Оправданията на нотариусите с чл. 22 от ЗННД
Тази статия е от раздела Нотариално производство - правила и пропуски и от раздела Отделни членове от законодателството с мои бележки
-
Р. Стоянова
02.04.2017, посл. актуализация: 23.01.2025
-
Нотариусите често се оправдават с чл. 22 от ЗННД, съгласно който не могат да правят нищо, без да им е възложено от страните, а според мен, чл. 22 има съвсем друг смисъл.
Ще се опитам да обясня.
Най-краткото обяснение е, че чл. 22 не се отнася за задълженията на нотариусите по време на нотариалното производство.
.
Справка - ЗННД - Други действия на нотариуса
Чл. 22 се прилага във връзка с други нотариални производства, а не по време на конкретно нотариално производство, затова е в раздел "Други действия" и затова в него пише, че нотариусът може да посредничи за изясняване волята на страните, може да дава консултации и т.н. Членът, който се прилага по време на самото нотариално производство (при изповядването на сделката), е по-надолу - чл. 25 и най-вече първата му алинея. По чл. 25, ал. 1 ЗННД нотариусът вече не "посредничи за изясняване волята на страните", а "е длъжен да изяснява тяхната воля" и не просто им дава консултации, а е "длъжен да ги запознае ясно и недвусмислено с правните последици". И още нещо е длъжен - да изяснява фактическото положение! Как се изяснява фактическо положение, ако не се правят справки за всичко, в т.ч. и за тежести върху имота?
Чл. 22 е приложим, ако - примерно - отида в някоя нотариална кантора и помоля нотариуса да ми направи справка по имота, който смятам да купя, или да прегледа нотариалния акт на продавача, от когото смятам да купувам или да ме консултира (да отговори на мои въпроси). Заплащам такса за услугата и си заминавам.
.
Малко по-надолу в ЗННД е чл. 25 с 10 алинеи. Това именно е членът, който се прилага по време на конкретното нотариално производство. Заглавието му е много показателно. Показателна е и използването на думата "длъжен". По-горе, в чл. 22, думата беше "може" (има право, оправомощен е).
.
Справка - ЗННД - Опазване правата и интересите на страните
(тук най-важна е първата алинея на чл. 25)
Чл. 25. (1) Нотариусът е длъжен да опазва правата и интересите на страните, да ги упътва, да изяснява тяхната воля (по-горе, в чл. 22 беше "може да посредничи за изясняване на волята им", но тук вече не посредничи "във връзка с нотариалните пр-ства", а провежда конкретно нотариално производство!) и фактическото положение, да ги запознае ясно и недвусмислено с правните последици и да не допуска пропуски или бавност (нито прибързаност, бел. моя) в работата, които биха довели до накърняване на техните права.
-
01.06.2019 Попаднах на едни стари студентски лекции по право (по стария ГПК) на тема Нотариат. В тях много добре е обяснено какво представлява чл. 22 ЗННД:
"Наред с основната си компетентност нотариуса може да извършва и другите предвидени в закона действия - чл. 22 ЗННД. Действията по чл. 22 не са проява на нотариалната удостоверителна власт. Те са допълнителна факултативна функция на нотариуса, която има спомагателен характер по отношение но главната му нотариална функция. Извън тази дейност по чл. 22 друга не нотариална дейност нотариуса не може да извършва. За разлика от основната функция тази допълнителна функция на нотариуса по чл. 22 предпоставя възлагане от страната или страните, т. е. има договорен характер."
-
Вж също така и: 23.06.2011 Възпирането на имотните измами ще се усети осезателно към края на 2011 Тук предс. на Нотариалната камара категорично заявява: "Не е вярно това, което се коментира, че нотариусът не бил длъжен да прави справка в Имотния регистър."
Както и Какво означава изразът "съответните документи" в чл. 586, ал. 2 от ГПК?
.
Тази статия е от раздела Нотариално производство - правила и пропуски и от раздела Отделни членове от законодателството с мои бележки
-
No TrackBacks
TrackBack URL: http://softisbg.com/MTOS-4.32-en/MT-5.2.10/mt-tb.cgi/1113
Leave a comment