РС-Троян - гр. д. 20/2018, ДаллБогг не можел да представи оригинала на полицата, отхвърлят всичките му измислени искове - СУПЕР!
Обратно към застрахователна измама
Това дело е част от списъка с 574 дела за прогласяване нищожност на Гражданска отговорност
-
http://troyan.court-bg.org/img/File/2018/SIMEONOVA/GD20-2018_OBEZ.htm
Резюме. Отхвърлят всички искове (браво на РС-Троян!). Тук се казва, че ДаллБогг не можел да представи оригинала на полицата: "По делото е постъпила молба непосредствено преди часа на заседанието, в която се сочи, че не може да бъде предоставена застрахователната полица в оригинал и е поискан допълнителен срок, като не е посочена уважителна причина за това." И в "моя" случай ДаллБогг не може да представи оригинала на полицата за "моята" кола (аз нямам кола и дори не съм шофьор) - справка: ДаллБогг ме съди като застрахователен измамник
-
Р Е Ш Е Н И Е
№ 78
гр. Троян, 27.03.2018 година
В ИМЕТО НА НАРОДА
Троянски районен съд първи състав
на двадесет и седми февруари две хиляди и осемнадесета година
в публично заседание, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНТОАНЕТА СИМЕОНОВА
Секретар: Ценка Банчева,
като разгледа докладваното от съдията
гражданско дело № 20 по описа на съда за 2018 година
и за да се произнесе, взе предвид следното:
Съдът е сезиран с предявени в условията на евентуалност искове с правно основание чл. 26, ал.1, пр.1 от ЗЗД и чл. 26, ал. 2, пред. 3 от ЗЗД от ЗАД „ДаллБогг: Живот и здраве" АД с ЕИК 200299615, със седалище и адрес на управление: гр.София, бул."Г. М. Димитров" № 1, представлявано заедно от Изпълнителните директори Р.М.и Б.И., чрез пълномощника адвокат Д. Б., против И.М.П. ***.
В исковата молба се твърди, че на 05.01.2016г. ответницата И.М.П., ЕГН **********, сключила застрахователен договор „Гражданска отговорност на автомобилистите", обективиран в Застрахователна полица № ВG/30/116000191616, издадена на 05.01.2016г. и с едногодишен период на застрахователно покритие - от 13.08ч. на 05.01.2016г. до 24.00ч. на 05.01.2017г., по отношение на лек автомобил марка Пежо, модел 207, без регистрационен номер и рама номер **********. В нея като застрахован собственик фигурира И.М.П., ЕГН **********, без да е посочен обичаен водач .
В ИМ се твърди, че застрахователна полица № ВG/30/116000191616 е недействителна, доколкото същата е издадена за едногодишен период от време и не съдържа регистрационния номер на застрахованото МПС, в нарушение на разпоредбата на чл. 345, ал.1 Кодекса за застраховане, чл.4, ал.1, т.7 от Наредба № 49/16.10.2014г. за задължителното застраховане. Сочи се, че за МПС без регистрационен номер, с временна, транзитна регистрация или с чуждестранен регистрационен номер може да бъде издадена застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите" от български застраховател само за срок от 30 дни и то за целите на първоначалната регистрация в Република България - чл.489, ал.4 и ал.5 от Кодекса за застраховане.
В ИМ се твърди, че по отношение на автомобил, който е без регистрация, с временна, транзитна или с чуждестранна регистрация и за целите на задължителното застраховане със застраховка "Гражданска отговорност на автомобилистите" изричната императивна уредба на закона предлага единствено възможността за сключване на такава застраховка за срок от 30 дни - докато автомобилът получи своя нов български регистрационен номер, инкорпориран в свидетелството за регистрация. Твърди се, че не е нормативно възможно в полицата да не е посочен регистрационният номер и тя да осигурява застрахователна закрила за едногодишен период от време.
В условията на евентуалност в ИМ се твърди, че процесната полица е недействителна поради неспазване на предписаната от закона форма и съдържание, тъй като не съдържа всички изискуеми от закона реквизити / чл. 345 от Кодекса за застраховане, във връзка с чл.4 ал.1 т.7 Наредба № 49/16.10.2014г. за задължителното застраховане/ - липсва регистрационен номер на автомобила, по отношение на който се дава покритие по риска „Гражданска отговорност на автомобилистите". Непосочването на регистрационен номер в едногодишна полица нарушава, според ищеца, императивните изисквания за форма и съдържание и води след себе си като последица недействителност на застрахователния договор.
