Статии и предавания на тема Имотен регистър
Обратно към За дългото създаване на имотен регистър
-
25.03.2004 Служба вписвания се нуждае спешно от модернизация - интервю от 2004 г. със съдия по вписванията с мои бележки от 2024 г. в синьо
20.10.2007 Тачева дава Агенцията по вписванията на прокуратурата Според проверка на Инспектората към Министерството на правосъдието, шефът на Агенцията по вписванията Емил Станков и заместничката му Даниела Митова са си надписвали тлъсти допълнителни пари към заплатите, които превишават два пъти размера на основните им трудови възнаграждения. Нищо не са им направили.
.
02.02.2009 Сделките с недвижими имоти ще се вписват в имотен регистър още в деня на осъществяването им "Проектът „Кадастър и имотен регистър", който стартира през 2001 г., се финансира със заем от Световна банка в размер на 28 720 000 евро, субсидия от републиканския бюджет в размер на 7 200 000 евро и дарение от правителството на Нидерландия на стойност 2 000 000 щатски долара." (и още колко ли пъти са наливани десетки милиони, а имотен регистър няма, бел. блогър, 28.08.2024)
09.10.2009 Даниела Митева вече не е шеф на Агенцията по вписвания През юли тази година изпълнителният директор на Агенцията по вписвания Даниела Митева бе предадена на Върховната касационна прокуратура. Сигналът за нередности е подаден от съдии по вписвания. По-късно служители на Агенцията сигнализираха, че системата на Имотния регистър, поддържан от институцията, е в пълен хаос. Нищо не се е променило през годините. От 2021 Даниела Митева пак е шеф на АВп и усилено дигитализира несъществуващия имотен регистър.
2010 в. 24 часа: 70 млн. лева прахосани за регистър По времето на първия мандат на Даниела Митева, така да се каже, са прахосани десетки милиони с плачевен резултат - псевдо-имотен регистър, пълен с грешки и непълноти, по който се дават платени справки без гаранция, че са верни. И досега положението е същото (15.07.2024)
Съдебната сага от 2012 до 2016 г. на бивш изп. директор на АВп - от 5 години ефективно до 3 условно Виолета Николова раздавала десетки хиляди лева бонуси. Предимно на себе си. „Във всички министерства се раздават бонуси, в някои дори по-големи от това, което съм взела аз".
2012 Становище на Висш адвокатски съвет Съдържа много интересна, подробна информация за историята на вписването в България и сегашното объркано положение
.
07.10.2012 Преценка за недействителност на сделката при отказ за вписване - статия от Стоян Ставру. С мои бележки.
2013 г. - Извадка от дискусия за невписан акт за собственост от 1980-те години Тук пише, че от соц-време са останали стотици хиляди невписани актове за собственост. Тук е и култовият лаф "че не се знае знае ли се" за вписванията в т.нар. имотен регистър: "В България НЯМА имотен регистър. Не правете проверки по имотни партиди, защото ще се опарите. Справките следва да се правят по персоналните партиди на лицата по веригата. Хубаво е да се 'видят' актовете на хартия, че не се знае, знае ли се!!!"
26.06.2014 Съдят Агенцията по вписванията за имотна далавера Параграф 22: "Агенцията по вписванията е дадена под съд и претенцията към нея е за 65 500 евро - защото служителите й забавили с два дни вписване на искова молба за имотна сделка. Благодарение на разсейването на чиновниците е изгорял перничанин, който платил тази сума за жилище в Банско, но така и не си видял имота - фирмата просто се възползвала от забавянето в Агенцията и го препродала на друг." Тук има линк към аналогичен случай в Разлог, по който АВп е осъдена. .
2014 г. - Нови промени в Правилника за вписванията Оптимистична статия от юли 2014 за хубавите промени, отменени само след няколко месеца. .
