Моят коментар на правно-неграмотния отговор от МП

Начало на блога

Този отговор е част от кореспонденцията с Нотариалната камара и от кореспонденцията с МП и Инспектората на МП

-

Този коментар не е изпращан до МП. Публикувам го в кореспонденцията просто за информация. Представлява нещо като talking at cross purposes, както казват англичаните - единият говори за едно, а другият - за друго. 

-

Целият правно-неграмотен отговор в PDF.

-

Зам. министър на МП: ГПК не урежда изисквания по отношение служебния архив на нотариуса, в т.ч. и печата.

           Коментар. Не става дума за печата от приложение 5 към наредба 32, а за удостоверителния щемпел от приложение 6. Изискванията към съдържанието на текста/надписа на този щемпел са уредени в чл. 590, ал. 1 ГПК, който гласи: " Удостоверяването на датата, съдържанието и подписите на частен документ се извършва с надпис върху документа. В случая се прилага чл. 580, доколкото няма особени правила". Особените правила се намират в чл. 17 от наредба 32 и в приложение 6 към нея.

-

Зам. министър на МП: Цитираният от Вас текст на чл. 580, т.3 ГПК [в оригинала е чл. 508 вм. 580 - техн. грешка очевидно, бел. моя] не е изискване към печата, а към формата и съдържанието (реквизитите) на нотариалния акт.

           Коментар. Не става дума за печата. Печатът е онова кръглото, на което пише името и рег. номер на нотариуса - вж образеца му в приложение № 5 към Наредба 32. Въпросът е за удостоверителния текст/надпис в щемпела за нотариална заверка на подписа - неговият образец е в приложение № 6 (този удостоверителен текст може да се изпише и на ръка, чл. 17 от наредба 32 го позволява). Проблемът е, че е остарял, защото наредба 32 не е актуализирана в тази си част от 2003 г. и затова не отговаря на новия ГПК в сила от 01.03.2008.

-

Зам. министър на МП: Нотариалния акт е официален документ и не е еквивалентен на нотариалния печат

            Коментар. Не става дума за печата, а за съдържанието на удостоверителния надпис за нотариална заверка. Заради остарялото му съдържание, в нотариалните заверки цари разнобой - едни нотариуси пишат само три имена и местожителство/постоянен адрес (в новия ГПК терминът местожителство е заменен с постоянен адрес), други - три имена, ЕГН и местожителство/постоянен адрес, трети - три имена, ЕГН, лична карта и местожителство/постоянен адрес (последното е съгл. чл. 580, т. 3 от новия ГПК). Унифицирането на тези данни е важно, защото неспазването на чл. 580, т.3 влече нищожност на нотариалното удостоверяване по см. на чл. 576 от новия ГПК.

-

Зам. министър на МП: С оглед на гореизложеното, не е налице несъответствие на печата.

           Коментар. Не става дума за печата. Който е писал това не прави разлика между кръгъл печат на нотариус и удостоверителен надпис на щемпел за нотариална заверка. Под този отговор, доколкото това правно-неграмотно творение може да се нарече отговор на поставения въпрос, стои подпис на зам. министър на правосъдието. МП е институцията, която би трябвало да контролира нотариусите, но с такива кадри просто няма как да изпълнява функциите си.

-

Още по темата:

Разнобой в нотариалните заверки

-

Начало на блога

Този отговор е част от кореспонденцията с Нотариалната камара и от кореспонденцията с МП и Инспектората на МП

No TrackBacks

TrackBack URL: http://softisbg.com/MTOS-4.32-en/MT-5.2.10/mt-tb.cgi/1829

Leave a comment

About this Archive

Find recent content on the main index or look in the archives to find all content.