Прави се искане съдът да постанови решение, с което на основание чл.26, ал. 1, предл. 1 от ЗЗД във вр. чл. 489, ал.1, ал.4 и ал.5 от Кодекса за застраховане, поради противоречие с императивните правила на закона, да бъде прогласена нищожността на застрахователен договор, обективиран в Застрахователна полица № ВG/30/116000191616, издадена на 05.01.2016г. от „ЗАД ДаллБогг: Живот и Здраве" АД с посочен застрахован И.М.П., ЕГН **********, като сключена за едногодишен период на застрахователно покритие, но без посочен регистрационен номер на автомобила, по отношение собствеността и ползването на който се осигурява.
В условията на евентуалност, на основание чл.26 ал.2, пред. 3 ЗЗД (липса на предписана от закона форма и съдържание) във връзка с чл. 345 Кодекса за застраховане, във връзка с чл.4, ал.1, т.7 от Наредба № 49/16.10.2014г. за задължителното застраховане, се иска да бъде обявен за нищожен застрахователен договор, обективиран в Застрахователна полица № ВG/30/116000191616, издадена на 05.01.2016г. от „ЗАД ДаллБогг: Живот и Здраве" АД с посочен застрахован И.М.П., ЕГН **********.
Претендират се направените по делото разноски.
В срока по чл.131 от ГПК ответницата е представила отговор, като е взела становище за неоснователност на иска. В отговора се твърди, че не са налице предпоставките на чл. 26, ал. 1, пр. 1 ЗЗД, тъй като нормата на чл. 489 от КЗ е диспозитивна, а не императивна. Отклонението в определени граници от предписаните в диспозитивна норма правила за поведение не води до нищожност на сделката. Ответницата счита, че евентуалният иск също се явява неоснователен и недоказан. Според Кодекса за застраховането, предмет на застрахователния договор за имуществено застраховане може да бъде всяко право, което за застрахования е оценимо в пари. При застраховка на конкретно определена вещ тя следва да бъде посочена с нейните индивидуализиращи белези. При имуществена застраховка на МПС основният индивидуализиращ белег е поставеният от производителя идентификационен номер на превозното средство /номер на рама/, както и регистрационен номер. В чл. 4, ал. 1, т. 7 от Наредба № 49/16.10.2014г. е установено, че застрахователната полица следва да съдържа данни за моторното превозно средство: категория и марка на моторното превозно средство, регистрационен номер и номер на рама на моторното превозно средство, вид на регистрацията - постоянна, временна, транзитна, срок на валидност на регистрацията и цвят на моторното превозно средство. В полицата ясно е отразено, че МПС-то е без регистрация в РБългария, като по този начин няма как да бъде посочен регистрационен номер. В полицата са отразени номер на рама, марката на автомобила, цвят и т.н., с посочването на които МПС-то е индивидуализирано в пълна степен.
Посочено е, че дори и да се приеме, че не е спазена установената форма, следва да се има предвид, че неспазването на законоустановената форма за действителност на търговската сделка не води автоматично до нищожност, съобразно нормата на чл. 293, ал. 3 ТЗ. Договорът за застраховка е от категорията на сделките, посочени в чл. 1, ал. 1 ТЗ, т.е. „абсолютни търговски сделки", чийто търговски характер произтича от изричната норма на чл. 286, ал. 2 ТЗ, а не е обусловен от търговското качество на лицето, което я сключва и от връзката с упражняваното от него занятие.
Ответницата твърди, че от поведението на застрахователя следва да се заключи, че дружеството не е оспорило действителността на процесната полица. Същата е била регистрирана в информационната система на Гаранционния фонд. Ищецът е заплатил цялата застрахователна премия на 05.01.2016г., като с това е изпълнил задълженията си по така сключения застрахователен договор. Едва след като е станало ПТП с участник застраховано лице, „Застрахователно акционерно дружество „ДАЛЛБОГГ: ЖИВОТ И ЗДРАВЕ" АД е решило, че договорът е нищожен, въпреки, че срокът на договора е изтекъл и сумата по застрахователната полица е заплатена.
Ответницата счита, че е налице валиден и законосъобразен договор за застраховка „Гражданска отговорност" на автомобилистите по отношение на процесното МПС със срок на валидност, включващ датата на настъпване на застрахователното събитие, предвид което моли предявените искове да бъдат отхвърлени, като неоснователни и недоказани, като й бъдат присъдени направените по делото разноски.
