Определение от 02.06.2014 по гр. дело № 3153/2014 на ВКС
Това определение е част от Съдебна практика: съдии по вписванията и служители на Агенцията по вписванията, както и от съдебната практика в раздел Гражданско производство, което пък е част от Съдебна практика от интерес за нашия случай на имотна измама
.
Публикувано тук на 27.08.2024
.
Казус. През 1999 г. Кръстьо, ЕТ, заема 2000 лв. от друга фирма, като ипотекира над 800 кв м. двор с къща 100 кв в него от 1 основен етаж + приземен и тавански. Умира през 2010, без да върне 2-те хил. (или ги е върнал на ръка, без документи?). 2003 имотът е продаден на търг (за 2000 лв. дълг отива целият имот!) 2013 само 5 дни преди изтичане на 10 години от търга, фирмата-купувач предявява иск по чл. 108 ЗС срещу наследниците на Кръстьо и те губят имота, в който са живели необезпокоявано години наред, правили са ремонти, сменяли са покрив, плащали са данъци и т.н.
За мен най-интересното в този казус е, че през цялото време в СлВп имотът се водел на името на длъжника Кръстьо - явно неразбориите с вписванията не са само в СлВп-Плевен - вж нашите перипетии. А иначе цялата история ми прилича на имотна измама.
.
Определението на ВКС (по-надолу са и решенията на 1-ва и 2-ра инстанции)
.
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 343
София, 02.06.2014 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Върховният касационен съд на Република България, първо гражданско отделение в закрито съдебно заседание в състав
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДОБРИЛА ВАСИЛЕВА
ЧЛЕНОВЕ: МАРГАРИТА СОКОЛОВА
ГЪЛЪБИНА ГЕНЧЕВА
изслуша докладваното от съдията Д. Василева гр. дело № 3153/ 2014 г. и за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по чл.288 ГПК.
А. К. С. и В. А. С. от [населено място] са подали касационна жалба срещу решение № 81/ 24.02. 2014 г. по гр.д.№ 1068/ 2013 г. на ОС-Пазарджик, с което на основание чл.108 ЗС са осъдени да предадат на [фирма]-Р. М., [населено място] владението на недвижим имот в [населено място], представляващ дворно място с къща.
В жалбата касаторите поддържат оплакване за необоснованост и нарушение на материалния и процесуалния закон, тъй като съдът не бил уважил възражението им за придобиване на имота по давност от страна на касатора А. К. С.. Като основание за допускане на жалбата до разглеждане поставят в хипотезата на чл.280, ал.1, т.3 ГПК правния въпрос за това когато собствениците предоставят имота на едно лице и то го владее несмущавано в продължение на 15 години дали това лице придобива имота по давност или давностният срок се прекъсва с изнасяне на имота на публична продан във връзка с договор за ипотека и с възлагане на имота на купувача на публичната продан?
Ищцата- ответник по касационната жалба, не взема становище по нейната допустимостта и основателност.
За да се произнесе по жалбата настоящият състав на Върховния касационен съд, първо гражданско отделение съобрази следното:
По делото не е спорно, че наследодателят на ответниците К. К. е получил в заем от ЕТ Й. Х. сумата 2000 лв., която не е погасил. Вземането е обезпечено с ипотека върху процесния имот, който при изнасянето му на публична продан е възложен на ищцата по делото. След смъртта на К. К. в имота се намират наследниците му- съпруга и две деца, като синът А. е противопоставил възражение, че изпълнението е насочено върху чужд имот, тъй като не длъжникът -баща му, а самият той е собственик на имота на основание придобивна давност, изтекла към м.август 2007г.
За да уважи предявения иск възивният съд е приел, че ищцата се легитимира като собственик по силата на постановлението на съдебния изпълнител за възлагане на имота, придобит на публична продан. Възражението на ответника А. К. е отхвърлено, като е прието, че макар и да живее в имота и упражнява фактическата власт върху него, това не е съпроводено с доказано намерение за своене, а дори и да има такова, придобивната давност се счита прекъсната по време на висящността на изпълнителния процес.д Не е прието за доказано и възражението, че придобивната давност е осъществена за периода след влизане в сила на постановлението за възлагане- 25.02.2003 г. до момента на предявяване на исковата молба 21.02.2013 г., тъй като липсват пълни десет години на владение, а от друга страна не е доказано, че през този период ответникът е живял в имота с намерение да го придобие по давност, предвид данните за многократните разговори със служители на ищцата, при които е изснявано положението на семейството и е обсъждано оставането им в имота като наематели с плащането на минимален и символичен наем, което сочи на признаване на правата на ищцата като собственик, изразено и в молбата им от 15.03.2012 г., отправена до съдебния изпълнител- л.72 от делото.
