Решение от 26.06.2017 по КНД № 425/2017 на ВКС
Обратно към (Без)Отговорността на Нотариуса - съдебна практика
.
ВКС отменя решението на въззивния съд и оправдава нотариуса за неприсъствена заверка на подпис с думите:
"Въззивният съд е приел, че в производството по чл.589, ал.2 ГПК официалният удостоверителен документ (нотариалната заверка на подпис на лице) включва не само изявлението на съответното длъжностно лице (нотариус или помощник- нотариус), че този подпис принадлежи на лицето, за което се твърди, че го е положило, а и обстоятелството, че той е положен или в негово присъствие или непосредствено пред него е потвърдена с изрично изявление истинността му. Касационният съд не може да се съгласи с това виждане, тъй като функцията на нотариалното удостоверяване на подпис по смисъла на чл.589, ал.2 ГПК е да бъде установена истинността на този подпис, а не начина на полагането му. При неприсъствено нотариално удостоверяване на подпис на лице се осъществява грубо нарушение на разпоредбата на чл.589, ал.2 ГПК, но това нарушение не променя характеристиките на официалния удостоверителен документ, какъвто е обсъжданата нотариална заверка. Когато подписа е истински, няма как този документ да бъде преценен като такъв с невярно съдържание, респективно да е предмет на лъжливо документиране по чл.311 НК. Допуснатото нарушение може да бъде основание за носене на дисциплинарна отговорност, но не и наказателна отговорност.
Ето защо касационният съд прецени, че неправилно въззивният съд е приел, че инкриминираните деяния с предмет неприсъствено нотариално удостоверяване на истински подписи представлява осъществяване на престъплението по чл.311 НК от обективна страна."
Коментар. ВКС е прав. Има една много елементарна врътка, която позволява на нотариусите да избегнат наказателна отговорност при неприсъствена заверка на подпис - в щемпела за заверката на подписа просто няма текст, че подписът е положен пред нотариуса. Няма текст, че заверката е присъствена!
В старите щемпели, от времето на социализма, го е имало, но в новите - не. Невероятно, но факт! И аз не бях обръщала внимание на това, макар че бях разглеждала внимателно щемпелите, като подготвях материала "Разнобой в нотариалните заверки".
Сега огледах архаичния щемпел на кмета по нашето наказателно дело и ми направи впечатление текстът:
"Подписаният ........... извършващ нотариална дейност при община ...... /кметство/ (гр.с.)............... удостоверявам, че подписа върху настоящия ...... се положи пред мен в канцеларията на кметството от: ............. лично на мен познат / не познат/ в чиято самоличност се уверих чрез личният му паспорт серия ......№ .............. местоиздаването и датата на издаване на който са вписани в книгата за нотариална заверка на кметството № .... гр. (с.) ......... дата ........ Събрана такса .......лв. Извършил нотариалната дейност: ........." (вж снимка)
А ето как е оформен сегашният текст съгласно Приложение № 6 към чл. 17 (Чл. 17. (Изм. - ДВ, бр. 73 от 2003 г.) Удостоверителните надписи върху документите могат да се поставят с щемпели по образец съгласно приложение № 6. С щемпели могат да се поставят и допълненията "помощник" и "по заместване", както и други надписи.) - вж НАРЕДБА № 32 ОТ 29 ЯНУАРИ 1997 Г. ЗА СЛУЖЕБНИТЕ АРХИВИ НА НОТАРИУСИТЕ И НОТАРИАЛНИТЕ КАНТОРИ:
Приложение № 6 към чл. 17
Образец за щемпели
На ........................ г. ...........................................,
нотариус в район .........................................................,
рег. № ........... на Нотариалната камара, удостоверявам подписите върху
този документ, положени от:
..........................................................................,
с местожителство гр. (с.) ..........................................................................................
.....................................................................................................................................
Рег. № ............................. Събрана такса: ................... лв.
Този текст е отдавна вече остарял поради несъответствие с т. нар. нов ГПК (вж материала "Разнобой в нотариалните заверки"), но това е отделна тема. Сега гледаме има ли текст, че подписът е положен пред нотариуса. Няма! Е, браво! (бел. блогър, 14.01.2025)
.
Цялото решение на ВКС: https://www.vks.bg/dela-za-korupcionni-prestaplenia-reshenia/20170626-ndelo-425-2017.pdf
.
Присъда и мотиви от 17.11.2015 по дело №871/2015 на РС-Хасково, в сила от 02.12.2015 Оправдават нотариус за неприсъствена заверка на подписи, понеже такава си му била практиката! Хубава практика, няма що! Налагат му само админ. глоба от 3 500 лв.
.
Обратно към (Без)Отговорността на Нотариуса - съдебна практика
No TrackBacks
TrackBack URL: http://softisbg.com/MTOS-4.32-en/MT-5.2.10/mt-tb.cgi/3127
Leave a comment