Мои бележки по дългосрочната програма от 2001 г. за създаване на имотния регистър

Начало на блога


Този материал е част от 2001 г. - ДЪЛГОСРОЧНА ПРОГРАМА ЗА ДЕЙНОСТТА ПО СЪЗДАВАНЕТО НА КАДАСТЪРА И ИМОТНИЯ РЕГИСТЪР

.

Бележките ми са в син цвят.

Публикувано в този блог на 07.01.2024


.

МИНИСТЕРСТВО НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО

МИНИСТЕРСТВО НА ПРАВОСЪДИЕТО

ДЪЛГОСРОЧНА ПРОГРАМА ЗА ДЕЙНОСТТА ПО СЪЗДАВАНЕТО НА КАДАСТЪРА И ИМОТНИЯ РЕГИСТЪР

София март 2001 г.

https://www.cadastre.bg/dalgosrochna-programa

.

Обща част

.

1. Разработва се на осн. чл.94, ал.2 от ЗКИР ("МС по предложение на министъра на регионалното развитие и благоустройството и министъра на правосъдието приема дългосрочна и годишна програма за дейността по създаването на кадастъра и имотния регистър."). Финансиране по чл. 9 ЗКИР (със средства от тук и там - изброяват се - и средства "по международни програми, проекти и споразумения.". Целта е изпълнение на ЗКИР. Срок не е посочен. По-късно започват едни обещания, че аха-аха е готово и едни отлагания на срока. И така чак докъм 2026 (последното изм. в ЗКИР е от 2023, ДВ бр. 8 - "В срок до 30 юни 2026 г. Агенцията по вписванията дигитализира наличния хартиен архив в службите по вписванията.)

.

2.1-3 Ще се използват наличните кадастрални планове, които покриват почти цялата територия на страната, но са на хартия и са пълни с грешки. Пише, че само "около 1000 на­селени места, разположени предимно в планински райони, с разпръснато за­строя­ване и с малък брой жители, нямат кадастрални планове"

2.4.СЪЩЕСТВУВАЩА СИСТЕМА НА ВПИСВАНЕ - установена у нас със Закона за привилегиите и ипотеките от 01.10.1910г./отм/. Тя е реципирана от Белгия и Италия. Сега тази материя се регламентира в Закона за собствеността и Правилника за вписванията. Системата е персонална. Вписванията се извършват от съдиите по вписванията при районните съдилища (само 4 години по-късно, със създаването на АгВп на 31.07.2004, вписванията вече се извършват "по разпореждане" на СдВп от служителите на новосъздадената АгВп) Проблеми: "Трябва да се има предвид, че азбучниците се водят от 1910г. по правило, общо за всички години и се пазят 100г. Цялата информация е в книги, които имат спешна нужда от реставрация и сканиране (спешна, спешна, колко да е спешна - чак 2023 г. се започна и до 30.06.2026 се очаква да приключи дигитализирането на наличния хартиен архив - ДВ, бр. 8/25.01.2023)

.

3.2. ОБУЧЕНИЕ

.

За всички участници в прилагането на ЗКИР - АК, Служби по вписванията, МЗГ, МО и др. е разработена програма за обучение. (има таблица по години до 2006> - стотици хиляди лева всяка година и накрая - през 2023 г., АгВп пак се оправдава, че кадрите ѝ били недостатъчно квалифицирани, затова допускали грешки - вж  Решение от 23.03.2022 по дело номер 619/2022 на Админ. съд - София град, потв. на 05.04.2023 от ВАС. В това дело КЗЛД глобява АгВп след проверка, при която са установени множество нередности в организацията на работата и неточности при вписванията: "Според обясненията на АВ [...], неточностите при вписванията се дължат на недостатъчна квалификация на кадрите.")

.

3.3 Подзаконови нормативни АКТОВЕ ПО ЗКИР

Срокът за издаване на Наредба за воденето и съхраняването на имотния регистър на осн. чл. 5, ал. 3 ЗКИР е бил май 2001. Тя е издадена чак на 21.04.2005.

.

Срокът за издаване на Наред­ба за осъществя­ване на двустранна връзка и обмен на данни между кадастъра и имотния ре­гис­тър е бил юли 2001. Тя е издадена чак в края на 2020 г. (ДВ. бр.103 от 4 Декември 2020г.)

.

3.6. СЪЗДАВАНЕ НА ИМОТНИЯ РЕГИСТЪР

Прилагането на закона ще обхване поетапно цялата територия на страната.

В 6-месечен срок от обнародването на заповедта всяко заинтересовано лице може да поиска попълване на партидата на недвижимия имот с вписани актове, които не са отразени в нея. Ако това не бъде направено, тези актове нямат действие спрямо трети лица, освен от деня на тяхното вписване по общия ред. (Само 6 месеца! Кой разбрал, разбрал, после да се сърди на себе си! - това е било променено по-късно, бел.блогър)

.

Предвиждало се е "информационната система на имотния регистър (ИСИР)" да се поддържа "от Министерството на правосъдието." (още не е имало АгВп)

.