С оглед на тези данни следва да се приеме, че решаващите мотивите на въззивния съд за уважаване на иска са свързани с доказаното право на собственост в лицето на ищцата и приемането за неоснователно на възражението на А. К. за придобиване на имота по давност, и то най- вече по съображения, че не е доказал субективната страна на владението си- намерението за своене на имота, с цел да стане негов собственик. При тези мотиви въпросът дали давността се прекъсва докато трае изпълнителният процес или с изнасяне на имота на публична продан, е неотносим, тъй като не обуславя крайните изводи на съда и по смисъла на ТР № 1/ 2009г. на ОСГТК на ВКС не обосновава допустимост на касационното обжалване.
По изложените съображения и на основание чл.288 ГПК настоящият състав на Върховния касационен съд, първо гражданско отделение
О П Р Е Д Е Л И
НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на решение № 81/ 24.02. 2014 г. по гр.д.№ 1068/ 2013 г. на ОС-Пазарджик,
Определението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ:
.
Решението на 1-ва инстанция:
Р Е Ш Е Н И Е
Гр. ПАЗАРДЖИК, 25.10.2013г.
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
ПАЗАРДЖИШКИ РАЙОНЕН СЪД, гражданска колегия, в публично заседание на двадесет и четвърти септември, две хиляди и тринадесета година, в състав:
РАЙОНЕН СЪДИЯ: ВЕСЕЛКА ЗЛАТЕВА
При секретаря Е.П. и в присъствието на прокурора..........., като разгледа докладваното от съдия ЗЛАТЕВА гр.д.№601/2013г. по описа на съда и за да се произнесе, взе предвид следното:
Предявен е иск с правно основание чл.108 от ЗС.
В исковата си молба против В. А. С., С.К.С. и А.К.С.,*** - Р. М.", ЕИК906115276, седалище и адрес на управление гр.П., ул."Цар И. А."№16, съдебен адрес гр.П., ул."Л."№1, вх.А, ет.1, адв.К.И. твърди, че с постановление за възлагане от 25.02.2003г. по изп.д.№85/01г., влязло в сила на 20.03.2003г. на ищецът бил възложен имот пл.№958, съставляващ п-л VІІ по плана на с.М. К., общ.Пазарджик, с площ от 846кв.м., ведно с построената в него масивна жилищна сграда с площ от 100кв.м. на един редовен етаж, тавански етаж и приземен етаж. Ответниците оспорват собствеността на ищеца - въпреки нееднократните покани да предадат владението на имота, те не го освобождавали и продължавали да го държат без да имат основание за това.
Предвид изложеното моли съдът да постанови решение, с което да приеме за установено по отношение на ответниците, че е собственик на процесния имот, както и да ги осъди да предадат собствеността и владението върху него. Претендира направените по делото разноски.
В срока по чл.131 от ГПК ответниците са депозирали писмен отговор, като оспорват иска. Твърдят, че собственик на имота бил А.С., който го владял необезпокоявано повече от 15 години. Жилищната сграда била построена през лятото на 1997г. През м.август същата година в дома на ответниците били поканени гости, пред които Кръстьо С. и В.С. заявили, че предоставят владението и собствеността на целия имот на сина си А.С., който поемал задължението да се грижи както за тях, така и за имота. Така към м.август, 2007г. бил придобил собствеността по силата на давностно владение. В периода м.март, 2003г. - м.ноември, 2012. ищецът не предявил никакви претенции пред който и да е от ответниците, поради което А.С. не бил разбрал за наличие на някакви тежести върху имота, както и за възлагането на същия през 2003г. на ищеца. Едва през зимата на 2012г. при тях дошла някаква жена, която им казала, че иска да сключат договор за наем. А.С. заявил, че е собственик на имота и не може да бъде наемател.
Твърдят, че от м.август, 1997г. до м.август 2002г. - в продължение на 5 години - ответникът А.С. бил владял процесния имот като добросъвестен владелец и придобил собствеността върху него още преди да бъде възложен на ищеца с постановление.
Твърдят също, че възлагането на имота не било вписано, до момента той бил записан на Кръстьо С. - т.е. ответникът А.С. не би могъл да знае за възлагането.