2014 г. - Промени в Правилника за вписванията създават предпоставки за постепенна електронизация и автоматизиране на процесите Постепенната електронизация, започнала още през 2008/09 г., би трябвало да приключи до 30.06.2026 съгл. "Заключителни разпоредби КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА КАДАСТЪРА И ИМОТНИЯ РЕГИСТЪР (ОБН. - ДВ, БР. 8 ОТ 2023 Г.) § 8. В срок до 30 юни 2026 г. Агенцията по вписванията дигитализира наличния хартиен архив в службите по вписванията.".
Производство по създаване на имотен регистър Автор: проф. д-р Венцислав Стоянов Статията е във връзка с промените в ЗКИР, публикувани в ДВ, бр. 49 от 2014 г.
27.03.2015 Уволнен е директорът на Агенцията по вписванията
.
11.05.2016, в. Банкер: Параграф 22 - ама наистина: Верига от безхаберие държи незаконна възбрана вече 17 години Много куриозна история.
.
06.11.2017 ОСНОВАНИЯ ЗА ОТКАЗ НА СЪДИЯТА ПО ВПИСВАНИЯТА, Автор: Ивайло Василев - редовен докторант в ЮФ на ПУ „Паисий Хилендарски" Из статията: „Липса на идентификация на страните и имота Това изискване е въведено относно подлежащия на вписване акт съозбразно изискванията при вписвания в книгите за вписванията по ПВ - чл. 6, ал. 1, б. „а" и „в" ПВ - вж. Определение № 509 от 16.07.2015 г. по ч. гр. д. № 3645/2015 г., IV г. о. на ВКС. Изключения от това изискване са налице единствено в изчерпателно посочените случаи в чл. 6, ал. 2-4 ПВ. Изискването е въведено и спрямо молбата с искане за вписване на акта в имотния регистър - арг. от чл. 77 ЗКИР. В нея задължително трябва да се идентифицират страните и имотът по представения подлежащ на вписване акт. Прави впечатление обаче, че такова изискване липсва относно подлежащия на вписване акт по чл. 27 или 28 Наредба № 2/2005 г. Това е така, тъй като спрямо този акт съдията по вписванията не извършва проверка за наличието на определено в закона съдържание, която да е аналогична на тази по чл. 6 ПВ. Поради това трябва да се приеме, че и за вбъдеще след въвеждане на имотния регистър в службата по вписванията ще могат да се предоставят подлежащи на вписване актове, в които не е задължително да е налице описание на имотите (напр. договори за прехвърляне на наследство или на търговско предприятие). Липсата на описание в подлежащия на вписване акт няма да е основание за постановяване на отказ от вписване." Няма да е основание за отказ, но няма и къде да се впише, т.к. Имотният регистър се състои от партидите на имотите, като всяка имотна партида започва с описанието на имота. (б.м.)
30.11.2017 Зорница Даскалова: Готвим промяна съдията да спира вписвания при съмнения за фалшив документ. Идеята се е провалила.
22.03.2018 ПРАВНИ ПОСЛЕДИЦИ СЛЕД ВПИСВАНЕ НА ИСКОВИ МОЛБИ И ПОСТАНОВЕНИТЕ ПО ТЯХ СЪДЕБНИ РЕШЕНИЯ - статия от д-р по право Ивайло Василев с мои бележки в синьо
06.07.2018 БНТ 1: Съдиите по вписванията у нас настояват да се създаде имотен регистър Концепцията за имотен регистър у нас е приета през 94-та година, а Законът за кадастъра и имотния регистър - през 2001 година, въпреки това такъв регистър у нас все още няма (и до ден днешен още няма, 06.07.2024, бел. блогър)
.
12.06.2019 в. 24 часа "Вписването в имотния регистър - по идентификатор на имота"
.
05.07.2019 Невъзможната реформа - много интересна статия във в. Култура за трудното до степен на невъзможност създаване на Имотен регистър в България.
.
19.11.2021, lex.bg Започва пълна дигитализация на Имотния регистър, ще бъде сканиран всеки акт Интервю с Даниела Митева, изп. дир. на АгВп. Тук тя казва: „Заварих много сериозно сепариране - на служителите на АВ беше забранено да си общуват със съдиите по вписванията" Коментарите под статията също са много интересни.