4.2.3. Информационна система на имотния регистър

.

"Не се предвижда централно ниво, в което да се събира информацията от всички районни съдилища по подобие на информационната система на кадастъра. Централизираното обслужване на ИСИР ще се извършва посредством комуникационния сървер на Агенцията по кадастъра" (само след 4 години се е стигнало до идеята за централно ниво, в което да се събира информацията, но не "от всички районни съдилища", а от всички СлВп)

.

4.4 НЕОБХОДИМИ СРЕДСТВА ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ИНФОРМАЦИОННИТЕ СИСТЕМИ НА КАДАСТЪРА И ИМОТНИЯ РЕГИСТЪР

Хардуер, софтуер, поддръжка и т.н. - милиони (в долари!)


.

5.5 ОЦЕНКА НА ОЧАКВАНИТЕ ПРИХОДИ
Основните приходи се генерират от таксите, които клиентите заплащат за извършваните услуги от службите по кадастъра и службите по вписванията. От тези приходи следва да се търси възстановяване на годишните разходи за функционирането на системата. В таблица №8 е даден броя сделките в Република България, извършени през последните години:

От таблицата е видно, че средния брой на сделките е около 300 000 годишно. След като бъдат определени тарифите по чл.8, ал.2 могат да бъдат определени очакваните приходи. Освен от сделки приходи от кадастъра ще се набират и от други услуги по чл. 55, както и глоби определени по чл. 96 и чл. 97. През първите пет години финансирането на системата ще става и със средства от държавния бюджет.

Разходите за първоначалното създаване на Кадастъра и Имотния регистър изглеждат твърде високи, но ползите от тях трябва да се виждат в по - широка перспектива, а не само като постъпления от финансови средства. Има и ползи, които не могат да бъдат определени количествено, като правната сигурност при сделките, подпомагането на пазара на недвижимите имоти, събираемост на данъците върху недвижимите имоти, които оказват благотворно влияние върху много икономически дейности. Добре работещите кадастрална система и система за имотна регистрация косвено ще подпомагат икономиката, управлението на страната, ще намалят риска за банките и ще стимулират чуждите инвеститори към финансиране на стопанската дейност.

В приложение №6 е даден броя на очакваните сделки по съдебни райони и години след създаването на кадастъра по ЗКИР.

.

5.6. ДЕЙНОСТИ НА АГЕНЦИЯТА ПО КАДАСТЪРА И СЛУЖБИТЕ ПО ВПИСВАНИЯТА В ПРЕХОДНИЯ ПЕРИОД

Съгласно Преходните и заключителни разпоредби на ЗКИР, до одобряването на кадастъра и имотния регистър за съответната територия издаването на скици и вписването на актове, с които се удостоверява правото на собственост и други вещни права, се извършва по досегашния ред. Органите, оправомощени да издават скици на недвижими имоти по ЗТСУ, ЗСПЗЗ и ЗВСГЗГФ - техническите служби на общините и поземлените комисии, ще продължат да изпълняват възложени от съответните закони функции, а службите по вписванията ще продължат да вписват актовете по чл.112 от ЗС в персоналните партиди и след 1 януари 2001 г. (едва ли са очаквали, че това ще продължи повече от четвърт век) В преходния период Агенцията по кадастъра поддържа в актуално състояние и отстранява непълноти и грешки по реда на ЗКИР в картите, плановете, регистрите и документацията, създадени по реда на ЗЕК, ЗТСУ, ЗСПЗЗ и ЗВСГЗГФ, които е получила по реда на § 6, ал.2 и 3 от ПЗР на ЗКИР.

          За да не се допуснат смущения в административното обслужване на физически и юридически лица в резултат от прехвърлянето на правомощията по извършване на услуги по кадастъра от техническите служби и поземлените комисии на Агенцията по кадастъра, моментът на предаването на плановете, картите и регистрите следва да се съчетае с датата на откриване на процедурата за изработване на кадастър и създаването на имотен регистър за съответния район. От този момент административното обслужване, свързано с издаване на скици на недвижими имоти за прехвърляне на правото на собственост, учредяване, прехвърляне, изменение и прекратяване на други вещни права върху недвижимите имоти, доброволни и съдебни делби, промяна на предназначението на имотите и в други, предвидени от закон случаи се поема от правоспособното лице, извършващо техническите дейности по създаването на кадастъра. Агенцията по кадастъра заверява изработените от правоспособното лице скици като му изплаща дължимото възнаграждение.

Програмата завършва с две таблици за разходи. Приложенията липсват.

.



 

Начало на блога


Този материал е част от 2001 г. - ДЪЛГОСРОЧНА ПРОГРАМА ЗА ДЕЙНОСТТА ПО СЪЗДАВАНЕТО НА КАДАСТЪРА И ИМОТНИЯ РЕГИСТЪР

No TrackBacks

TrackBack URL: http://softisbg.com/MTOS-4.32-en/MT-5.2.10/mt-tb.cgi/2702

Leave a comment

About this Archive

Find recent content on the main index or look in the archives to find all content.