Ищцата не била плащала данък сгради и такса смет, а това правел А.С.. Извършвал също ремонти на къщата, подобрения - т.е. демонстрирал владение за себе си.. по отношение на С.С. искът бил неоснователен и заради това, че тя повече от шест години не обитавала процесния имот. Претендират направените по делото разноски.
Районният съд като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в съвкупност приема от фактическа и правна страна следното:
Предявеният иск е с правно основание чл.108 от ЗС.
Искът е ДОПУСТИМ, тъй като за ищецът е налице правен интерес от търсената с него защита при така изложените в исковата молба твърдения.
Разгледан по същество искът е ЧАСТИЧНО ОСНОВАТЕЛЕН.
За да е налице фактическият състав, респ. да бъде уважен като основателен иск по чл.108 от ЗС е необходимо да се докаже правото на собственост на претендиращия /ищеца/, както и че лицето, което владее или държи вещта /имота/ го владее без правно основание.
С постановление от 25.02.2003г. за възлагане на недвижим имот съдия-изпълнителят при РС-Пазарджик е възложил на ищеца ЕТ"Л. - Р. М." дворно място с площ от 846кв.м., съставляващо п-л VІІ, имот пл.№958 в кв.161 по плана на с.М. К., общ.Пазарджик, ведно с построената в него жилищна сграда с площ от 100кв.м. на един редовен етаж, тавански етаж и приземен етаж. От този момент именно ищецът придобива собствеността върху имота. В тази връзка неоснователно е възражението, че постановлението не било вписано и ответникът А.С., който претендира да е собственик на имота към момента, не би могъл да знае за него. Видно е от копието на постановлението, приложено към ИМ, че същото е вписано на 04.02.2013г. Независимо от това вписването на актовете по чл.112 от ЗС /в т.ч. и на постановлението за възлагане на един недвижим имот/ е от значение за противопоставянето на правата на приобретателя по този акт - в случая купувача по публичната продан, на когото е възложен имота - спрямо трети лица, придобили този имот от същия собственик - в случая от длъжника по изпълнението -, но не и затова от кой момент приобретателят, респ. купувачът по публичната продан, придобива правото на собственост върху имота /Решение № 2386 от 15.12.1966 г. по гр. д. № 1644 от 1966 г. на ВКС, І г.о., решение от 22.12.2006 г. по т. д. № 451 от 2006 г. на ВКС, І т.о. и др.
Твърдят ответниците, че от м.август, 1997г. до м.август 2002г. - в продължение на 5 години - ответникът А.С. бил владял процесния имот като добросъвестен владелец и придобил собствеността върху него още преди да бъде възложен на ищеца с постановление. В тази връзка са разпитани по делото св.Тодорова и св.Тодоров, който установяват, че когато Кръстьо и В. - родителите на А. - направили къщата през 1997г. или 1998г. на тържество по този повод споделили, че за къщата ще отговаря синът им, той ще се грижи и му я приписват.
Придобиването на имот по силата на добросъвестно владение предполага владелецът непрекъснато да владее вещта в продължение на 5 години на правно основание, годно да го направи собственик, без да знае, че праводателят му не е собственик или че предписаната от закона форма е била опорочена, като в случая не е налице тази хипотеза.
Твърдят ответниците, че от 1997г. до момента ответникът А.С. владеел спорния имот като свой, необезпокояван от никого и още към 2007г. го бил придобил по давност. Видно е от приетите по делото като доказателства нот.акт №90, том Х, нот.д.№3042/98г. по описа на нотариуса при ПРС, че Кръстьо С. се е снабдил с констативен нот.акт за собственост върху спорния имот, а с договор за ипотека, оформен с нот.акт №37, том ІV, нот.д.№723/99г. по описа на нот.Гагова го е ипотекирал за отпускане на паричен заем от 2хил.лв на ЕТ "Кръстьо С.". Т.е. тези действия сочат, че Кръстьо С. се идентифицира като собственик на този имот е извършва съответни действия именно като собственик. Дори да се приеме, че ответникът А.С. е владял имота,то това не е било необезпокоявано.
Заради задължения на К. и В. С., обезпечени с процесния имот, са образувани изп.д.№85/01г. и изп.д.№70/02г. и имотът е изнесен на публична продан, впоследствие - възложен на ищеца на 25.02.2003г., с което е прекъсната евентуално течаща в полза на което и да е лице давност.
