Прокурорската колегия върна на работа отстранения Димитър Захариев

 Начало на блога

Тази статия е част от Става ясно защо боксува разследването по нашия случай

 -

СГС върна на прокуратурата внесения преди около месец обвинителен акт срещу Захариев за отстраняване на нарушения

 


Прокурорската колегия върна на работа отстранения Димитър Захариев

-

Още един подсъдим магистрат се връща на работа в системата. Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет възстанови на длъжност обвинителя от Плевен Димитър Захариев. Решението бе взето със 7 на 2 гласа. Дебат по темата нямаше.

Той бе отстранен на 23 юли 2015 г., след като бе обвинен за опит за принуда и за държане на огнестрелни оръжия и боеприпаси, без да е взел необходимите мерки за сигурност.

Захариев бе отстранен по чл. 230, ал.2 от Закона за съдебната власт. С промените в съдебния закон от август т.г. въпросната алинея отпадна от разпоредбата. Така отпадна и основанието на отстраняване на Захариев. Това бе и мотивът на Комисията за атестирането и конкурсите да предложи на Прокурорската колегия възстановяването на работа на Захариев.

На 3 ноември прокуратурата внесе в съда обвинителния акт срещу него. Той е подведен под отговорност за това, че е оказал натиск върху основния свидетел по делото "Октопод", за да бъде дискредитиран наблюдаващият прокурор, а подсъдимият Алексей Петров да бъде оправдан. В разследването било установено, че Захариев е имал контакти с Алексей Петров.

Според обвинението, през април и май 2015 г. Захариев е принуждавал основния свидетел Георги Цветанов да набеди наблюдаващия прокурор Светлозар Костов в извършване на престъпление, както и да лъжесвидетелства в процеса. Захариев е искал Цветанов да подаде сигнал срещу Светлозар Костов за това, че му е оказвал натиск какви показания да дава по делото. Принудата е била извършена чрез заплахи, че срещу свидетеля ще бъдат образувани наказателни дела и ще му бъдат повдигнати обвинения. Цветанов обаче не се поддал и не изпълнил исканията на прокурор Захариев. От прокуратурата припомниха, че Георги Цветанов загина на 12 ноември 2015 г. в автомобилна катастрофа, без да сочат дали смъртта му има връзка с неизпълнените искания.

На 28 ноември обаче Софийският градски съд е върнал на прокуратурата обвинителния акт за отстраняване на "констатирани в мотивираната част на разпореждането нарушения".

Основният мотив за връщането е, че прокуратурата не е обяснила

на наследниците на Георги Цветанов, че могат да встъпят като страна в процеса. Съпругата му Красимира е била разпитана като свидетел, но не е била запозната с правата си като наследник. Освен това прокуратурата не е изследвала въпроса и за евентуални други наследници на пострадалия, мотивира се СГС.

-

Коментари:
   |
--- Сега и Куката може да го направят прокурорски помощник в ОП-Плевен и всичко ще си дойде по места.
|

---- А иначе, сериозно, хората не коментират, защото се отвратиха от простотиите, които се случват в тази съдебна система. Не пишат, защото вече не вярват, че нещо може да се промени. Не пишат, защото се измориха, обезвериха, отвратиха, омерзиха от случващото се!
 

--- Това не беше ли онзи Димитър Захариев, който има обвинение, че мачкал свидетели по делото Октопод? И който беше собственик и управител на охранителна фирма, но ВСС отказа да го освободи при явна несъвместимост? Естествено, че ще го възстановят! То такива хора трябват в съдебната система. Професионалисти! А не някакви честни, почтени и компетентни а
 
--- ИСКАМ РЕФЕРЕНДУМ ЗА ОФИЦИАЛНОТО ЗАКРИВАНЕ НА ДЪРЖАВАТА!

 

 

Начало на блога

Тази статия е част от Става ясно защо боксува разследването по нашия случай

 

No TrackBacks

TrackBack URL: http://softisbg.com/MTOS-4.32-en/MT-5.2.10/mt-tb.cgi/1209

Leave a comment

About this Archive

Find recent content on the main index or look in the archives to find all content.