За ищеца ЗАД „ЗАД ДаллБогг: Живот и Здраве" АД, редовно призовани, в съдебно заседание не се явява законен представител и не се представлява от процесуален представител. По делото е постъпила молба непосредствено преди часа на заседанието, в която се сочи, че не може да бъде предоставена застрахователната полица в оригинал и е поискан допълнителен срок, като не е посочена уважителна причина за това. Направено е искане да бъдат уважени предявените в условията на евентуалност искове. Претендират се и направените разноски съгласно приложен списък по чл.80 ГПК.
Ответницата И.М.П., редовно призована, не се явява лично в съдебно заседание, а се представлява от пълномощника си - адв.М.М. ***, който оспорва предявените искове и прави искане същите да бъдат отхвърлени като неоснователни, като на ответницата бъдат присъдени направените в производството разноски за платено адвокатско възнаграждение.
Съдът, след като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства по реда на чл.235, ал.2 ГПК във връзка с чл. 12 ГПК, намира за установено следното от фактическа страна:
Не се спори между страните, а и се установява от представената застрахователна полица, че между страните е сключен застрахователен договор на 05.01.2016г., обективиран в застрахователна полица „Гражданска отговорност" № ВG/30/116000191616 , със застраховано МПС - лек автомобил „Пежо 207" с рама № *******
Не са спорни по делото и обстоятелствата, касаещи идентификационния номер на превозното средство и това, че същото е отразено в застрахователната полица без регистрационен номер.
Установява се от представената застрахователна полица „Гражданска отговорност" № ВG/30/116000191616 със застраховано МПС - лек автомобил „Пежо 207" с рама №********, че същата е с действие от 05.01.2016г. до 05.01.2017г. В нея е отразено, че застрахователната премия в общ размер на 196.00 лв. е платена еднократно. Като собственик на превозното средство е посочена ответницата И.М.П.. По отношение на застрахованото превозно средство са отразенни данните за марка, модел и цвят, идентификационен номер, вид гориво-дизел, брой места-5.
Ответницата е представила сметка № 147103 по застрахователна полица № ВG/30/116000191616 от 05.01.2016г. за платена сума в брой в размер на 196.00лв. Приложен е и контролен талон № 49148502, неразделна част от застрахователната полица, който е с валидност 12 месеца.
Приета е като доказателство по делото Проверка за сключена застраховка „Гражданска отговорност", изготвена от системата на Гаранционния фонд, от която се установява, че процесната застрахователна полица е регистрирана в ГФ и е отразена с действие от 13.08 часа на 05.01.2016г. до 23.59 часа на 05.01.2017г.
В отговора на ИМ ответницата оспорва истинността на застрахователната полица, но в с.з. процесуалният й представител оттегли направеното оспорване.
При така установеното от фактическа страна, съдът, от правна страна намира следното:
Ищцовото дружество обосновава претенцията си с твърдения, че застрахователна полица № ВG/30/116000191616 е недействителна, тъй като е издадена за едногодишен период от време и не съдържа регистрационния номер на застрахованото МПС, в нарушение на разпоредбата на чл. 345, ал.1 Кодекса за застраховане, чл.4, ал.1, т.7 от Наредба № 49/16.10.2014г. за задължителното застраховане, като твърди, че съгласно чл.489, ал.4 и ал.5 от Кодекса за застраховане, за такъв автомобил закона е предвид единствено възможността за сключване на такава застраховка за срок от 30 дни - докато автомобилът получи своя нов български регистрационен номер.
В исковата молба се излагат твърдения, че процесният застрахователен договор е нищожен поради противоречие със закона - с нормата на чл.489, ал.1, ал.4 и ал.5 от КЗ и при евентуалност, поради липса на предписана форма и съдържание по чл. 345, ал.1 от КЗ.
Не се споделят доводите, изложени от ищеца, че е процесният договор противоречи на нормата на чл.489, ал.1, ал.4 и ал.5 от КЗ, която урежда застрахователните периоди, за които се сключва договорът за задължителна застраховка „ГО". Съгласно ал.1, срокът е една година. Съгласно ал.4, сключването на застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите за по-кратък срок от този по ал. 1, но за не по-малко от 30 дни, се допуска в следните случаи:
1. при сключване на застраховката на моторни превозни средства, които имат временна или транзитна регистрация съгласно действащото българско законодателство; в този случай срокът на застраховката трябва да съвпада със срока на валидност на регистрацията на моторното превозно средство, но за не повече от една година;
2. при сключване на застраховка на бавнодвижещи се моторни превозни средства;
3. при сключване на застраховка на самоходни машини;
Лекият автомобил, собственост на ответницата, не попада в нито една от тези категории.