Твърдят ответниците, че ищецът бил дезинтересиран от имота - не плащал данъци, не предявявал претенции по отношение на него. Едва през зимата на 2012г. дошла непозната жела с искане да сключат договор за нае. Има по делото ангажирани писмени доказателства - приходни квитанции - за това, ще ищецът е плащал дължими за имота данъци. Установява се от показанията на св.М. и св.К., че със собственика на ЕТ"Л. - Р. М." Р. М. са посещавали няколко пъти имота и са предлагали на Кръстьо С. преди да почине, а след това - на наследниците му - да сключат договор за символичен наем и да продължат да живеят в имота, но те отказвали. Съдът кредитира показанията на тези свидетели тъй като са депозирани от трети, незаинтересовани от изхода на делото лица, взаимно си кореспондират и се подкрепят от писмените доказателства по делото. Нещо повече, не се опровергават от показанията на св.Тодоров и св.Тодорова - съседи на ответниците, който твърдят, че едва миналата зима разбрали за проблем с имота.
Отделно от всичко изложено по-горе от възлагането на имота на 25.02.2003г. до предявяване на иска на 20.02.2013г. не са изтекли 10 години и никой не би могъл да го придобие по силата на давностно владение.
Установено е по делото, че понастоящем имотът се владее от ответниците В.С. и А.С., без правно основание и искът срещу тях следва да бъде уважен, тъй като се доказа по несъмнен начин, че ищецът е негов собственик.
Не се събраха по делото доказателства имотът да се владее от ответника С.С., напротив - св.Тодорова установи, че от 4-5 години тя живее в с.Ч., където е омъжена. Затова по отношение на нея искът следва да се отхвърли като неоснователен.
В тежест на ответниците В.С. и А.С. следва да се възложат сторените от ищеца разноски съразмерно уважената част от иска - в размер на 366,67лв.
По изложените съображения Пазарджишки районен съд
Р Е Ш И :
ПО ИСКА на ЕТ"Л.- Р. М.", ЕИК906115276, седалище и адрес на управление гр.П., ул."Цар И. А."№16, съдебен адрес гр.П., ул."Л."№1, вх.А, ет.1, адв.К.И. против В. А. С., С.К.С. и А.К.С.,*** ПРИЕМА ЗА УСТАНОВЕНО по отношение на ответниците В. А. С. и А.К.С., че ищецът е собственик на дворно място с площ от 846кв.м., съставляващо п-л VІІ, имот пл.№958 в кв.161 по плана на с.М. К., общ.Пазарджик, ведно с построената в него жилищна сграда с площ от 100кв.м. на един редовен етаж, тавански етаж и приземен етаж и ги ОСЪЖДА да отстъпят собствеността и предадат владението върху имота на ищеца, като по отношение на ответника С.К.С. ОТХВЪРЛЯ иска като неоснователен
ОСЪЖДА ответниците В.С. и А.С. да заплатят на ищеца сторени съдебно-деловодни разноски в размер на 366,67лв.
РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Пазарджишкия Окръжен съд в 2-седмичен срок от съобщаването му на страните.
РАЙОНЕН СЪДИЯ:
.
Решението на 2-ра инстанция
.
Р Е Ш Е Н И Е
Номер 81 / 24.02.2014г. град Пазарджик
В ИМЕТО НА НАРОДА
ПАЗАРДЖИШКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданска колегия, четвърти въззивен граждански състав, на двадесет и трети януари две хиляди и четиринадесета година в открито заседание, в следния състав:
Председател: Венцислав Маратилов
Членове: Мариана Димитрова
Красимир Лесенски
при участието на секретаря Г.М. като разгледа докладваното от съдията Маратилов въззивно гр.д№1068 по описа за 2013г. и за да се произнесе, взе в предвид следното:
Производството е въззивно и се развива по реда на чл.258 и следващите от Гражданския процесуален кодекс.
С решение на Пазарджишки районен съд №785 от 25.10.2013г. постановено по гр.д.№601/2013г. по описа на същия съд, е прието за установено по отношение на ответниците В. А. С. и А.К.С.,***-Радка Марова", ЕИК 906115276, със седалище и адрес на управление в гр.П., ул."Ц. И. А." №, със съдебен адрес в гр.П., ул."Л." №, вх."", ет.1 чрез адв. К.И., е собственик на дворно място с площ от 846кв.м., съставляващо парцел VІІ, имот пл.№958 в кв.161 по плана на с.М.К, обл.П., ведно с построената в него жилищна сграда с площ от 100кв.м. на един редовен етаж, тавански етаж и приземен етаж като ответниците са осъдени да отстъпят собствеността и предадат владението върху имота на ищеца. Ревандикационният иск е отхвърлен по отношение на ответницата С.К.С. ***. Със същото решение ответниците В.С. и А.С. са осъдени да заплатят на ищеца съдебно-деловодни разноски в размер на 366.67лв.
