СдВп не знае как се издава УВТ
Обяснява, че се прави по партидата на имота в базата данни, водена от правно-неграмотните служители на АВп.
Обратно към Статии и предавания на тема Имотен регистър
.
Публикувано в този блог на 30.06.2024
.
Интервюто е от 2009 г. И досега има съдии по вписванията, които не знаят как се издава УВТ - р-л СдВп към РС-Плевен Анни Константинова, например. Не само съдиите по вписванията, но и контролните им органи също не знаят - инсп. Лиляна Кузманова от МП например. Вместо нотариално производство по чл. 569, т.7 ГПК ("Нотариални са производствата, по реда на които се извършват: 7. издаване на удостоверения за наличие или липса на тежести"), чрез внимателна проверка по книгите в службата по вписванията - съгласно сега действащата персонална система на вписване - и компетентна юридическа преценка, издаването на справки и удостоверения отдавна се е превърнало в предоставяне на извлечение от базата данни, водена от правно-неграмотните служители на АВп. Съдиите по вписванията не оказват контрол върху воденето на базата данни. Контрол няма и върху издаваните справки и удостоверения - личен опит.
30.08.2023 От РС-Плевен Писмо от 39 стр., съдържащо становище на СдВп Анни Константинова, приложени към него пет справки - 1, 2, 3, 4, 5 - и петте недостоверни (вж кореспонденцията в перипетиите най-отдолу, под картинката).
Пак през август 2023, инсп. Л. Кузманова от МП обяснява: "От 2008 до момента на проверката (лятото на 2023), справките се извършват само по информационна система за кадастър и имотен регистър"
.
Вж също така статията в lex.bg от 17.12.2021 "Значението на помощните партиди (нямат никакво значение, бел. блогър) за валидността на вписването или как ВКС спаси имот след двойна грешка и двойна продажба", в която става дума за правилното извършване на проверка за тежести - ВКС обяснява: проверява се само по персоналните партиди, съхранявани на хартия в книгите на службите по вписванията, а не по имотните!
.
петък, 28 август 2009
Източник: Клуб на съдиите по вписванията
.
Знам, че съдиите по вписванията нямат достъп до Имотния регистър.
.
Да, нямаме достъп до базата данни за сделките. Нещо, което е задължително. Такъв достъп нямаме от 26 януари. Откакто е въведена ИКАР - новата система, ние нямаме достъп до данните.
.
До какво може да доведе липсата на достъп на съдиите по вписванията? Може ли да има негативни последици?
.
Съдията не може да провери дали това удостоверение за тежести, което подписва отговаря на истината. Тоест дали тежестите, които са изписани на имоти - възбрани, договорни ипотеки, продажби, са отразени правилно в партидата на имота. Защото е възможно един имот да има двойна партида, а тежестите да са отразени само в едната партида, възможен е човешки пропуск от страна на деловодителя, който въвежда данните. (СдВп не знае как се издава УВТ! Не знае, че не се гледа имотната партида, а само персоналните - на собственика и на праводателите му! бел. блогър) Често се откриват такива грешки в системата и все пак, когато съдията полага подписа си под това удостоверение, той казва: "Да, този документ е с вярно съдържание". Ако съдията има такъв достъп до ИКАР - той може да направи справка. Имайте предвид, че тази система ИКАР все още създава много грешки и тези грешки не са изчистени.
.
Възможно ли е тези грешки, които генерира системата да увеличи вероятността за имотни измами?
.
Не знам, но при всички случаи грешките могат да отклонят вниманието на добросъвестния кандидат-купувач, когато види, че програмата е "изпуснала" някоя ипотека поради тази двойна партида. Тоест той ще си е спокоен, че имотът няма тежести. Това често се констатира от банки - те искат да видят, че ипотеката е вписана и те са първи по ред кредитори, а се оказва, че при две поредни ипотеки - тяхната липсва или не е отразена. Възможно е човек да си купи имот, без да знае, че върху него има тежести. Отдалеченият достъп до тази база данни, който имат нотариусите също е под всякаква критика. Нотариус не може спокойно да се позовава върху информацията, която получава чрез този отдалечен достъп до ИКАР.
.
Какво всъщност значи това?
.
Значи, че те си плащат за този достъп, за всяка справка, която правят за имот или за лице. Аз лично съм виждала справка за апартамент с някаква квадратура, в която не е посочено къде се намира той - нито квартал, нито блок, нито номер на апартамента. Тоест те не могат да получат достоверна информация без да се разходят до Агенцията по вписвания.
.
Обратно към Статии и предавания на тема Имотен регистър
No TrackBacks
TrackBack URL: http://softisbg.com/MTOS-4.32-en/MT-5.2.10/mt-tb.cgi/2833
Leave a comment