Съгласно ал.5, при придобиване на моторно превозно средство, което е с чуждестранен регистрационен номер, за целите на първоначалната регистрация на моторното превозно средство по реда на действащото българско законодателство задължително се сключва застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите за срок от 30 дни по номер на рама на моторното превозно средство, като такава застраховка не може да се издава повторно. Правото на собственост на моторно превозно средство, което е с чуждестранен регистрационен номер, се доказва пред застрахователя със съответните законови документи за придобиване, които следва да се преведат на български език.
В случая не са представени доказателства, че автомобилът на отв.П. е бил с чуждестранен регистрационен номер при сключване на застрахователния договор. Никъде в процесната полица не са отбелязани такива обстоятелства. Самият застраховател е сключил договорът за срок от 1 година и е получил еднократно застрахователната премия за целия този едногодишен период. Щом като самият застраховател е сключил по този начин застрахователния договор, то не следва претендира обявяване на нищожност.
Съгласно разпоредбата на чл.345, ал.1 от КЗ, застрахователният договор съдържа:
1. имената, съответно наименованията и адресите на страните;
2. предмета на договора;
3. покритите застрахователни рискове;
4. срока на договора, както и началото и края на застрахователния период и на периода на застрахователното покритие;
5. застрахователната сума или начина на определянето;
6. застрахователната стойност (действителна, възстановителна и/или договорна) при застраховки по т. 3 - 9 и 14 - 16, раздел II, буква "А" от приложение № 1;
7. застрахователната премия или начина на определянето и, както и сроковете и реда за нейното плащане;
8. размера на самоучастието, ако такова е уговорено между страните;
9. имената и адреса на застрахователния посредник, ако договорът е сключен чрез посредник, а за застрахователните агенти - и номера на легитимационния им документ;
10. датата и мястото на сключване на договора;
11. подписите на страните.
Ал.6 на посочената разпоредба регламентира, че съдържанието на договора по задължителни застраховки "Гражданска отговорност" на автомобилистите се определя с наредбата по чл. 504, която е Наредба № 49/16.10.2014г. за задължителното застраховане.
Съгласно чл.4, ал.1, т.7 от Наредба № 49/16.10.2014г. за задължителното застраховане, застрахователната полица по задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите съдържа само реквизитите по чл. 184, ал. 3, т. 6, 8, 9,10 и ал. 5 от Кодекса за застраховането, както и данни за моторното превозно средство: тип, марка (модел), регистрационен номер и номер на рама на моторното превозно средство, вид на регистрацията - постоянна, временна, транзитна, срок на валидност на регистрацията, обем на двигателя и цвят на моторното превозно средство.
Настоящият състав намира, че в процесната застрахователна полица са посочени всички реквизити, предвидени норма на чл.345, ал.1 от КЗ
Не се установява законовоустановено императивно изискване при непредоставяне на регистрационния номер на застрахования автомобил, полицата да преустанови действието си.
Съгласно чл.399 от Кодекса за застраховането, предмет на застрахователния договор за имуществено застраховане може да бъде всяко право, което за застрахования е оценимо в пари. При застраховка на конкретно определена вещ, тя следва да бъде посочена с нейните индивидуализиращи белези. При имуществена застраховка на моторно превозно средство, основният индивидуализиращ белег е поставеният от производителя идентификационен номер на превозното средство/ номер на рама/. Поставянето на регистрационен номер се извършва след регистрирането на пътното превозно средство на името на неговия собственик и то по поставения от производителя идентификационен номер. Останалите данни за МПС - категория, марка, модел и др. са само допълнителни белези за индивидуализация на МПС.
В чл.7 от Наредба № 54 от 30.12.2016г. за регистрите на Гаранционния фонд за обмена и защитата на информацията и за издаването и отчитането на задължителните застраховки „ГО" по чл.461, т.1 и 2 от КЗ, е предвидено задължение на всеки застраховател, предлагащ задължителна застраховка „ГО", че е длъжен да представи за регистрация в регистъра на ГФ пълни установъчни данни на застрахованото МПС. Следователно негова е отговорността при подаване на непълни, неверни или грешни данни за определено МПС, какъвто е регистрационен номер.
Съдът споделя доводите, изложени в отговора на ИМ, че ищцовото дружеството не е оспорило действителността на процесната полица. Същата е била регистрирана в информационната система на Гаранционния фонд. Ищецът е заплатил цялата застрахователна премия на 05.01.2016г., като с това е изпълнил задълженията си по така сключения застрахователен договор. Не са представени доказателства, които да установяват, че ищецът е уведомил ответницата за задължение да представи информация за регистрационен номер на автомобила.
