23.09.2022, в. Дневник: Министерство на правосъдието предлага пълна дигитализация на имотния регистър
Обратно към Статии и предавания на тема Имотен регистър
-
Тук, от един коментар под статията научих за EBSI (European Blockchain Services Infrastructure)
https://ec.europa.eu/digital-building-blocks/sites/display/EBSI/Home
Ето коментарът: 24.09.2022
"Намесвам се, защото от постовете става ясна липсата на информация.
ЕК изгради и вече пусна в експлоатация Европейска блокчей инфраструктура EBSI. И Директива, която дава сроковете за постепенно преминаване на всички регистри и управленски процеси на базата на EBSI. До края на тази година трабва да са готови плановете за: дипломи и удостоверения за квалификация; медицински картони, изследвания и история на заболявания; граждански (вкл. имотни) и съдебни регистри. А до края на 2023 те трябва да са пуснати в експлоатация. Както обикновено няма да спазим сроковете, но ще трябва да го направим рано или късно." (проверка на сайта на EBSI показва, че не става дума за имоти, а за дипломи, шофьорски книжки и тем подобни, като идеята е да се проверява лесно и надеждно дали са валидни, има по-скоро връзка с преводите и легализациите на такива документи - вж Постижения в борбата срещу незаконното регулиране на преводаческата дейност от МВнР, започнала през юли 2012 г. (и завършила с горе-долу хепи енд през 2019), бел. блогър, 20.06.2024)
.
Цялата статия и някои от коментарите под нея:
.
Източник: https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2022/09/23/4394483_ministerstvo_na_pravosudieto_predlaga_pulna/
Министерство на правосъдието предлага пълна дигитализация на имотния регистър
.
23 сеп 2022
.
Осигуряване на пълна дигитализация на имотния регистър, воден от Агенцията по вписванията, чрез създаване на електронни партиди на недвижимите имоти и електронни партидни дела с вписаните актове и приложените към тях документи. Това предвиждат промени в Закона за кадастъра и имотния регистър, които Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане.
Още през 2000 г. бе предвидена законодателна реформа в системата на вписванията, чрез преминаване от персонална към реална система на вписване (не по персони, а по имот), припомнят от ведомството. Реформата предвиждаше и имотният регистър да се води не само на хартия, но и паралелно в електронен вид.
Повече от 20 г. по-късно тя не е осъществена на практика - в момента вписванията продължават да се осъществяват по персоналната система само на хартия, се сочи в мотивите към законопроекта.
С предлагания проектозакон нормативно се урежда имотният регистър като обща електронна база данни, съдържаща електронните партиди на недвижимите имоти и електронните партидни дела с вписаните актове и приложените към тях документи. Регламентира се идентичност между съдържанието на партидата на хартия и партидата в електронна форма, съответно съдържанието на партидното дело на хартия и в електронна форма.
Законодателно се дефинира правомощието на службите по вписванията да въвеждат информация в електронните партиди на недвижими имоти и електронните партидни дела на вписаните актове с приложените към тях документи.
Пълният текст на предлаганите промени вижте тук
.
Коментари под статията
.
дали ще се получи?
.
Не, няма! Утре всичко е забравено и пак ще се срещнем след 10 години.
.
Най-добре е още от сега да се използва блокчейн технология за този регистър. Това е бъдещето.
.
Дигитализирането герболякът в лицето на Томислав Дончев го разбираше като сканиране на хартиените документи! Този похарчи поне два милиарда за електронно управление и стигна до кривата круша! Но открадна много като истински гербер - клептоман!
.
имотния регистър не е пипан от времето на Костов, който го създаде.
.
Намесвам се, защото от постовете става ясна липсата на информация.
ЕК изгради и вече пусна в експлоатация Европейска блокчей инфраструктура EBSI. И Директива, която дава сроковете за постепенно преминаване на всички регистри и управленски процеси на базата на EBSI.
До края на тази година трабва да са готови плановете за: дипломи и удостоверения за квалификация; медицински картони, изследвания и история на заболявания; граждански (вкл. имотни) и съдебни регистри. А до края на 2023 те трябва да са пуснати в експлоатация.
Както обикновено няма да спазим сроковете, но ще трябва да го направим рано или късно.
Обратно към Статии и предавания на тема Имотен регистър
-
No TrackBacks
TrackBack URL: http://softisbg.com/MTOS-4.32-en/MT-5.2.10/mt-tb.cgi/2828
Leave a comment