2012 Становище на Висш адвокатски съвет
Обратно към Официални становища и предложения на тема имотен регистър
.
Публикувано в този блог на 17.12.2024
.
Цялото становище може да се види ТУК
.
Становището е по тълк. д. 7/12 на ВКС-ОСГТК, решено с ТР 7/12 от 25.04.2013 Започва с информация за историята на вписването в България - стр. 2-7, продължава с информация за сегашното положение - стр. 7-13 и завършва със становище по темата за предстоящето тълкувателно решение - стр. 13-25.
.
На стр. 13 пише, че резултатът от създаването на Агенция по вписванията е разкъсване на задълженията и отговорностите между съдиите по вписванията и служителите на АВп:
"През 2004 г. с изменението на ЗКИР в ДВ, бр. 36 от 2004 г., се извърши нова реформа по приложение на ЗКИР - създадена бе Агенция по вписванията като изпълнителна агенция към министъра на правосъдието със задача да организира работата по създаването и поддържането на имотния регистър и осигурява връзката между имотния регистър и други регистри (чл. 58а и чл. 58б от ЗКИР).
Със създаването на тази административна структура се допусна разкъсване на дейностите, отговорностите и приложимите процедурни правила по отношение на единния процес на вписването, като част от действията по вписване са от компетентност на съдиите по вписванията - издаване на правните актове, свързани с регистрацията, а техническото изпълнение на дейностите по създаване и поддържане на книгите по вписванията бе възложено със закон на административна структура.
Това разкъсване също постави за решаване трудни проблеми, част от които водят до необходимостта от тълкуване и по настоящото дело.
Съществуването в правния мир едновременно, от една страна, на закон, който урежда създаването и поддържане на регистър актовете на недвижимите имоти, но не може да се прилага до настъпването на посочени в него предпоставки - процедура по въвеждане на регистъра - ЗКИР, и поддържането на персоналния регистър на актовете относно собствеността основно прилагайки подзаконов акт - Правилника за вписванията, създават дилема при правоприлагането, която според нас налага законодателна намеса."
(край на цитата от становището)
.
Предпоставките за прилагане на ЗКИР още не са настъпили - вж Заповед по чл. 70 ЗКИР: неясноти и въпроси (тук става дума за прословутата заповед по чл. 70 ЗКИР, с която се полага началото на създаването на имотен регистър. Прословута, защото се очаква от 2001 г., а досега е издадена само за 7 от общо 113 съдебни района.)
Дилемата при правоприлагането е много сериозен проблем - вж Бъркотията с разясненията на съдилищата за законовата регулация на вписванията - съдебна практика (тук са публикувани съдебни актове, в които се разяснява законовата регулация на вписванията по най-различен начин, често противоречив)
Поради хаоса в уредбата на вписванията и разкъсването на отговорностите, от 2004 г. насам съдиите по вписванията и служителите на АВп си прехвърлят отговорността за допуснатите грешки, вместо заедно да ги отстраняват - вж Перипетии по заличаване възбраната на КПКОНПИ и на исковата им молба
.
Обратно към Официални становища и предложения на тема имотен регистър
.
.
No TrackBacks
TrackBack URL: http://softisbg.com/MTOS-4.32-en/MT-5.2.10/mt-tb.cgi/3043
Leave a comment