23.02.2022 Относно идеята за създаване на Държавна агенция по вписванията. Автор: доц. д-р Красимир Димитров: "липсва отговор на простичкия въпрос - Кой следва да изготви имотните партиди? Съдиите по вписванията обикновено аргументират, че нямат конкретизирано в закона задължение за това, а служителите, които не са с юридическо образование, нямат необходимата професионална квалификация. Така попадаме в омагьосан кръг"
.
01.03.2022 Предизвикателства пред създаването на имотен регистър Автор: адв. д-р Ивайло Василев. Статията е много интересна, особено част III - за асиметрията при вписване: едни актове се вписват служебно, други - не. Авторът посочва асиметрията като предизвикателство пред вписването по бъдещата реална (поимотна) система. Аз я виждам като слабост при вписването по сегашната персонална (поименна) система, която ще бъде пренесена в бъдещата. Това не е единствената слабост на сегашната система - вж Три слабости на вписването по персоналната система
.
19.05.2022 "Управляващите пак предлагат мегаагенция за вписванията, в. "Капитал" (не стана)
06.06.2022 "В кадастъра се опасяват, че сливането с Агенцията по вписванията ще ги дърпа назад" във връзка с провалилата се идея за създаване на мега Държавна агенция по вписванията
.
23.09.2022, в. Дневник: Министерство на правосъдието предлага пълна дигитализация на имотния регистър. Тук, от един коментар под статията научих за EBSI (European Blockchain Services Infrastructure) https://ec.europa.eu/digital-building-blocks/sites/display/EBSI/Home
.
21.07.2022, в. Труд, Надежда Йорданова прикрива скандални нарушения на шефа на Агенцията по вписванията Данните в доклада, с копие от който „Труд" разполага, са фрапиращи. Систематизирани са 11 групи нарушения при управлението на Агенция по вписванията в рамките само на осем месеца. По-голямата част от документираните нарушения са свързани с разходването на средства от бюджета на Агенция по вписванията. Извършвани са множество неправомерни назначения, като на ключови постове са назначавани служители без необходимия трудов стаж и образователен ценз.Констатирани са нарушения при разпределянето на допълнителни възнаграждения.
.
2022 г. Интереси за милиарди зад скандала със съдиите по вписванията, ТВ СКАТ - видео в youtube (това предаване е във връзка с неуспешния опит да извадят съдиите по вписванията от съдебната власт)
.
17.01.2023 Имотни страсти и неволи - съдия по вписванията алармира за нередности в системата - Тук съдия по вписванията изказва интересното становище, че при изграждането на имотния регистър бил предприет пасивен подход (от кого?): "Тоест, ще чакаме времето самó да изгради имотните партиди, без ние, съдиите по вписванията като специалисти, да се намесваме активно в съставянето му." И още нещо интересно - в издаването на удостоверенията за вещни тежести по чл.47 от ПрВп, служителите в АгВп ежедневно влагали много усилия (само служителите влагат усилия, съдиите по вписванията - не! точно така си е, браво на съдията по вписванията, че си го признава, бел. блогър)
.
.
06.03.2024 Какви да са партидите в Имотния регистър? Автор: Божидар Божанов, програмист, бивш министър на електронното управление. Авторът казва, че няма пречка от ИТ гледна точка да се водят и персонални партиди, и имотни. Така си е, напълно съм съгласна. Но - както пише в един от коментарите, "юристите не пускат кокала". Бих добавила само, че няма нужда и от водене на повече от една т.нар. книга. Постъпва акт на хартия, записва се в един входящ регистър и се слага в един от томовете на т.нар. книга (бих го нарекла хартиен архив) - том 1 ... том 1001, стр. еди-коя си. Като ти потрябва акта на хартия, го намираш в архива по сигнатурата. Добрата новина е, че в ЗКИР книгите са сведени до 2 броя, по-точно - в Наредбата за водене на имотния регистър - чл. 7а и чл. 25.
.
