2014 г. - Промени в Правилника за вписванията създават предпоставки за постепенна електронизация и автоматизиране на процесите
Обратно към Статии и предавания на тема Имотен регистър
.
Източник: в. "24 часа", 23.07.2014 г. "Вижте последните решения на Министерски съвет преди оставката на Орешарски" https://www.24chasa.bg/bulgaria/article/4207979
.
Публ. в този блог на 11.01.2024. Посл. актуализация: 29.06.2024
.
.
Промените са въведени през лятото на 2014 - ДВ, бр. 63 от 01.08.2014, но са отменени само след няколко месеца - ДВ, бр. 92 от 07.11.2014. И до ден днешен имотен регистър все още няма - 11.01.2024. Личното ми впечатление е, че цари хаос и правна несигурност - вж Перипетии по заличаване възбраната на КПКОНПИ и на исковата им молба (тук споделям личен опит с неразбориите по вписванията, отбелязванията и заличаванията в СлВп-Плевен. Предполагам, че не са само в тази служба, просто така се случи)
.
Министерският съвет на Република България прие Постановление за изменение и допълнение на Правилника за вписванията. Приетите промени са насочени към оптимизиране на дейността на съдиите по вписванията и службите по вписванията и подобряване на взаимодействието между тях чрез ясно регламентиране и разпределение на отговорностите в производството по вписване и създаване на допълнителни гаранции за законосъобразност в съвременните условия.
.
Взаимодействието между съдиите по вписванията и служителите от службите по вписванията към АгВп все още не са регламентирани, затова като стане грешка, съдиите по вписванията се оправдават със служителите, а те - със съдиите по вписванията - вж нашите Перипетии по заличаване възбраната на КПКОНПИ и на исковата им молба (б.м., 29.06.2024).
.
Промените имат за цел и конкретизиране на уредбата на отделните етапи на вписването и съчетаването им с по-ефективно използване на информационно- техническите възможности на Агенция по вписванията.
.
Промените ще създадат и необходимите нормативни предпоставки за постепенна електронизация на вписването и автоматизиране на процесите, уредени в Правилника за вписванията.
.
Софтуерът все още е далеч от съвършенство, а служителите, които го ползват, все още са със средно образование и допускат грешки. АгВп се оправдава с недостатъчната им квалификация, вместо да назначи квалифицирани кадри - вж Решение от 23.03.2022 по дело номер 619/2022 на Админ. съд - София град, потв. на 05.04.2023 от ВАС : "Според обясненията на АВ, неточни са най-често данните в част „А" на електронните партиди. Това са данните за имотите, които имат няколко различни източника: нотариусите, кадастралната карта, или въобще липсват /най-често при вписване на възбрани/. (пълен хаос!) Задължението на СВ е данните да бъдат въведени така, както са посочени от нотариусите, тъй като системата все още не може да се квалифицира като кадастрална (при 97.64 % от територията на Р България с одобрени КККР към днешна дата - 29.06.2024, съгл. информацията от сайта на АГКК, която се актуализира всеки месец - вж https://www.cadastre.bg/ploshti_po_oblasti, продължават да се оправдават с липсата на кадастър). В останалата си част неточностите при вписванията се дължат на недостатъчна квалификация на кадрите (ето, това е!) [...] Агенцията по вписванията не изпълнява задължението си на администратор за изпълнение на принципа за точност и актуалност на обработваните от нея данни." (и по всичко изглежда, че няма намерение да изпълнява това си задължение, б.м. 11.01.2024)
.
Във всяка служба по вписванията в страната ще можем да подаваме заявления за удостоверения за собствеността върху недвижими имоти и за извършени вписвания по партидите им. В момента граждани могат да получават удостоверения за извършени сделки с имоти, вписани ипотеки, възбрани, договори за наем, аренда и др. само в службата по вписванията, в чийто район се намира недвижимият имот.
.
За първи път в проекта е дадена възможност заявлението за издаване на удостоверение да бъде подадено в една служба по вписванията и да бъде получено като заверен препис от заявителя в друга, посочена от него служба по вписванията, което в максимална степен би улеснило обслужването на гражданите. По отношение на това предложение е предвидено отлагателно действие - от 15 юни 2015 г. Причината е необходимостта от организационното осигуряване на процеса по предоставяне на новата услуга.
.
Част от мерките имат за цел да се създадат нормативни предпоставки за постепенна електронизация на вписването, свързано с поддържането на съответните книги и регистри, включително и изграждане на Имотния регистър.
.
Проектът не променя ни най-малко фактическия състав на извършеното вписване, съобразно чл. 1 и чл. 9 от Правилника за вписванията и поставя началото на изграждането на имотен регистър, не като еднократен акт, а като процес.
.
В страната се водят имотни партиди на електронен носител от 1997г. (sic! отпреди да има ЗКИР!, б.м.), като през различните периоди са били създадени три програмни продукта. До този момент Правилникът за вписванията съдържа единствено абстрактната възможност по чл. 9 да се водят имотни партиди без да се регламентира тяхното съдържание, образуване, разделяне и съединяване.
.
Справка - чл. 9 от ПВп в редакцията му от 1997: "Веднага след представянето за вписване на подлежащия на вписване акт съдията по вписванията записва акта в предназначения за това входящ регистър, като отбелязва върху самия акт номера, под който е записан той в този регистър, датата, както и тома и страницата на партидната книга, в която е нанесено вписването. В службите по вписванията, където има въведен програмен продукт за водене на имотни партиди, съдията по вписванията записва в подлежащия на вписване акт и номера на имотната партида" (любопитно: ЗКИР още не е съществувал, обаче в ПВп вече е предвидено водене на имотни партиди и създаване на имотен регистър; и до ден днешен имотен регистър няма, бел. блогър, 29.06.2024)
.
Липсата на правна регламентация създава затруднения при извършването на справките, относно актовете, подлежащи на вписване, които са познати на всеки гражданин и всеки специализиран юрист.
Предложеният проект за първи път структурира имотната партида нормативно, създава единно досие на имота с всички промени на собствеността, промени на характеристиките на недвижимата вещ, отразяване споровете, тежестите върху имота и т.н.
.
В ползваните сега, за целите на вписването, файлови имотни партиди липсват основни данни като граници на имота, адрес, което води до невъзможност да се направи справка само по адрес на имота.
.
Проекторазпоредбите дават възможност, подобно на договорите за продажба на наследство, да се оповестяват актове, с които се удостоверява наследствено правоприемство. Това ще отстрани недостатъците от скритото преминаване на собственост. Нужда от такава публичност имат органите по различните съдебни производства - граждански, наказателни, досъдебни, данъчни органи и др. Вписването е необходимо на лица, упражняващи публични функции като частни съдебни изпълнители, нотариуси.
.
Предложеният проект изрично възпрепятства възможността службите по вписванията да предоставят незаверени копия на вписани актове. Документите, които трябва да получават гражданите, са оригинали и заверени преписи, отразени в съответния регистър за преписите. Изричната забрана за предоставянето на незаверени копия, които не представляват препис от документ по смисъла на чл. 179, ал. 2 от ГПК, възпрепятства възможността за имотни измами.
.
Обратно към Статии и предавания на тема Имотен регистър
.
No TrackBacks
TrackBack URL: http://softisbg.com/MTOS-4.32-en/MT-5.2.10/mt-tb.cgi/2709
Leave a comment