Становище на КФН за нотариалните заверки
Това становище е част от материала Разнобой в нотариалните заверки Едни нотариуси пишат в щемпела само три имена и местожителство/пост. адрес, други - три имена, ЕГН и местожителство/пост. адрес, трети - три имена, ЕГН, документ за самоличност с място дата и орган на издаване, и местожителство/пост. адрес. За кметовете пък да не говорим.
-
Публикувано в този блог на 23.05.2019
Р.Стоянова
-
Становището на КФН е на тема съдържание на удостоверителния надпис за заверка на подпис. Намира се в Решение № 766 - ПОД от 04.11.2016 г. - с мои бележки в червено
-
Цялото решение на КФН № 766 - ПОД от 04.11.2016 в PDF
-
Дружеството пояснява, че отказало да приеме горепосочените заявления за промяна на участие, тъй като щемпелите на нотариалните им заверки са с неясно съдържание, което не съответства на образеца на щемпел, съгласно Приложениo 6 към чл. 17 от Наредба No 32 от 29.01.1997 г. за служебните архиви на нотариусите и нотариалните кантори, като вместо посочения в приложението текст ,,удостоверявам подписите върху този документ, положени от:" в щемпела, използван от длъжностното лице при кметство Милковица, което е заверило четиринйсетте заявления, фигурира текст ,,удостоверявам с подписа върху настоящото заявление е положен пред мен".(?!?)
Отказите на ПОК ,,Доверие" АД да приеме 14-те заявления за промяна на участие, подадени от горепосочените осигурени лица са неоснователни, поради следните мотиви: Видно от четиринайсетте заявления, подписите върху същите са нотариално заверени от кмета на с. Милковица, общ. Гулянци, който съгласно чл. 83 от Закона за нотариусите и нотариалната дейност (ЗННД) има право да удостоверява подписите на частни документи, които са едностранни актове и не подлежат на вписване, каквито са и заявленията за промяна на участие [кметът има право да заверява, но няма право да нарушава правилата за нотариална заверка]. Удостоверяването на подписи върху частен документ се извършва съгласно изискванията и по реда на чл. 589, ал. 2 и чл. 590 от Гражданския процесуален кодекс (ГПК). В посочените разпоредби не се съдържат изисквания относно съдържанието на щемпелите на нотариалните заверки [но чл. 590, ал. 1 ГПК препраща към "особените правила", а те са в наредба 32, където се намират изискванията и образците за щемпели]. Същевременно, съгласно чл. 17, изр. първо от Наредба No 32 от 29.01.1997 г. за служебните архиви на нотариусите и нотариалните кантори, удостоверителните надписи върху документите могат да се поставят с щемпели по образец съгласно приложение No 6. Видно от посочената разпоредба, нотариусите или длъжностните лица по чл. 83 от ЗННД имат възможност, но не са задължени да използват щемпели, които са в пълно съответствие с образците по Приложение No 6 към посочената наредба [но са задължени да изписват текста съгл. образеца от приложение 6 към наредба 32]. В допълнение, основанията за нищожност на нотариалните удостоверявания са уредени в чл. 576 от ГПК, като неспазването на образците на щемпелите, съгласно Приложение No 6 към чл. 17 от Наредба No 32 от 29.01.1997 г. за служебните архиви на нотариусите и нотариалните кантори, не е сред тях [обаче чл. 580 т. 3 ГПК е точно сред тях - лицето, чийто подпис се заверява, трябва да бъде еднозначно идентифицирано с три имена, ЕГН, л.к. и пост. адрес, в противен случай заверката е нищожна].
-
Това становище е част от материала Разнобой в нотариалните заверки Едни нотариуси пишат в щемпела само три имена и местожителство/пост. адрес, други - три имена, ЕГН и местожителство/пост. адрес, трети - три имена, ЕГН, документ за самоличност с място дата и орган на издаване, и местожителство/пост. адрес. За кметовете пък да не говорим.
-
No TrackBacks
TrackBack URL: http://softisbg.com/MTOS-4.32-en/MT-5.2.10/mt-tb.cgi/1828
Leave a comment