поредност на вписванията   В интервю за defacto.bg, публикувано на 31.12.2016, председателят на Нотариалната камара коментира приложението на принципа на непрекъснатост на вписванията и правната сигурност.
.

Нормативни актове, в които се среща терминът "имотен регистър"  В редица нормативни актове се среща терминът "имотен регистър", оптимистично въведен в периода 2000-2003, а пък и до днес, края на 2024, имотен регистър няма (все още не е въведен - вж раздел За дългото създаване на имотен регистър). Любопитна подробност е, че през 2018, при поредното изменение на ЗУТ, в чл. 131 са вмъкнали косвено признание, че имотният регистър още не е въведен.

Внимание! Вписване на актове, в които липсва описание на имот Статия във връзка със съдебната практика по вписване на актове, в които липсва описание на имот

.
08.05.2019 Проф. Голева - Вписване в регистър, противопоставимост и правна сигурност С мои бележки в синьо

.

Какво представлява разпореждането на съдията по вписванията - цитира се Одитния доклад, в който пише, че съдиите по вписванията си вършат работата през пръсти

Каква е разликата между персоналната и реалната система на вписване?

Три слабости на вписването по персоналната система Повече са, но аз за толкова се сещам (бел. блогър)

Вписването по персоналната система е несъвместимо с вписването по реалната  Би могло да бъде напълно съвместимо, но не е, заради нашенската действителност.

Дейността по вписване е смесена - нотариално-охранителна и административно-техническа Първо СдВп провежда охранително нотариално производство (извършва правен анализ, цялостна проверка, преценка и т.н.), а след това служителите (деловодителите) извършват административно-техническа дейност (подреждат актовете в книгите, нанасят оповестителния текст по партидите и т.н.)

Липсва ясно разпределение на задълженията между съдиите по вписванията и служителите на АВп

Как се извършва вписването съобразно сега действащата персонална система на вписване

Как и какви данни от вписания акт се  се оповестяват (разнасят, нанасят)

Къде се оповестяват (разнасят, нанасят) данните от вписания акт

Вписване на искова молба - Съдът дава правната квалификация, а не ищецът. Затова при вписване на ИМ не се оповестява посочената от ищците правна квалификация, а се нанася накратко петитумът. Тук е даден пример с вписването на нашата искова молба и е приложена кратка извадка от съдебна практика.

Вписване на съдебно решение "Вписване на съдебно решение" е термин, който означава, че е изпуснат 6-месечния срок по чл. 115 ЗС и вписаната искова молба е изгубила действието си. "Отбелязване на съдебно решение по вписана искова молба" също е термин, който означава, че е спазен 6-месечния срок по чл. 115 ЗС и вписаната искова молба е запазила действието си. Тук е даден пример с отбелязването на влязлото в сила съдебно решение по нашето гр. д. № 1718/2018 на РС-Плевен.

Ролята на съдията при оповестяване (разнасяне, нанасяне) на данните от вписания акт

Ролята на съдията по вписванията в Германия и Франция

Как се извършват справки по имот съобразно сега действащата персонална система на вписване

Какво гласи чл. 74, ал. 1 от ЗКИР

Какво гласи чл. 65, ал. 4 от ЗКИР

Достатъчно ясна ли е разпоредбата на чл. 65, ал. 4 от ЗКИР

Защо е трудно дори за съдиите по вписванията да се ориентират в така извършените вписвания

Как се изпълнява разпореждане за вписване на съдебно решение, с което собственикът се легитимира като такъв   

Недоразумението с думата „разпореждане" на съдията по вписванията

Какво не пише изрично в Правилника за вписванията

Каква е разликата между „заличаване" и „обозначаване"

Как служителите са стигнали до „правния извод", че наследствените ни имоти са обременени с тежести и дори са успели да убедят в това съдиите по вписванията към РС-Плевен

Практики в СлВп-Плевен, застрашаващи правната сигурност

Седем грешки и пропуски на съдиите по вписванията към РС-Плевен 

.

25.08.2024 Как би трябвало да бъде устроена работата в Имотния регистър  - съдиите по вписванията да бъдат към АВп, да не разпореждат, а сами да си вършат работата, както правят юристите в Търговския регистър и в Регистъра на особените залози, а Изп. директор на АВп да издава заповеди по чл. 70 ЗКИР паралелно със заповедите на Изп. директор на АГКК по чл. 35 ЗКИР.

.

.

Начало на блога

Обратно към материала За дългото създаване на имотен регистър или направо към Перипетии по заличаване възбраната на КПКОНПИ и на исковата им молба

 

No TrackBacks

TrackBack URL: http://softisbg.com/MTOS-4.32-en/MT-5.2.10/mt-tb.cgi/2664

Leave a comment

About this Archive

Find recent content on the main index or look in the archives to find all content.