Определение № 320 от 25.05.2010 по ч. гр. д. № 271/2010 на ВКС
Това определение е част от съдебната практика по темата Хаос в организацията на дейността по вписванията и по темата Бъркотията с разясненията на съдилищата за законовата регулация на вписванията
.
Публикувано на 24.08.2024.
.
Резюме. Отменят отказ на СдВп да впише възбрана върху имот, за който не се знае дали е собственост на длъжника.
.
Из определението
"В нарушение на закона въззивният съд е приел, че в обезпечителното производство съдът проверява дали длъжникът е собственик на вещта, чието възбраняване или запориране се претендира, съответно - дали е титуляр на вземането, чието запориране се претендира. В закона не е уредено изискване да се прави такава проверка нито извършването й е необходимо."
Коментар. В закона не е уредено и изискване да не се прави такава проверка, затова пък в ПрВп е уредено всички вписвания да се правят единствено и само по партидите на СОБСТВЕНИЦИТЕ - чл. 36, ал. 1: "В партидната книга се нанасят последователно накратко, под името на всеки собственик и на определената за него страница, извършените вписвания, отбелязвания и заличавания, които се отнасят до него"
.
"Дали съществува запорираното и непризнатото вземане ще се установи в производството по суброгаторния иск (чл. 134 ЗЗД), който кредиторът може да предяви. За налагането на обезпечителната мярка запор на вземане е без правно значение дали то съществува и дали длъжникът е негов титуляр." (голям залък лапни, голяма дума не казвай)
.
"Когато обезпечителната мярка е възбрана на недвижим имот, тя се налага чрез вписването й в нотариалните книги по партидата на длъжника (В ПрВп няма партиди на длъжници. Има само партиди на СОБСТВЕНИЦИ!)
.
"Ако длъжникът е собственик на имота, вписаната възбрана ще породи действие и последващи разпоредителни сделки на длъжника с възбранения имот ще бъдат непротивопоставими на кредитора, по чието искане е наложена възбраната, както и на всички други присъединени кредитори (чл. 453 ГПК). Ако имотът е собственост на друго лице - различно от длъжника, вписаната възбрана няма да породи никакво действие, тъй като в нотариалните книги по партидата на действителния собственик няма да има никакво вписване.
Коментар. Проблемът с твърдението, че няма значение чий е имотът при налагане на възбрана - налично в т. 5 на ТР 6/13 от 14.03.2014, е, че действителният собственик може да загуби имота си по давност 5 години след продажбата на търг по ГПК или само 1 година след търг по ДОПК - чл. 239, ал. 2 ДОПК: купувачът става собственик, дори ако длъжникът не е бил! Ето така се губи имот - никакво вписване по персоналната партида на действителния собственик и след време - изненадааа, нямаш вече имот! Вторият проблем е забраната на чл. 36, ал. 1 от ПрВп да се нанасят каквито и да било данни по партиди на несобственици, тоест т.5 от ТР 6/13 не е съобразена с чл. 36 от ПрВп. Третият - че в службите по вписванията нанасят данни за тежести или заличаването им по персоналните и имотните партиди, без да ги интересува, дали преди това са били нанесени данни за самите имоти по съответните партиди - например в нашия случай по персоналната партида на Лилия Бировска са нанесени и възбраната, и исковата молба на КПКОНПИ за отнемане на нашите имоти, а Лилия никога не е имала нищо общо с имотите ни. Четвъртият проблем е, че възбраната, наложена върху имот, който не е собственост на длъжника, не може да се заличи, ако след налагането ѝ действителните собственици са разделили имота, тоест нашият казус е нагледен пример, че Законът изисква длъжникът да е собственик на имота - вж перипетиите.
.
"За налагането на обезпечителната мярка възбрана на недвижим имот е без правно значение дали соченият имот съществува и дали длъжникът е негов собственик. (недобре обмислено твърдение - вж ТР 6/13 от 14.03.2014)
.
.
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 320
София, 25. май 2010 г.
Върховният касационен съд, Четвърто гражданско отделение в закрито заседание на двадесет и пети май две хиляди и десета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Борислав Белазелков
ЧЛЕНОВЕ: Красимира Харизанова
Марио Първанов
като разгледа докладваното от съдията Б. Белазелков ч.гр.д. № 271 по описа за 2010 година, за да се произнесе, взе пред вид следното:
Производство по чл. 278 ГПК.
Обжалвано е определението на Софийския градски съд от 04.03.2010 г. по гр.д. № 12244/2009, с което е отхвърлена молба за допускане на обезпечение на паричен иск чрез налагането на възбрана върху недвижим имот.
Недоволни от определението са жалбоподателите С. Х. К. и С. К. К., които го обжалват в срок с оплаквания за незаконосъобразност, като считат, че неправилно въззивният съд е приел, че посоченият имот не е собственост на длъжника.
Ответникът по жалбата Е. И. Д. я оспорва, като счита, че представената справка от А. по вписванията не е подписана и е не годна да удостовери съдържащите с в нея обстоятелства.
Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение като констатира, че обжалваното определение е първоинстанционно и е постановено от въззивен съд, намира, че то подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд. Частната жалба е подаден в срок и е редовна.
Разгледана по същество жалбата е основателна.
За да постанови обжалваното определение въззивният съд е приел, че в ищецът в обезпечителното производство трябва да докаже, че имотът, чиято възбрана претендира, е собственост на ответника.
В нарушение на закона въззивният съд е приел, че в обезпечителното производство съдът проверява дали длъжникът е собственик на вещта, чието възбраняване или запориране се претнедира, съответно - дали е титуляр на вземането, чието запориране се претендира. В закона не е уредено изискване да се прави такава проверка нито извършването й е необходимо.
В обезпечителното производство съдът не проверява дали длъжникът е титуляр на посоченото от ищеца вземане или собственик на посочената от ищеца вещ. Ако са налице предпоставките за допускане обезпечението по чл. 391 ГПК: наличие на обезпечителна нужда и наличие на убедителни писмени доказателства и/или представена гаранция по чл. 180 и 181 ЗЗД и липсват пречки по чл. 393 ГПК: ответник да е държавата, държавно учреждение (в т.ч. лечебно заведение по чл. 5, ал. 1 ЗЛЗ) или община и върху посоченото вземане не се допуска принудително изпълнение; съдът налага искания запор на вземане или исканата възбрана или запор на вещ.
Когато постановената от съда обезпечителна мярка е запор на вземане, тя се налага от съдебния изпълнител, който изпраща на третото задължено лице запорно съобщение (чл. 449, ал. 1, чл. 450, ал. 2, чл. 507, 515, 516 и 517 ГПК). Третото лице може да признае задължението си и да предаде дължимото на съдебния изпълнител (чл. 508 ГПК), а ако не стори това съдебният изпълнител възлага на кредитора вземането за събиране или вместо плащане (чл. 510 ГПК). Дали съществува запорираното и непризнатото вземане ще се установи в производството по суброгаторния иск (чл. 134 ЗЗД), който кредиторът може да предяви. За налагането на обезпечителната мярка запор на вземане е без правно значение дали то съществува и дали длъжникът е негов титуляр.
Когато постановената от съда обезпечителна мярка е запор на движима вещ, тя също се налага от съдебния изпълнител, който описва, оценява и предава за пазене посочената в изпълнителния лист движима вещ, ако я намери в държане на длъжника (чл. 465 ГПК). Ако вещта не се намери у длъжника, кредиторът може да поиска запориране на вземането на длъжника за връщане на вещта от третото лице, което я държи. За налагането на обезпечителната мярка запор на движима вещ е без правно значение дали сочената вещ съществува и дали длъжникът е неин собственик.
Когато обезпечителната мярка е възбрана на недвижим имот, тя се налага чрез вписването й в нотариалните книги по партидата на длъжника. Ако длъжникът е собственик на имота, вписаната възбрана ще породи действие и последващи разпоредителни сделки на длъжника с възбранения имот ще бъдат непротивопоставими на кредитора, по чието искане е наложена възбраната, както и на всички други присъединени кредитори (чл. 453 ГПК). Ако имотът е собственост на друго лице - различно от длъжника, вписаната възбрана няма да породи никакво действие, тъй като в нотариалните книги по партидата на действителния собственик няма да има никакво вписване. За налагането на обезпечителната мярка възбрана на недвижим имот е без правно значение дали соченият имот съществува и дали длъжникът е негов собственик.
Като не е съобразил изложеното, въззивният съд е постановил незаконосъобразно определение, което следва да бъде отменено, а исканата обезпечителна мярка - допусната без представяне на обезпечение, тъй като предявеният иск е подкрепен от убедителни писмени доказателства и е вероятно основателен в уважената от първоинстанционния съд част.
Воден от изложеното Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение
ОПРЕДЕЛИ:
ОТМЕНЯ определението на Софийския градски съд от 04.03.2010 г. по гр.д. № 12244/2009.
ДОПУСКА исканата обезпечителна мярка ВЪЗБРАНА върху следния недвижим имот: ДВОРНО МЯСТО с площ 1.000 кв.м., съставляващо имот пл.н. 507, кад. лист 571 в местността "К", София, при съседи по скица: улица 487-ма, имот пл.н. 506, бивш блок на ТКЗС и имот пл. № 507а, за обезпечение на предявените от С. Х. К. и С. К. К. срещу Е. И. Д., ЕГН ********** искове по чл. 59, ал. 1 ЗЗД за сумата 8.307,00 лева със законната лихва от 10.02.2006 г. на основание чл. 86, ал. 1 ЗЗД.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.
.
Това определение е част от съдебната практика по темата Хаос в организацията на дейността по вписванията и по темата Бъркотията с разясненията на съдилищата за законовата регулация на вписванията
No TrackBacks
TrackBack URL: http://softisbg.com/MTOS-4.32-en/MT-5.2.10/mt-tb.cgi/2943
Leave a comment