03.04.2024 Bloomberg TV Председателят на Нотариалната камара: В България няма имотен регистър
.
20.05.2024 СКАНДАЛНО! В АГЕНЦИЯ ПО ВПИСВАНИЯТА НАД 250 НАПУСНАЛИ СЛУЖИТЕЛИ ОТ 600 (под вещото ръководство на Даниела Митева) Афера: "Според наши източници изпълнителният директор Даниела Митева проявява непрофесионално, неетично, изключително просташко и грубо отношениекъм служителите на Агенцията. Управлява авторитарно всички дейности и процеси като използва манипулации и психически тормоз над служители."
.
Продажба на наследство, Автор: Мингрели Цв. Тричков (статията е публикувана за първи път в сп. „Юридическа мисъл", май-юни 1932 г., кн. 3) Публикувана на 17.11.2024 от съдия Васил Петров в "Предизвикай правото". От тази статия разбрах, че още преди близо 100 години българските юристи са дискутирали въпроса „Подлежи ли на вписване продажбата на наследство?". Авторът Мингрели Тричков аргументирано твърди, че не подлежи, въпреки че в чл. 7, буква „д" на Правилник за вписванията от 1927 пише „Вписват се още д) актове за прехвърляне на наследствени права". Ето аргументите му. Приложени към днешно време, те звучат така: липсата на описание на имот или имоти пречи да се установи кой СдВп е компетентен да разпореди вписването, т.к. вписването се извършва по съдебни райони. Точно както са се произнесли съдиите от ОС-Плевен с Определение от 18.07.2019 по в.ч.гр.д. №460/2019г. на ОС-Плевен, в сила от 14.08.2019 Много ми харесва тяхното произнасяне. За съжаление други съдии, в т.ч. и върховни, продължават да отменят откази на СдВп, сляпо следвайки разпоредбата на чл. 6, ал. 2 от сегашния ПВп („Описание на имота не се изисква при: ..."), без да се замислят, как се вписва акт, в който липсва описание на имот, тоест липсва яснота кой СдВп е компетентен да разпореди такова вписване.
.
22.11.2024, в. Флагман Вдига ли петзвезден пир за 600 души по време на чума шефката на Агенцията по вписванията? Само за една година са напуснали над 100 служители, а за шест месеца са проведени над 150 конкурса. Защо хората бягат като попарени, въпреки високите заплати - четете в сигнала до Флагман (Флагман.БГ се свърза с Централата на Агенцията по вписванията, за да предоставим възможността за право на отговор на г-жа Митева. Обяснихме по какъв повод я търсим и оставихме на сътрудника ѝ телефон за връзка. Към момента на публикацията все още нямахме връзка с нея.)
13.04.2025, Фейсбук, Божидар Божанов за хаоса в кадастъра и имотния регистър Много интересен постинг. Има и доста коментари под него. Божидар Божанов е програмист, депутат, министър на електронното управление от 13.12.2021 до 02.08.2022
.
Мои статии
25.08.2024 Как би трябвало да бъде устроена работата в Имотния регистър - съдиите по вписванията да бъдат към АВп, да не разпореждат, а сами да си вършат работата, както правят юристите в Търговския регистър и в Регистъра на особените залози, а Изп. директор на АВп да издава заповеди по чл. 70 ЗКИР паралелно със заповедите на Изп. директор на АГКК по чл. 35 ЗКИР.
.
Нормативни актове, в които се среща терминът "имотен регистър" В редица нормативни актове се среща терминът "имотен регистър", оптимистично въведен в периода 2000-2003, а пък и до днес, края на 2024, имотен регистър няма (все още не е въведен - вж раздел За дългото създаване на имотен регистър). Любопитна подробност е, че през 2018, при поредното изменение на ЗУТ, в чл. 131 са вмъкнали косвено признание, че имотният регистър още не е въведен.
Обратно към За дългото създаване на имотен регистър
No TrackBacks
TrackBack URL: http://softisbg.com/MTOS-4.32-en/MT-5.2.10/mt-tb.cgi/2713
Leave a comment