1997 - СЪЗДАВАНЕТО НА ПРИВИЛЕГИЯ ПО ПРОИЗХОД - НОВОСТ В ПРАВОТО

Начало на блога

Този материал е част от Нотариално производство - правила и пропуски

-

Източник: https://www.dnevnik.bg/print/arhiv_pari/1997/12/01/1423122_suzdavaneto_na_privilegiia_po_proizhod_-_novost_v/

-

Дискутират наследствените привилегии на нотариусите. На мен ми прави впечатление друго - че никой не се сеща за опасността от делегиране на нотариални функции на селските кметове (бел. блогър)

-

ПРЕДИ близо година Народното събрание гласува почти с пълно мнозинство Закона за нотариусите /публикуван в Държавен вестник в бр. 104 от 1996 г./. С влизането на този закон в сила на 6 януари 1997 г. започна осъществяването на една от най-съществените реформи в съдебната система в България.
    Какви са основните права и отговорности на нотариуса по новия закон?Нотариусът е независим и при изпълнение на своите дейности се подчинява само на закон/чл. 17 от ЗН/. В този смисъл нотариусът е лице, което има статут, близък до статута на съдията. (такова високо доверие е гласувано и на селските кметове, макар и за ограничени нотариални функции, бел. блогър) Тази негова независимост се гарантира и от това, че за разлика от досега нотариусът не се назначава по трудов договор от министъра на правосъдието, т.е. от изпълнителната власт, а получава своите права чрез вписване в нарочен регистър - регистъра на Нотариалната камара, ако отговаря на изисквания и условия, посочени изрично от закона.Всеки кандидат за нотариус следва да бъде български гражданин, да има висше юридическо образование и да има юридическа правоспособност, да не е осъждан на лишаване от свобода за умишлено престъпление, независимо дали е реабилитиран, да не е лишаван от правото да упражнява адвокатска професия или търговска дейност и т.н. /чл. 8, ал. 1 от ЗН/.Професията на нотариуса е несъвместима с упражняване на каквито и да било други дейности - включително на народен представител, министър, кмет, общински или районен съветник, несъвместима е със заемане на длъжност в държавен или общински орган, с работа по каквото и да било трудово правоотношение, с адвокатската професия и с търговската дейност /чл. 9, ал. 1 от ЗН/.Нотариусът е безпристрастен - при изпълнение на служебните си задължения той не може да взема страна/чл. 24 от ЗН/. Нещо повече, когато пред него е поставена задача да удостовери сделка с повече от една страна, той е длъжен да консултира всички страни еднакво безпристрастно, като на всяка от тях подробно обясни какви правни последици ще настъпят от сключената сделка. Гаранция за страните е и, че всяка сделка, която нотариусът е удостоверил и подписал, се завежда в нарочен регистър и получава своя номер в него. Не може да съществува валидно сключена пред нотариуса сделка, без да е регистрирана в този регистър. (никъде не се намира информация кой и как е обучавал кметовете да водят регистри и да извършват нотариални удостоверявания; от множеството съдебни решения,  налични онлайн, по граждански спорове, свързани с кметски пълномощни и по наказателни производства за лъжливо документиране от кметове с нотариални функции, става ясно, че до неотдавна в кметствата въобще не са се водели регистри за нотариални удостоверявания, а самите удостоверявания са се извършвали не съвсем законосъобразно, меко казано, бел. блогър, 2019)

-

Вж също и материалите в раздел Проблеми с кметските пълномощни

-

Начало на блога

Този материал е част от Нотариално производство - правила и пропуски

 

No TrackBacks

TrackBack URL: http://softisbg.com/MTOS-4.32-en/MT-5.2.10/mt-tb.cgi/1876

Leave a comment

About this Archive

Find recent content on the main index or look in the archives to find all content.