ПРОТОКОЛ № 68 от заседание на Гражданския съвет към ВСС, проведено на 02.10.2020 г.
Обратно към Официални дебати на тема имотен регистър
.
БАСВ обвинява АВп, че създава имотни партиди без разпореждане на съдия по вписванията. АВп отрича (лъже).
.
.
стр.5-7
ГАБРИЕЛА КОЗАРЕВА (тогавашен изп. дир. на АВп): ... ще ви запозная какви действия са предприети наистина във връзка със създаването на имотен регистър по смисъла на закона, т. е. говорим за създаването на реални партиди, партиди по имот, не партиди по лице - т. нар. персонална система, мисля, че това е понятно за всички. Както знаете, законът предвижда да се създава имотен регистър там, където има приета кадастрална карта. Това става със заповед, по реда на чл. 70 от министъра на правосъдието. Такива към момента има издадени седем, последните пет са в рамките на тази година. ... Tака, че процесът, по който трябва да се създава партидата е ясен, като технология, изчистени са и са изяснени - и в самия закон всъщност е подсказано кои са лицата и длъжностите, които биха могли да имат ангажимент по създаването на имотната партидата. Наясно сме с това коя заповед след коя следва - в този смисъл аз не мисля, че имаме неяснота какво трябва да се направи. ... Създаването на имотния регистър не е ангажимент на Агенцията по вписванията. Той се поддържа от Агенцията (хм, не е съвсем така - вж извадката от стр. 53-55 на доклада за последваща оценка на въздействието на ЗКИР 2015-2020)
стр. 8
ЛЮБОМИР ГЕРДЖИКОВ: Аз недоумявам как Министерство на правосъдието (МП) спомага за издаването на една наредба и една институция към МП издава друга наредба.
ГАБРИЕЛА КОЗАРЕВА (ехидно): Не сме към МП, а към министъра на правосъдието - много моля тази разлика да се прави, защото това е една генерална грешка, която изключително много затруднява самите ползватели на нашите услуги. Агенцията по вписванията е второстепенен разпоредител към министъра на правосъдието, а не към МП - това са коренно различни неща.
стр. 9
ДЕСИСЛАВА ЛОЗАНОВА: Десислава Лозанова - представител на БАСВ (Българска асоциация на съдиите по вписванията, б.м.).
Всичко казано от г-жа Козарева го поддържам, защото наистина е така. При създаването на имотния регистър винаги си разделям причините на обективни и субективни. Едната обективна предпоставка, за да не се случи досега създаването на имотен регистър, това е липсата на кадастър. След Освобождението, за да се приеме персоналната система на вписване - основната причина е, че в България няма изграден кадастър и до момента. И в самият закон беше залегнало, че, за да може министъра да издаде заповед, трябва да има такъв кадастър за целия съдебен район. Наистина към момента точно 5 или 7 района имат такъв изграден. (само в София кадастралното покритие е 100%, бел.блогър)
СВЕТЛА ДЕРМЕНДЖИЕВА: Има заповед (по чл. 70 ЗКИР - вж Заповед по чл. 70 ЗКИР: неясноти и въпроси)
ДЕСИСЛАВА ЛОЗАНОВА: Точно така - заповедта е издадена. Направи се опит, за да може да се издаде такава заповед, да се създават имотни партиди без да има налична кадастрална карта, но това, според мен, не е ... /лош запис, не се разбира говора/ ... Та, една от причините е обективна - трябва да има кадастрална карта за целия съдебен район, за да може да се стартира създаването на имотен регистър (за заповедта по чл. 70 ЗКИР не е необходимо да има КК за целия съдебен район, към момента 100% покритие има само столицата:
и
Това, което е в нашето становище, и като съдии по вписванията, ние виждаме проблеми при така вече такава стартирана процедура по създаването на имотен регистър, наличната информация, за да може да се създаде една качествена имотна партида, съдията по вписванията трябва да има малко по-разширени правомощия (ВКС ги оряза с ТР 7/12 от 25.04.2013 - т. 6 за обхвата на проверката, която извършва съдията по вписванията, бел. блогър), за да може от цялата информация да се създаде - всички актове, които подлежат на вписване да могат да се съберат в самата имотна партида за конкретния имот. А за да се случи това, трябва да може да изискваме, например, удостоверение за идентичност, скици, да изискаме удостоверение за наследници, за да може между двете системи - от вписване и от имотен регистър, да синхронизираме информацията си. Съгласна съм, че и при нас, за да се случи това, трябва да има обезпеченост откъм и материална база, и от човешки ресурс.
стр. 10
ДЕСИСЛАВА ЛОЗАНОВА: Още нещо може ли да допълня. От момента, в който е въведен ИКАР, изцяло създаването на тези имотни партиди е в преценката на служителите към Агенцията по вписванията. (преценка! нискоквалифицираните служители-среднисти на АВп извършват правна преценка! ох!)
стр. 11
ГАБРИЕЛА КОЗАРЕВА: Не бих казала и отново ще повторя - както и съдия Лозанова каза, ... Служителите на Агенцията по вписванията, именно деловодителите, нямат експертизата и правото да създават имотни партиди - това могат да правят само съдиите по вписванията към настоящия момент. (вярно е, че нямат експертизата и правото да създават имотни партиди, но го правят и точно това е проблемът)
Из Заповед по чл. 70 ЗКИР: неясноти и въпроси:
По официални данни на АВп - статистика на сайта на АВп за "Брой молби/откази за вписване на актове и брой имотни партиди", броят на имотните партиди в мнозинството съдебни райони е НУЛА. Ясно е, че това се дължи на липсата на заповед по чл. 70 ЗКИР (такава е издадена само за 7 от общо 113 съдебни района).
Същевременно в редица годишни доклади на АВп, както и в стратегическия ѝ план за развитие 2023-2030, пише, че имотните партиди са МИЛИОНИ: "От внедряването на информационната система на имотния регистър до 01.12.2021 г. има създадени почти 15 000 000 партиди от служителите в службите по вписванията" (на стр. 35 от стратегическия план 2023-2030)
.
.
Обратно към Официални дебати на тема имотен регистър
.
No TrackBacks
TrackBack URL: http://softisbg.com/MTOS-4.32-en/MT-5.2.10/mt-tb.cgi/2814
Leave a comment