Съгласно Решение на Съда на Европейския съюз по дело С-287/16 с предмет преюдициално запитване , отправено на основание чл.267 ДФЕС от Supremo Tribunal de Juctica /Върховен съд Португалия/, с акт от 04.05.2016г. е прието, че застрахователят, сключил договор за застраховка въз основа на непосочени или декларирани неверни данни от страна на застрахования, не е от естество да му позволи да се позове на законови разпоредби относно нищожност на договора и да я противопостави на трето пострадало лице, за да се освободи от своето произтичащо от чл.3, параграф 1 от Първата директива задължение да го обезщети за причиненото от застрахованото МПС произшествие.
С оглед изложеното съдът приема предявеният иск по чл.26, ал.1, пр.1 от ЗЗД за неоснователен и недоказан и като такъв същият следва да бъде отхвърлен.
Евентуалната претенция ищецът е обосновал с твърдения за нищожност на процесния застрахователен договор поради неспазване на предписаната от закона форма и съдържание, тъй като не съдържа всички изискуеми от закона реквизити / чл. 345 от Кодекса за застраховане, във връзка с чл.4 ал.1 т.7 Наредба № 49/16.10.2014г. за задължителното застраховане/ - липсва регистрационен номер на автомобила, по отношение на който се дава покритие по риска „Гражданска отговорност на автомобилистите".
По доводите, изложени във връзка с предявения главен иск, съдът намира, че и евентуалния иск е неоснователен и като такъв следва да бъде отхвърлен. Установено е от доказателствата по делото, че процесният застрахователен договор е сключен в предвидената от закона писмена форма и съдържа всички изискуеми реквизити.
При този изход на производството и на основание чл. 78, ал.3 от ГПК ищцовото дружество следва да заплати на ответницата направените разноски съгласно списък по чл. 80 ГПК в общ размер на 800.00лв.
Мотивиран от горното и на основание чл.235 от ГПК, съдът
Р Е Ш И :
ОТХВЪРЛЯ предявеният иск с правно основание чл.26, ал. 1, предл. 1 от ЗЗД във вр. чл. 489, ал.1, ал.4 и ал.5 от Кодекса за застраховане от „ДаллБогг: Живот и здраве" АД с ЕИК 200299615, със седалище и адрес на управление: гр.София, бул."Г. М. Димитров" № 1, представлявано заедно от Изпълнителните директори Р.М.и Б.И., против И.М.П. ***, с искане да бъде прогласена нищожността на застрахователен договор, обективиран в Застрахователна полица № ВG/30/116000191616, издадена на 05.01.2016г. от „ЗАД ДаллБогг: Живот и Здраве" АД с посочен застрахован И.М.П., ЕГН **********, като неоснователен и недоказан.
ОТХВЪРЛЯ предявеният в условията на евентуалност иск с правно основание чл.26 ал.2, пред. 3 ЗЗД във връзка с чл. 345 Кодекса за застраховане, във връзка с чл.4, ал.1, т.7 от Наредба № 49/16.10.2014г. за задължителното застраховане, от „ДаллБогг: Живот и здраве" АД с ЕИК 200299615, със седалище и адрес на управление: гр.София, бул."Г. М. Димитров" № 1, представлявано заедно от Изпълнителните директори Р.М.и Б.И., против И.М.П. ***, с който се иска да бъде обявен за нищожен застрахователен договор, обективиран в Застрахователна полица № ВG/30/116000191616, издадена на 05.01.2016г. от „ЗАД ДаллБогг: Живот и Здраве" АД с посочен застрахован И.М.П., ЕГН **********, като неоснователен и недоказан.
ОСЪЖДА на основание 78, ал.3 от ГПК „ДаллБогг: Живот и здраве" АД с ЕИК 200299615, със седалище и адрес на управление: гр.София, бул."Г. М. Димитров" № 1, представлявано заедно от Изпълнителните директори Р.М.и Б.И., да заплати на И.М.П. *** 5, сумата от 800 / осемстотин/ лева, представляваща разноски в производството съгласно списък по чл.80 ГПК.
Решението може да се обжалва пред Окръжен съд гр.Ловеч в 2-седмичен срок от връчването му на страните.
РАЙОНЕН СЪДИЯ:
-
Обратно към застрахователна измама
Това дело е част от списъка с 574 дела за прогласяване нищожност на Гражданска отговорност
-
No TrackBacks
TrackBack URL: http://softisbg.com/MTOS-4.32-en/MT-5.2.10/mt-tb.cgi/1681
Leave a comment