Решението се обжалва в осъдителните му части с въззивна жалба подадена от ответниците А. и В. С. в срока по чл.259 ал.1 от ГПК, чрез пълномощника си адв.И.Л. ***. Излагат се доводи, че неправилно първоинстанционният съд не е уважил направеното от ответниците възражение за придобиването на имота по давност от А.С., упражнявайки фактическа власт повече от 15г., считано от м.август 1997г. до края на 2012г. през който период извършил няколко ремонта на покрива на жилището, построил гараж в двора и засадил дръвчета и че е заплащал макар и нередовно данък за имота и такса смет. Акцентира се и на незаинтересоваността на ищцата към имота с факта на неплащането на данъците и таксите и невписването на Постановлението за възлагане на имота по публична продан, като плащането им, съответно вписването му, било сторено непосредствено преди предявяване на иска. Изложен е и довод, че съдът безкритично възприел показанията на свидетелите посочени от ищеца без да отчете тяхната заинтересованост както и последните твърдели неистини в показанията си. Не било обсъдено представеното писмо от ТД на НАП- офис Пазарджик до ответниците Стоянови, с което последните се поканвали от данъчните органи да заплатят данъци за имота и такса смет.
Искането е да се отмени решението в обжалваните му осъдителни части и се отхвърли предявения иск срещу двамата въззивници с присъждане на направените по делото разноски.
Няма постъпил отговор на въззивната жалба в срока по чл.263 ал.1 от ГПК
Пазарджишкият окръжен съд, съобразявайки правомощията си визирани в чл.269 от ГПК провери изцяло валидността на обжалваното решение, неговата допустимост в обжалваната му част, а по останалите въпроси с оглед изложеното във въззивната жалба, прие за установено следното:
Предявен е иск с правно основание в чл.108 от Закона за собствеността.
В исковата си молба против В. А. С., С.К.С. и А.К.С.,***-Рада Марова" със седалище и адрес на управление в гр.П., ул."Ц. И. А." № представлявано от Р. С. М., чрез пълномощника си адв.К.И. *** се твърди, че с постановление за възлагане от 25.02.2003г. по изпълнително дело №85/2001г., влязло в законна сила на 20.03.2003г. на ищеца е възложен имот с пл.№958, съставляващ парцел VІІ, с площ от 846кв.м., ведно с построената в него масивна жилищна сграда застроена на 100кв.м., на един редовен етаж, тавански етаж и приземен етаж, с разпределение:-на приземния етаж-гараж, лятна кухня, изба-укритие и стълбище, на редовния жилищен етаж-спалня, дневна, кухня, баня, тоалетна и коридор, на таванския етаж-спалня, две складови помещения и коридор, находящ се в с.М. К..Твърди се, че ответниците оспорвали собствеността на ищеца.Същите били канени многократно да предадат собствеността върху имота, владението и ползването върху същия, но последните отказвали да сторят това, което пораждало правния интерес на ищеца да предяви исковата си претенция.Моли ищецът да се приеме за установено по отношение на ответниците, че е собственик на процесния парцел и застроената в него жилищна сграда и същите се осъдят да му предадат владението и ползването на имота, с присъждане на направените по делото разноски.
