Какво гласи чл. 65, ал. 4 от ЗКИР
.
Този материал е част от писмо до РС-Плевен с копие до ОС-Плевен от 25.09.2023
.
Чл. 65, ал. 4 от ЗКИР гласи: „Електронната партида се изготвя въз основа на съществуващите персонални партиди с наличните данни по вписания акт"
С този член и тази алинея изрично се урежда въпрос, който е напълно ясен и сам по себе си, а именно - при чисти персонални партиди на собствениците и на техните праводатели, имотните партиди също трябва да са чисти.
Например, на 10.05.2021 г. при вписване на договора за доброволна делба между нас с брат ми, са изготвени партиди № ...12 и № ...13 за новообразуваните два имота (от имот с КИД 68607.213.1, в становището на съдиите по вписванията към РС-Плевен - имот № 213001). В тях са нанесени данни за възбрана на КПКОНПИ, т.е. партидите не са изготвени по данните от нашите чисти от тежести на КПКОНПИ персонални партиди, нито по вписания на 10.05.2021 г. акт, който е всичко на всичко договор за доброволна делба. И персоналната партида на единствения ни праводател, по-точно наследодател (майка ни) също е чиста от тежести на КПКОНПИ (майка ни е починала две години преди КПКОНПИ да ги наложи).
Откъде тогава са данните за тежестите на КПКОНПИ върху новообразуваните имоти?
По този въпрос служителите са дали следните обяснения при предишната проверка, цитирам от Становище на съдия по вписванията от 02.05.2023:
„След установяване на неточностите, в разговор със служителите на агенцията ми беше обяснено, че [...] при вписване на договора за доброволна делба и разделянето на имот № 213001 на два нови имота, цялата информация от стария имот автоматично преминава в новите, като партидата на разделения имот се закрива."
Обясненията на служителите на пръв поглед са правдоподобни с оглед разпоредбата на чл. 66, ал. 3 ЗКИР („Вещните права, ипотеките и другите вещни тежести върху разделения имот се вписват в новообразуваните партиди.") Но - видно от диспозитива на съдебното решение, с което ревандикирахме наследствените си имоти, майка ни е починала две години преди КПКОНПИ да възбрани стотици имоти на Бировски, сред които и нашите наследствени - по онова време 4 на брой.
Служителите може да не разбират какво означава това, но ако и Съдията по вписванията не разбира, правната сигурност е сериозно застрашена.
Отделен въпрос е, че не е работа на служител да обяснява на Съдия по вписванията (не е и моя работа, разбира се, затова съм се обърнала към контролните органи).
Вж също и:
Достатъчно ясна ли е разпоредбата на чл. 65, ал. 4
.
.
Аз хубаво съм се обърнала към контролните органи, обаче и те не могат да се ориентират в нашия казус, не само съдиите по вписванията към РС-Плевен. Това е проблемът. А казусът ни е съвсем прост - от момента на отбелязване на влязлото в сила решение по гражданското ни дело, нито персоналните ни партиди са наред, нито имотните. Персоналните - заради изпускането на данните за майка ни (пряката ни праводателка по наследствено правоприемство), а имотните - заради несъответствието им с персоналните. За да се отстрани несъответствието, първо трябва да се оправят персоналните, като просто се добавят данните за майка ни. От 2020 г. ги моля да го направят. Не щат и не щат. В СлВп-Плевен сякаш за пръв път вписват решение, с което е уважен иск за ревандикация на наследствени имоти, а се хвалят, че били много опитни (бел. блогър, 08.06.2024).
.
.
No TrackBacks
TrackBack URL: http://softisbg.com/MTOS-4.32-en/MT-5.2.10/mt-tb.cgi/2671
Leave a comment