Определение от 16.11.2020 по дело номер 8176/2020 на Админ. съд - София град
Този материал е част от Хаос в организацията на дейността по вписванията
.
Дата на публикация: 29.12.2024
.
В това определение има подробно описание на хаотичните, неразбираеми записи в части "Г"(ипотеки) и "Д"(възбрани) на имотните партиди, водени от специалистите на АВп със средно образование
.
Из определението
Oт представените към първата молба доказателства е видно, че по партида 8793 - част Д" Данни за възбраните" по т.1 има вписване на заличаване на възбрана на по вх. No 02.11.2020г. , по т.2 - вписване за наложена възбрана на 06.06.2018г , по т. 3 -заличаване на възбрана от 2009г. по т. 4 - наложена възбрана от 2009г. по конкретногражданско дело.
В част Г Данни за ипотеките в разпечатката от Имотния регистър по същата партида No 8793 е посочено по т. 1 - заличаване на договорна ипотека от 2017г., а по т.2- учредяване на договорна ипотека от 2013г. Освен горното, в представените извлечения от имотния регистър не се откриват 5-те ипотеки от 2014г. за търговски обект No 2 в процес на заличаване и посочени в молбата от 16.11.2020г. от името на дружеството, обратното има данни за ипотеки,вписани през 2017г. и 2013г. - част Г "Данни за ипотеките", а в част Д "данни за възбраните за наложени и заличени възбрани от различни години.
Не се откриват цели 5 ипотеки от 2014 г., затова пък са налице данни за някакви други ипотеки и възбрани, вписвани и заличавани през различни години, всичко е кармакарашик, нищо не се разбира (б.м.)
Освен горното, начина на представяне на извлеченията от имотния регистър не дава информация описаните възбрани за кой точно имот се отнасят - за единия или и за двата имота, предлагани в обезпечения.
Така е, извлеченията от имотния регистър не дават ясна информация, затова се налага да се правят допълнителни справки по посочените в извлеченията рег. номера, а при допълнителните справки излизат още пропуски и грешки - личен опит (вж недостоверните справки по нашите имоти, публикувани със заличени лични данни). Впрочем, що за извлечения от "имотния регистър" са това, след като имотен регистър все още не е въведен в нито един съдебен район - вж официалните становища на тема "Защо още няма имотен регистър?" .
Данните за предприети действия за вдигане на ипотеки по представените доказателства към молбата от 16.11.2020г., действително касаят учредени ипотеки с вписана възбрана върху търговски обект № 2 и учредени през 2014г., за които няма данни по представените извлечения от Имотния регистър, от което и от твърденията в тази молба съдът подлага на съмнение, че и другият имот е чист от тежести.
Съдът с пълно основание се съмнява в тези гъмжащи от пропуски и грешки извлечения - вж Решение № 8384 от 12.12.2017 г. на СГС по в. гр. д. № 14928/2017 (тук съдът отказва да приема справката за имот, извлечена от регистрите на службата по вписванията като писмено доказателствено средство, т.к. съгл. чл. 59, ал. 4 ЗКИР (Нова - ДВ, бр. 57 от 2016 г.) "Партидата [на имота, б.м.] е документ с оповестително действие [оповестява хаоса в службите по вписванията, б.м.]. Тя няма характер на доказателство за вписаните факти, обстоятелства и права.")
.
Цялото определение: натиснете ТУК
.
Вж също така и статията в actualno.com от 17.01.2023 Имотни страсти и неволи - съдия по вписванията алармира за нередности в системата Тук съдия по вписванията изказва интересното становище, че при изграждането на имотния регистър бил предприет пасивен подход (от кого?): "Тоест, ще чакаме времето самó да изгради имотните партиди, без ние, съдиите по вписванията като специалисти, да се намесваме активно в съставянето му." И още нещо интересно - в издаването на удостоверенията за вещни тежести по чл.47 от ПрВп, служителите в АгВп ежедневно влагали много усилия (само служителите влагат усилия, съдиите по вписванията - не! точно така си е, браво на съдията по вписванията, че си го признава, бел. блогър)
.
Този материал е част от Хаос в организацията на дейността по вписванията
No TrackBacks
TrackBack URL: http://softisbg.com/MTOS-4.32-en/MT-5.2.10/mt-tb.cgi/3073
Leave a comment