В срока по чл.131 от ГПК е постъпил отговор на исковата молба от тримата ответника чрез пълномощника си адв.И.Л. ***. Поддържа се, че предявеният иск е неоснователен тъй като ищецът не е собственик на имота , а такъв е станал ответника А.К.С., упражнявал несмущавано от никого владение върху него повече от 15г. Твърди се, че жилищната сграда била построена през 1997г., като през м. август на същата година, наследодателят на ответниците К. И.С. и съпругата му В. А. С., обявяват пред поканени в дома си гости, че предоставят собствеността и владението на целия имот на сина си А.К.С., който поема задължението да се грижи за тях, както и задължението да поддържа имота като поетите така задължения той изпълнявал и владял имота за себе си повече от 10г. в резултат на което го придобил по давност през м. август 2007г. Твърди се, че в периода м.март 2003г. до месец ноември 2012г. ищецът ЕТ, не е предявил никакви претенции пред някой от собствениците поради което А.С. не е разбрал за наличието на някакви тежести върху имота, както и за възлагането на същия през 2003г. на ищеца. Твърди се, че едва през зимата на 2012г. в дома им пристига жена с искане да сключи с ответниците договор за наем на което се противопоставил А.С., заявявайки, че е собственик на имота. Изложен е и довод за придобиване на имота на основание кратката придобивна давност от 5г. като се поддържа, че А.С. е владял имота като добросъвестен владелец на основание чл.79 ал.2 от ЗС поради което го е придобил в собственост преди имота да бъде възложен на ищеца с постановлението на съдебния изпълнител. Твърди се още, че ищецът е бил незаинтересован за този имот поради невписването на постановлението за възлагане по надлежния ред, и затова имотът се водел на името на К. И.С., съгласно издадено удостоверение, изх.№58 от 31.01.2013г. на Кметство с.М. К., в което било посочено още, че този имот се владее от наследниците на К. С.. Навежда се извод, че А.С. не е можел да знае за възлагането на имота на ищцата. Като втори довод за незаинтересоваността на ищеца от процесния имот се изтъква, неплащането от ЕТ на данъци и такси за него, като такива са заплащани от А.С., с което се доказвало, че той владее имота за себе си. Твърди се, че ответницата С.К.С. не обитава процесния имот повече от 6години, и че последната заявява, че този имот е собственост на брат й, придобил го чрез несмущавано владение продължило повече от 15г. Моли да се отхвърли иска като неоснователен.
Пазарджишкият окръжен съд за да се произнесе взе в предвид следното:
Ищецът ЕТ се легитимира като собственик на парцел VІІ-958 в кв.161 по плана с.М. К., обл.П., целия с площ от 846кв.м и на построената в него масивна жилищна сграда, застроена върху 100кв.м., състояща се от един приземен етаж, един редовен етаж и един тавански етаж, въз основа на издадено от съдебен изпълнител при РС-Пазарджик по изпълнително дело №85/2001г.-І-ви Район Постановление за възлагане на недвижим имот, с което процесният имот, който е бил изнесен на публична продан, обявена за нестанала, му се възлага в собственост в изплащане на вземането, което има срещу длъжниците К. И.С. и В. А. С.
Преди да се стигне до изнасянето на имота на публична продан за погасяване на парично вземане, което собственикът на имота К. С. има към кредитора си ЕТ "Йорданка Христозова-97", последният е бил предмет на сключен договор за ипотека, обезпечаващ отпуснат заем от ЕТ в полза на К. И.С. като ЕТ с фирма -ЕТ"Кръстьо С.". Договорът за ипотека е сключен в нотариална форма на 13.10. 1999г. /н.а.№37, том ІV, рег.№4080, н.д.№723/1999г./ и в него е изразена волята на собствениците на този имот К. и В. С., а именно, че го предоставят като обезпечение на отпуснат в полза на съпруга паричен заем, тоест, довода на ответниците, че през 1997г. този имот е предоставен от К. С. и съпругата му В.С. в собственост на А.К.С. е несъстоятелен, доколкото в един по-късен период от време, действителните собственици на имота изразяват друга воля, а именно, че те притежават този имот, декларират това си притежание към заемодателя и гарантират погасяването на отпуснатия заем чрез този имот като дават възможност ипотекарния кредитор предпочтително да се удовлетвори от него.
Видно е, че по искане на кредитора по договора за заем ЕТ "Йорданка-Христозова-97" срещу собственика на имота К. С. е образувано изпълнително дело №85/2001г. по описа на Съдебно-изпълнителна служба при РС-Пазарджик за принудително събиране на вземането си по отпуснатия кредит като изпълнението е насочено срещу ипотекирания имот. Върху този имот е наложена обща възбрана на 17.08.2001г., описан е и е изнесен на публична продан, като с постановление на съдебния изпълнител от 25.02.2003г. имотът е възложен в собственост на ЕТ"Лабел-Рада Марова", конституирана като взискател по изпълнителното дело поради прехвърляне на цялото предприятие на ЕТ "Йорданка-Христозова-97" като съвкупност от права, задължения и фактически правоотношения, извършено време на висящността на изпълнителния процес /решение №1358 от 21.02.2002г. на Пловдивски окръжен съд по ф.д.№2836/1995г.-лист №50 от досието на делото/. Няма спор, че постановлението за възлагане е влязло в законна сила на 25.03. 2003г. и че е вписано в Службата по вписванията на 04.02.2013г.
Установено е, че данъци и такси за този имот са плащани както от ищеца, така и от ответниците, като тези заплатени от ищеца са извършени наведнъж за периода 2008г.-2012г.
По делото са разпитани свидетелите И. М. и С. К., които установяват, че втората свидетелка като пълномощник на ЕТ, собственик на имота придобит по публичната продан, от негово име и по пълномощие неколкократно са посещавали имота и са разговаряли както с К. С., така и с неговата съпруга относно процесния имот като им е било предложено да сключат със собственика ЕТ символичен договор за наем за да не се налага да бъдат извеждани от имота по принудителен ред. Целта е била последните да останат да ползват имота. Посещенията са правени поне два пъти през годината като в крайна сметка до подписването на такъв договор не се е стигнало. Свидетелите твърдят, че са посещавали имота и след смъртта на К. С., като също не са постигнали споразумение с неговите наследници относно сключването на договор за наем.
Разпитани са и свидетелите Г. Т. и А. Т., които установяват, че в тяхно присъствие през 1997г. К. и В. С. са заявили , че имота го предоставят в собственост на сина си А.. Свидетелката Т. твърди, че родителите са надарили сина си с този имот като последният се задължил да се грижи на него. Установяват, че ответника А.С. построил гараж в имота, извършил подобрения в него като засадил дръвчета, извършил ремонтни дейности и поправяне на покрива на къщата.Двамата свидетели твърдят, че през месец февруари 2013г. били посетени от жена, която се интересувала от собствениците на процесния имот и те я напътили и посочили къде живее ответницата В.С., като в последствие разбрали от ответниците, че тази жена искала да им „вземе къщата, че била приписана на нея" (св. Т.).Според свидетелите преди това друг не е идвал да притеснява ответниците относно имота. Свидетелите Т. са разпитвани в едно заседание заедно със св. К., като нито един от двамата не сочи, че разговора който са провели с непозната жена е именно с тази свидетелка.
Няма спор, че наследодателят на ответниците К.И.С. е починал на 24.11.2010г., като след неговата смърт наследниците му, ответници по спора са поискали от съдебният изпълнител да бъде прекратено изпълнително дело№85/2001г. поради настъпила „перемция".
При тези данни въззивният съд прави следните изводи :
Обжалваното решение е валидно и допустимо.
Постановено е от надлежен съдебен състав, в рамките на правораздавателната му компетентност, по предвидения процесуален ред и форма.
По същество решението е правилно и не са налице пороци на същото визирани във въззивната жалба.
Ищецът-ЕТ се легитимира като собственик на процесния имот въз основа на акт на съдебния изпълнител, с който този имот му е възложен в собственост в резултат на извършена спрямо него публична продан. С влизането в сила на постановлението за възлагане купувачът по публичната продан придобива собствеността върху имота. Проданта на недвижимия имот е деривативен способ за придобиване правото на собственост. Към момента на извършване на публичната продан собственик на имота е бил длъжника по изпълнението К. С. и неговата съпруга В.С.. Самото постановление за възлагане има вещноправно прехвърлително действие. Купувачът по публичната продан, в случая ЕТ"Лабел- Рада Марова" придобива имота без каквито и да било тежести. Следователно той се легитимира като негов собственик, считано от 25.02.2003г./чл.384 ал.2 от ГПК(отм)/. Обстоятелството, че постановлението за възлагане не е вписано в Службата по вписванията не може да доведе до извод, че ответниците могат да се противопоставят на собствеността на купувача. Оповестително-защитното действие на вписването, извършено на 04.02.2013г. се противопоставя на ответниците, доколкото към този момент последните не са придобили по надлежния ред каквито и да било права върху имота след публичната продан. Освен това липсват данни учредената ипотеката върху имота да е заличена в резултат на проведената публична продан. Ответникът А.С. не може да се позовава на придобивна давност за времето от 1997г. до 25.02.2003г. доколкото през 1999г. от В. и К. С. е изразена изрична воля, че те са неговите действителни собственици и го ипотекират в полза на заемодател.Следователно в най-добрия случай А.С. има качеството на държател по отношение на този имот, но не и на владелец. По време на изпълнителния процес в полза на А.С. също не може да тече придобивна давност, доколкото освен, че имота е ипотекиран, той е изнесен на публична продан, тоест, предприети са спрямо него изпълнителни действия за погасяване на задължение които имат собствениците му В. и К. С. към ипотекарния кредитор. Давността по време на висящността на изпълнителния процес е прекъсната съгласно чл.116 буква "в" от ЗЗД. Жалбоподателят А.С. не може да се позовава на кратката придобивна давност от 5г. доколкото, не е владял имота на правно основание годно да го направи собственик без да знае, че праводателят му не е собственик или че предписаната от закона форма е била опорочена. Извършеното в негова полза устно дарение не може да породи правните си последици, доколкото не е спазена предвидената по закон форма за действителност на същото-нотариален акт, съгласно чл.18 от ЗЗД.
От момента на възлагането на имота в полза на ищеца-ЕТ, до датата на вписването на постановлението за възлагане, респективно, подаването на исковата молба дори да се приеме, че ответникът А.С. е упражнявал фактическа власт върху имота с намерение да го свои като свой собствен, също не го е придобил в собственост, доколкото не са изтекли пълни 10години по смисъла на чл.79 ал.1 от Закона за собствеността. Следователно ответникът А.С. не може да се легитимира като собственик на този имот по придобивна давност.
Съдът не споделя доводите развити във въззивната жалба, че фактът на неплащането на данъците от страна на ищеца ЕТ следва да се тълкува в смисъл на незаинтересоваността му към процесния имот.Неплащането на данъци не е свързано с изгубването, респективно с придобиването на правото на собственост. Ищецът-ЕТ е собственик на имота на валидно правно основание, считано от 2003г. Той може да изгуби собствеността ако друг я придобие по някой от способите предвидени в ЗС, включително и чрез давностно владение, ако владелецът упражнява фактическа власт с намерение да свои имота като свой собствен и отблъсне владението на досегашния собственик за определен период от време, визиран в чл.79 ал.1 или ал.2 от ЗС.
Показанията на двамата свидетели, посочени от ищеца въззивният съд възприема като обективни и взаимно допълващи се, доколкото, същите депозират факти и обстоятелства на които са били очевидци. Техните показания не са отречени от показанията на разпитаните други двама свидетели -Тодорови, доколкото последните изрично не сочат, че са провели разговори именно със Сийка Карталова и И. Милев през м.февруари 2013г. при които разговори Тодорови сочат, че непознатата жена не е знаела къде живее Величка С. и изрично ги е попитала за това. В този смисъл въззивният съд не приема за основателен довода за заинтересованост на свидетелите Милев и Карталова от изхода на делото, доколкото тези свидетели са служители при ЕТ-ищец.
По отношение на необсъждането на представеното по делото писмо от ТД на НАП-офис Пазарджик, с което ответниците се канят да заплатят данъци и такси за имота и такса смет, следва да се отбележи, че този документ няма отношение към действителните правата на собственост по отношение на процесния имот, доколкото видно и от представеното удостоверение на Кметство с.М. Конаре процесния имот продължава да се води като собственост на К. И.С., което не отговаря обаче на действителното правно положение.Затова този документ не може да бъде индиция за правото на собственост по отношение на процесния имот. С оглед на изложеното, въззивният съд намира, че ще следва да се потвърди изцяло обжалваното решение. В тази връзка съдът споделя и мотивите на първоинстанционния съд и на основание чл.272 от ГПК препраща към тях.
Водим от горното и на основание чл.271 ал.1 от ГПК, Пазарджишкият окръжен съд
Р Е Ш И
ПОТВЪРЖАВА решение на Пазарджишки районен съд №785 от 25.10.2013г. постановено по гр.д.№601/2013г. по описа на същия съд, В ЧАСТТА С КОЯТО е прието за установено по отношение на ответниците В. А. С. и А.К.С.,***-Радка Марова", ЕИК 906115276, със седалище и адрес на управление в гр.П., ул."Ц. И. А." №, със съдебен адрес в гр.П., ул."Л №, вх."", ет. чрез адв. К.И., е собственик на дворно място с площ от 846кв.м., съставляващо парцел VІІ, имот пл.№958 в кв.161 по плана на с.М. К., обл.П, ведно с построената в него жилищна сграда с площ от 100кв.м. на един редовен етаж, тавански етаж и приземен етаж като ответниците са осъдени да отстъпят собствеността и предадат владението върху имота на ищеца, както и да му заплатят съдебно-деловодни разноски в размер на 366.67лв.
Решението подлежи на касационно обжалване в едномесечен срок от връчването му на страните пред Върховния касационен съд на Р България.
Председател: Членове:1. 2.
.
Това определение е част от Съдебна практика: съдии по вписванията и служители на Агенцията по вписванията, както и от съдебната практика в раздел Гражданско производство, което пък е част от Съдебна практика от интерес за нашия случай на имотна измама
No TrackBacks
TrackBack URL: http://softisbg.com/MTOS-4.32-en/MT-5.2.10/mt-tb.cgi/2953
Leave a comment